WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Взаємодія суспільства та природи в їх історичному розвитку - Реферат

Взаємодія суспільства та природи в їх історичному розвитку - Реферат

лісів у Карпатах, засолення земель Середньої Азії і отруєння їх хімікаліями, промислові міста, в яких практично неможливо жити, десятки тисяч гектарів тундри, залитих нафтопродуктами, скорочення продуктивності внутрішніх морів і т. ін. Для командно-адміністративної системи після пограбування громадян в процесі націоналізації та колективізації природа стала головним резервом надексплуатації. Золото, вугілля, ліс, бавовна, залізна руда і метал, нафта і газ, що продавались на зовнішніх ринках, забезпечували режиму валюту для продовження існування.
Після початку перебудови, а особливо після аварії на Чорнобильській АЕС, різко зріс інтерес громадськості до екологічної інформації, яка почала прориватись до широких мас. Стали публікуватися раніше закриті дані про стан оточуючого середовища. Проблеми атомної енергетики, висихання Аральського моря, перекидання води північних рік у Середню Азію, забруднення Байкалу, повітря промислових міст, продуктів харчування, питної води перестали бути предметом обговорення у вузьконаукових колах, ставши актуальними для широких мас населення. По країні прокотилась хвиля акцій протесту з вимогами закриття найбільш шкідливих в екологічному відношення підприємств. Почали з'являтися групи, що акцентували свою увагу і дії на проблемах збереження природного середовища. Поступово ставала очевидною неефективність самої системи в її відносинах з природою. Ряд екологічних груп, що оформились в партії "зелених", почали висувати вимоги заміни системи організації суспільства на більш доцільну з точки зору екологічної безпеки. Саме вимоги охорони природи стали першопоштовхом до формування реальної опозиції командно-адміністративній системі, яка врешті-решт привела до її краху.
Сьогодні в країнах пострадянського простору питання охорони оточуючого природного середовища відійшла дещо на другий план під тиском економічних, соціальних, національних, політичних та інших проблем. Природне середовище в черговий раз виявилось тим останнім резервом для експлуатації, який повинен компенсувати неефективністьекономіки, адже коли економіка не здатна виготовляти конкурентноздатну промислову продукцію, то на експорт іде сировина. Правда, немає лиха без добра - різке скорочення промислового виробництва призвело до зменшення забруднюючих природне середовище викидів підприємств. Таке скорочення викидів могло б радувати, якби воно було наслідком не скорочення промислового виробництва, а введення нових технологій, формування нових пріоритетів виробництва, як це відбувається в індустріально розвинутих країнах, які знаходяться в процесі побудови постіндустріальних суспільств. Однак якщо відновлення промислового потенціалу буде відбуватись за старими принципами, без врахування потреби оптимізації соціо-природних відносин, то екологічна криза в нових умовах лише загостриться.
Розгляд історії взаємовідносин суспільства та природи дозволяє зробити висновок, що визначальним для їхнього характеру є пануючий в суспільстві спосіб організації людської діяльності, який визначає і спосіб освоєння природного простору, і ставлення до природи і, врешті-решт, характер відносин між людьми. Спосіб організації людської діяльності (технологія) пройшов у своєму розвитку ряд основних етапів: природна технологія первісних збирачів та мисливців, природо-згідна технологія землеробства та ремесла, неприродна технологія індустріального промислового виробництва.
Таким чином, в історії розвитку взаємовідносин суспільства та природи, взявши за критерій пануючий спосіб організації людської діяльності, можна вичленити такі основні етапи:
o етап природоподібної людської діяльності - період присвоєння готових продуктів природи, коли людина діє у своїх зовнішніх проявах як і будь-яка інша жива істота;
o етап природозгідної людської діяльності - період, коли в результаті накопичення знань про природу, людина переходить до пристосування природного середовища до своїх потреб і відтворює необхідні їй компоненти природи, узгоджуючи свої запити з пізнаними вимогами природи;
o етап "неприродної" (індустріальної) людської діяльності -період, коли з'являються машини і людина намагається підкорити природу, проголошуючи себе її "царем"{власне період формування та розгортання глобальної екологічної кризи, викликаної антропогенним втручанням у природні процеси і виникнення загрози глобальної екологічної катастрофи).
Сьогодні найбільш розвинуті країни переходять у своєму розвитку до нових, постіндустріальних технологій, що дає можливість говорити про наступний, четвертий етап у розвитку системи "суспільство-природа" - постіндустріальний, або нової природозгідності - період, коли головною метою виробництва стає інформація у широкому розумінні, коли машини замінюються системами машин і виникають реальні передумови запобігання глобальній екологічній кризі та подолання глобальної екологічної катастрофи.
Література :
1. Анучин В.А. Географический фактор в развитии общества. -М.,1982.
2. Воронков НА. Экология общая, социальная, прикладная. -М., 1999. -С.135-147.
3. Григорьев А.А. Экологические уроки прошлого и современности. - Л., 1991. - С.35-61.
4. Данилова Л.И. Взаимодействие общества и природы на ранних ступенях человеческого развития // Проблемы взаимодействия общества и природы. - М.,1983. - С. 124-134.
5. Екологія і культура / В.С.Крисаченко, С.Б.Кримський, М.А.Голубець та ін. Відп. ред. В.С.Крисаченко, В.Л.Храмова. -К., 1991. - С.76-108.
6. Енгельс Ф. Походження сім'ї, приватної власності і держави // Маркс К., Енгельс Ф. Твори, 2-е вид. Т.21. - С.23-171.
7. Крисаченко B.C. Екологічна культура. - К., 1996. - С.216-266.
8. Крисаченко B.C. Природные катастрофы: легенды, гипотезы, факты. - К, 1989.
9. Молъчак Я.О., Удалое В.Л., Зубович B.C. Глобальні катастрофи: Вчора, Сьогодні, Завтра. - К, 1998.
10. Основи соціоекології / За ред. Г.О. Бачинського - К., 1995. -С.13-20.
11. Платонов Г.В. Диалектика взаимодействия общества и природы. - М.,1989. - С.72-118.
12. Сидоренко Л.І. Сучасна екологія. Наукові, етичні та філософські ракурси: Навч. посібник. - К, 2002. - С.71-76.
13. Тейяр де Шарден П. Феномен человека. - М., 1987. - С.155-172.
14. Уопт Г. География, ресурсы и окружающая среда. - М., 1990.

 
 

Цікаве

Загрузка...