WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Обґрунтування доцільності створення лісових культур - Реферат

Обґрунтування доцільності створення лісових культур - Реферат

девисаджують один або два ряди деревних порід. Відстань між терасами становить в середньому 4-6 м. Для нарізування терас використовуються терасери ТР-2А, ТР-3, ТС-2,5 та ін. Тераси повинні мати протилежний нахил 2-3°. На яружно-балкових схилах, де не
Технологічні схеми обробітку грунту на зрубах (за Корнієнком П. П. та ін., 1987):
а - плугами ПКЛ-70, ПЛ-1. ШІШ-1,2, ПЛП-135;
б - плугом ПКЛ-70-5; в - фрезами лісовою та машинною (ФЛУ-0,8 і МЛФ-0,8);
г - плугом дисковим ПЛД-1,2;
д - плугом лісовим ПЛМ-1,3;
е - фрезою лісовою шнековою ФЛШ-1,2;
є - плугом лісовим ПЛ-2-50;
ж - плугами лісовими ПЛО-400 та ПШ-1.
можна використовувати терасери, площадки розміром 0,5-0,8X1.0- 2,0 м створюють уручну.
У лісах зелених і паркових зон при створенні захисних смуг уздовж автомобільних доріг улаштовують ямки як уручну, так і за допомогою ямокопача ЯК-1.
Залежно від стану зрубів і типу лісорослиниих умов використовуються різні технологічні схеми обробітку грунту.
На площах з розвинутим трав'яним покривом нарізають борозни завглибшки 8-10 см лісовими плугами ПКЛ-70, ПЛ-1. Плуг ПЛП-135 прокладає борозну шириною 135 см з утворенням і коткуванням трактором двох скиб шириною 70-80 см і товщиною 20-30 см.
При обробітку грунту плугом ПКЛ-70-5 з однополицевим корпусом утворюється скиба шириною 50 см, товщиною 20-25 см і дренажна борозна.
На зрубах зі свіжими слабозадернілими супіщаними та лег-косуглинковими грунтами необхідне розпушування грунту смугами на глибину 10-15 см з одночасним перемішуванням підстилки та мінерального шару.
Якщо необхідно створити мікропідвищення, грунт обробляють плугом ПЛМ-1,3, який формує мікропідвищення шириною 70 - 80 см та висотою до 25 -см над рівнем необробленої поверхні (рис. 5.1,5), в процесі роботи шнекової фрези ФЛШ-1,2 формуються мікропідвищення з верхнього шару грунту.
Плуг лісовий ПЛ-2-50 нарізає скиби шириною 50 см та товщиною 20 - 25 см.
Для прокладання осушувальних канав з одночасним утворенням скиб під висівання або садіння лісових культур використовують плуг лісовий ПЛО-400 і плуг шнековий ПШ-1. Плуги прокладають канаву глибиною 40 і ЗО см з укладанням по її краях двох скиб і одночасним їх відсуванням від краю канави.
Перед обробітком грунту на площах, зарослих чагарниками, останні зрізають кущорізами і збирають граблями-кущозбирачами у вали. Далі грунт обробляють чагарниково-болотними плугами ПБН-100А, ПБН-75 і ПКБ-75, а поверхню вирівнюють важкими дисковими боронами типу БДТ-3,0.
При обробітку грунту під лісові культури на ділянках, зарослих пирієм та іншими коренепаростковими бур'янами, а також щоб зменшити кількість наступних доглядів за культурами, використовують гербіциди, їх вносять переважно під скиби плужних борозен, рідше ними обробляють грунт на площадках. Гербіциди слід добирати з таким розрахунком, щоб вони знищували трав'яну рослинність, але не завдавали шкоди сіянцям чи саджанцям. Широко використовують симазин, атразин, амінну сіль 2,4-Д, далапон та ін.
МЕТОДИ І СПОСОБИ СТВОРЕННЯ ЛІСОВИХ КУЛЬТУР
Розрізняють наступні методи створення лісових культур: сівба, садіння і комбінований метод.
Сівба лісу - це створення лісових культур шляхом висівання насіння деревних і чагарникових рослин на лісокультурну площу. Цей метод створення лісових культур менш трудомісткий, ніж садіння, однак і менш ефективний. Сіють восени або навесні. Краще сіяти навесні в найбільш ранні строки з тим, щоб сіянці краще використовували наявну в грунті вологу, швидше вкорінювалися і накопичували максимальну кількість фітомаси протягом вегетаційного періоду.
Культури, створені висіванням, у перші роки життя важко переносять несприятливі погодно-кліматичні умови, терплять від конкуренції трав'яної рослинності і природної порослі й тому вимагають довготривалого й ретельного догляду. Добрі результати дає весняна сівба насінням, що вже наклюнулося. Метод сівби відповідає самій природі лісовідновлення: ліс, створений сівбою, більш довговічний, ніж створений садінням. Це пояснюється насамперед відсутністю деформації кореневої системи та інших пошкоджень сіянців, які неминуче виникають при викопуванні, тран-спортуванні та садінні. Сівбу доцільно також проводити під наметом деревостану (попередні культури), який через два-три роки буде вирубуватися.
Ефективність створення культур сівбою передусім залежить від оптимального поєднання екологічних факторів - тепла, вологи та аерації грунту, від строків, норми висіву, глибини та способів висівання насіння, від ретельності доглядів за грунтом і сходами. Після появи сходів необхідною стає наявність ще двох екологічних факторів - світла й поживних речовин у грунті. Забезпечити в необхідній кількості усі перелічені фактори, що зумовлює обмеженість застосування посіву лісу, здебільшого не вдається.
При осінній сівбі нема потреби стратифікувати насіння і зберігати їх протягом зими, сходи з'являються ранньою весною і ростуть інтенсивно. Однак основні недоліки - поїдання насіння гризунами, пошкодження посівів весняними заморозками або вимокання їх - можуть звести нанівець усі зусилля лісівників.
Глибина сівби залежить від розміру насіння, часу сівби, механічного складу грунту. Дрібне насіння висівають на меншу глибину, ніж крупне, восени насіння висівають більш глибоко, ніж навесні, на глинистих грунтах - мілкіше, ніж на суглинкових або супіщаних. На легких грунтах - піщаних, супіщаних - насіння шпилькових порід висівають на глибину 1,5-2,0 см, на суглинкових - 1,0-1,5 см, жолуді - на глибину 4-8 см, горіхи - 6- 10 см.
При створенні лісових культур використовують п'ять способів сівби насіння.
Рядкова сівба передбачає висівання насіння рядами з однаковими шириною міжрядь і глибиною сівби.
Стрічково-лункова сівба передбачає висівання насіння в лунки, розміщені в рядку на однаковій відстані одна від одної, по декілька насінин в одну лунку.
При сівбі біогрупами насіння висівають гніздами-площадками переважно квадратної форми, площею 1 м2, на яких міститься кілька лунок (наприклад, п'ять, у вигляді конверта). Уперше цей спосіб був запропонований В.Д.Огієвським під назвою густої культури дуба місцями.
При стрічковій сівбі два або декілька рядків зближуються між собою в стрічку. Відстань між рядками в стрічці становить ЗО-40 см, а відстань між стрічками значно більша - 3-5 м.
При сівбі врозкид насіння висівають на всю лісокультурну площу. Одним з видів цього способу є аеросівба.
Садіння лісу - створення лісових культур шляхом висаджування сіянців або саджанців на лісокультурну площу. Близько 95% культур у західному регіоні України створюються садінням. Цей метод має певні переваги над сівбою: у 5-7 разів скорочуються витрати насіння, сіянці (саджанці) майже не пошкоджуються гризунами і птахами, забезпечуються їх рівномірне розміщення і висока приживлюваність, вони меншою мірою пригнічуються трав'яною рослинністю та порослюдеревних порід.

 
 

Цікаве

Загрузка...