WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Водні ресурси України. Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин. Планування використання земельних і мінеральних ресурс - Реферат

Водні ресурси України. Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин. Планування використання земельних і мінеральних ресурс - Реферат

долинами, повільною течією, невисокими берегами.
У гірських умовах Карпат і рівнинного Прикарпаття в Дністер впадають такі притоки - лівобережні: Стривігор, Верещиця, Зубра, Кривуля, Свірж, Гнила Липа, Золота Липа, Коропець, Стрипа, Джурин, Серет, Нічлава; правобережні: Бистриця, Тисмениця, Колодниця, Стрий, Бережииця, Свіча, Болохівка, Лімниця, Луква, Бистриця-Солотвинська, Бистриця-Надвір-няиська. Далі вниз по течії Дністра аж до кордону з Молдовою його значні ліві притоки в межах України відсутні. Це пояснюється тим, що на південний схід від м. Івано-Франківськ проходить вододіл Дністра з р. Прут (причому цей вододіл знаходиться поблизу русла Дністра).
Ділянка середньої течії Дністра (від м. Заліщик до м. Могилів-Подільський) знаходиться у південно-західній частині Подільської височини. Тут його русло звужується, стає порожистим, берегові схили стають високими (80-130 м), крутими, подекуди утворюючи каньйони. Далі лівими притоками Дністра в районі його протікання через південно-східну частину Подільської височини є Збруч, Жванчик, Смотрич, Мушка, Тернава, Студениця, Ушиця, Калюс, Жван, Караєць, Лядова, Немия, Дерло, Мурафа.
Нижче по течії в Дністер впадають Русава, Кам'янка, Молокиш, Рибниця, Ягорлик, Томашлик, КомарІвка. З лівих приток на цьому відтинку є Реут з притоками Ікель, Ішковець, Ботна.
Дністер утворює в своїй нижній течії великий (360 км2) в основному прісноводний Дністровський лиман, закритий від Чорного моря піщаним "валом" - від кількох десятків до кількох сот метрів завширшки. У південно-захїдній частині лиман з'єднується з морем поглибленим Цареградським гирлом. Лиман багатий рибою і раками. Західне його узбережжя - район баз відпочинку і оздоровчо-лікувальних закладів. Тут розташований Білгород-Дністровський морський порт. Значну площу (понад 48 км2) займають Дністровські плавні - місце гніздування птахів.
Досить великою водною артерією, що протікає на південному заході України (на схід від Дністра і паралельно з ним) є Південний Буг, який бере свій початок у с. Купель на вододілі Случа і Збруча на висоті 320 м і несе свої води через Хмельницьку, Кіровоградську і Миколаївську області у південному напрямі між Подільською височиною на південному заході та Придніпровською височиною на північному сході і фактично розділяє ці височини. Довжина ріки становить приблизно 800 км, площа її басейну становить 63,5 тис. км2. На своєму шляху Південний Буг прорізає вузькою і глибокою долиною південно-західну частину Українського кристалічного щита, місцями, особливо у центральній частині своєї течії, ріка стає порожистою, характеризується стрімкими, високими (понад 5 м) добре відшліфованими кристалічними берегами, В районі міст Первомайськ, Олександрівка та деяких інших населених пунктів береги Південного Бугу утворюють каньйони. Тут заплава ріки звужується до 100-150 м, спад води збільшується до 2 м на 1км довжини. Нижче м. Первомайськ Південний Буг набуває рис низовинної ріки: його зволожена заплава розширюється, течія сповільнюється. Біля селища Новопетрівського ріка впадає в Бузький лиман.
На крайньому сході країни протікає притока Дону - Сіверський Донець. Він бере початок із Середньоруської височини. В межах України його протяжність становить 950 км. Навесні ріка повноводна (припадає понад 70% річного стоку), восени і взимку - міліє. Головними притоками Сіверського Донця є Оскол (436 км), Айдар (256 км), Луганка (196 км) та ін. Ріка використовується для водопостачання (канал Сіверський Донець-Донбас), зрошення.
З південного схилу Донецького кряжу витікає р. Кальміус. Її верхів'я прорізає кристалічні породи і мас вузьке русло з крутими берегами. Ріка з'єднана з каналом Сіверський Донець-Донбас. Правою її притокою с річка Калка.
Відносно великими ріками є Міус, Молочна, Салгир, Західний Буг, Сян та ін.
Важливу роль відіграють малі ріки, які потребують належної і постійної охорони (кількість малих рік останніми роками помітно зменшується). Реалізація заходів щодо їх збереження та оздоровлення набуває першочергового значення.
Значні запаси водних ресурсів України зосереджені в озерах, яких налічується понад 3 тис, у т. ч. 30 озер площею 10 км2 і більше. В них закумульовано близько 11 км3 води, з якої 2,5 км3 -прісна. В Україні створено також понад 1057 водосховищ та понад 27 тис. ставків.
Природні озера розташовані на Поліссі (Світязь, 24,2 км2; Пулемецьке, 16,3 км2; Урське, 13,5 км2, всього на Волині 220 великих і малих озер). Озера та лимани - в басейні Дунаю (Ялпуг, 149 км2; Кагул, 90 км2; Кугурлуй, 82 км2; Катлабух, 68 км2), на узбережжі Чорного моря (Сасик, або Кундук, 210 км2; Илігульський, 160 км2; Алібей, 72 км2; Хаджибейський, 70 км2; Шагани, 70 км2; Будацький, 30 км2), на Кримському півострові (Сасик, Сасик-Сиваш, 76,3 км2; Донузлав, 48,2 км2; Айгульське, 37,5 км2; Актальське, 26,8 км2; Узунларське, 21,2 км2; Кияцьке, 12,5 км2; Старе, Улзи, 12,2 км2), на узбережжі Азовського моря (Молочний, 170 км2). Найбільшими в Україні є Дніпровський (860 км2) і Дністровський (360 км2) лимани.
Запаси прісної води у водоймах (як природних, так і штучних) значні. Найбільші штучні водойми створено на Дніпрі - це Київське (площа водного дзеркала 922 км2), Канівське (582 км2), Кременчуцьке (2252 км2), Дніпродзержинське (567 км2), Дніпровське (410 км2) та Каховське (2155 км2) водосховища. Функціонують також великі Дністровське (142 км2), Печенізьке на Сіверському Донці (82,2 км2), Червонооскольське на Осколі (123 км2) та ін.
Створення великих штучних водойм (близько 160) призвело до вилучення з сільськогосподарського користування України великих земельних площ. У басейні Дніпра вилучено 700 тис. га високопродуктивних земель, переважно орних та сіножатей, що знаходилися в густозаселених районах (це майже площа Чернівецької області). Слід врахувати, що понад 200 тис. га високоякісних земель, розташованих біля штучних водойм, підтоплюються і також вибувають із сільськогосподарського користування. Отже, зменшення великих масивів родючих земель - серйозна проблема, до розв'язання якої слід підходити з економічної сторони.
В Україні зосереджені значні болотні масиви, площа яких у результаті проведення широкомасштабних меліоративних робіт помітно скоротилась. Загальна площаболіт України становить 1,2 млн. га, в тому числі торфових- майже 1 млн. га. Переважна їх більшість розташована в Поліссі, особливо в Західному Поліссі, де заболоченість становить 11%.
Майже половина всіх боліт України осушена, що викликало порушення рівноваги природного середовища, а вивільнені території в переважній більшості використовуються малопродуктивно.
Особливе місце в країні належить підземним водам. Вони найчистіші і тому переважно використовуються для задоволення потреб населення. Глибина залягання підземних артезіанських вод збільшується з півночі (від 100-150 м) на південь (до 500-600 м). Основна частина цих водних ресурсів зосереджена у західній та північній частинах України. Розвідано понад 800 родовищ прісних вод; в них зосереджено близько третини підземних водних ресурсів.
В середньому на 1 жителя України припадає 1,1 м3 питної води на добу. У північних областях, краще водозабезпечених, на 1 жителя припадає - у 2-3 рази більше, ніж у південних. Найкраще забезпечені питною водою Волинська, Рівненська, Чернігівська, Сумська області а також північні території Київської і Полтавської областей. У промислово розвинених областях Донбасу і Придніпров'я значно погіршилася якість питних вод.
Підземні води розташовані по всій території країни нерівномірно. За особливостями історико-геологічного розвитку та геологічною будовою гідрологічних районів в Україні (провінція Українського кристалічного масиву,

 
 

Цікаве

Загрузка...