WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Перехід біосфери в ноосферу: прогноз і реальність - Реферат

Перехід біосфери в ноосферу: прогноз і реальність - Реферат

1919 р. по 1946 р.
4. Початок переваги геологічної ролі людини над іншими геологічними процесами, що протікають у біосфері. Ця умова практично виконана, хоча саме переважання геологічної ролі людини в ряді випадків стало причиною тяжких екологічних наслідків. Об'єм гірських порід, що видобувається з глибин Землі всіма шахтами і кар'єрами світу, на сьогодні практично вдвічі перевершує середній об'єм лави й попелу, що виноситься щорічно усіма вулканами Землі.
5. Розширення меж біосфери й вихід у космос. В останніх своїх роботах Вернадський не вважав, щомежі біосфери постійні. Він акцентував увагу на розширенні їх у минулому як результати виходу живої речовини на сушу, появи високостовбурної рослинності, літаючих комах, а пізніше літаючих ящерів і . -птахів. У процесі переходу в ноосферу межі біосфери мають розширюватися, а людина повинна вийти в космос. Пророкування Вернадського справдилися.
6. Відкриття нових джерел енергії. Ця умова виконана, але має, на жаль, трагічні наслідки. Атомна енергія давно освоєна і в мирних, і у воєнних цілях. Людство (а точніше, політики), мабуть, не готові обмежитися мирними цілями, більше того - атомна (ядерна) сила ввійшла в наше століття як засіб залякування конфронтуючих ядерних держав. Питання про використання атомної енергії дуже турбувало Вернадського ще більше ніж півстоліття тому. У передмові до книги "Нариси й промови" він пророчо писав про те, що невідомо, чи зуміє людина правильно скористатися силою, яку їй дає атомна енергія. Могутність нового джерела енергії дуже небезпечна. Щоб розвивати міжнародне співробітництво в області мирного використання атомної енергії, у 1957 році було утворене Міжнародне Агентство з Атомної Енергії (МАГАТЕ), яке об'єднувало до 1981 року 111 держав.
7. Рівність людей усіх рас і релігій. Ця умова поступово досягається. Рішучим кроком для встановлення рівності людей різних рас і віросповідань стало руйнування колоніальних імперій наприкінці XIX століття.
8. Збільшення ролі народних мас у вирішенні питань зовнішньої й внутрішньої політики. Ця умова досягнута у всіх країнах з парламентською формою правління.
9. Свобода наукової думки і наукового пошуку від релігійного, філософського і політичного тиску і створення в державному ладі умов, сприятливих умов вільної наукової думки. У країнах СНД важко говорити про виконання цієї умови. Адже ще нещодавно наука тут була під сильним гнітом певних філософських і політичних побудов. Зараз наука від таких лабетів вільна, однак через важке економічне становище чимало вчених поставлені перед необхідністю заробляти собі на життя ненауковою працею, інші покидають ці країни.
10. Продумана система народної освіти, охорони здоров'я й підвищенні
1 Добробуту трудящих. Завдяки цій умові створюється реальна можливість не допустити недоїдання й голоду, убогості, запобігти багатьом хворобам.
11. Розумне перетворення первинної природи Землі з метою зробити її даною задовольнити всі матеріальні, естетичні й духовні потреби чисельно зростаючого населення. Ця умова, особливо в країнах СНД, поки не виконується, і все-таки перші кроки в напрямку розумної реорганізації природи в другій половині XX століття почали здійснюватися. Сьогодні на базі екологічних ідей інтегруються науки. Уся система наукового знання стає фундаментом для екологічних завдань. Про це також згадував Вернадський, намагаючись побудувати єдину науку про біосферу. Екологізація західної свідомості відбувалася, починаючи з 70-х років, формуючи умови для виникнення екофільної цивілізації. На цьому етапі екстремістська форма руху "зелених" виявилася там уже не потрібною, тому що почали працювати державні механізми регулювання екологічних проблем. У СРСР до 80-х років вважалося, що соціалістичне господарювання перешкоджає загрозі екологічної кризи. У період перебудови цей міф розвіявся, активізувався рух "зелених" Але сьогодні політичне керівництво переорієнтувалося в основному на вирішення економічних проблем, тоді як проблеми екології були відсунуті на задній план У світовому масштабі для вирішення екологічної проблеми в умовах зростання кількості населення планети потрібно бути здатними вирішувати глобальні проблеми, що в умовах суверенітету різних держав виглядає сумнівним.
12. Виключення воєн із життя суспільства. Вернадський вважав це дуже важливою умовою для створення й існування ноосфери. Але вона дотепер не виконана, і поки не зрозуміло, чи може бути виконана взагалі.
Доведено, що наявні всі ті конкретні ознаки, усі або майже всі умови, на які вказував В. І. Вернадський для того, щоб відрізнити ноосферу від станів біосфери, які існували раніше. Вона утворюється поступово, і, цілком ймовірно, ніколи не можна буде точно передбачити рік або навіть десятиліття, із якого перехід біосфери в ноосферу можна буде вважати завершеним.
Сам Вернадський, спостерігаючи руйнівні результати господарювання людини на Землі, вважав їх певними вадами. Він глибоко вірив у людський розум, гуманізм наукової діяльності, торжество добра й краси. Тому ноосферу потрібно вважати символом віри, ідеалом розумного людського втручання в біосферкі процеси під впливом наукових досягнень.
Ідеї Вернадського йшли попереду свого часу. Також це стосується і вченні про біосферу, її переходу в ноосферу. Сьогодні, коли надзвичайно загострились глобальні проблеми сучасності, стають зрозумілими пророчі слова Вернадського про те, що необхідно думати й діяти в планетному - біосферному - аспекті Саме в наш час розвалюються ілюзії технократизму, впокорення природи і доводиться сутнісна єдність біосфери й людства. Доля нашої планети й доля людства - це єдина доля.
Становлення етапу ноосфери Вернадський пов'язує з дією багатьох факторів: єдністю біосфери і людства, єдністю людського роду, планетарним характером людської діяльності та її сумірністю з геологічними процесами, розвитком демократичних форм людського співжиття і прагненням до миру народів планети, небувалим розквітом ("вибухом") науки й техніки. Узагальнюючи ці явища, ставлячи в нерозривний зв'язок подальшу еволюцію біосфери з розвитком людства, Вернадський і вводить поняття ноосфери.
Слід мати на увазі, що завдання створення біосфери - це завдання сьогоднішнього дня. Якщо людство об'єднає свої зусилля, затвердить нові цінності співробітництва й взаємозв'язку всіх народів світу, то вона цілком може бути розв'язна.

 
 

Цікаве

Загрузка...