WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Водні ресурси України. Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин. Планування використання земельних і мінеральних ресурс - Реферат

Водні ресурси України. Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин. Планування використання земельних і мінеральних ресурс - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
Водні ресурси України. Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин. Планування використання земельних і мінеральних ресурсів.
?
?
План.
1.Водні ресурси України.
2.Охорона середовища перебування умов розмноження і шляхи міграції тварин.
3.Планування використання земельних і мінеральних ресурсів.
?
1.Водні ресурси України складаються з внутрішніх морів, великих та малих річок, підземних джерел, озер, боліт та інших водоймищ. За даними Державного водного кадастру, сумарна середня величина прісних водних ресурсів (без врахування притоку по Килійському рукаву) оцінюється в 94,1 млрд. м3. Основна частина водних ресурсів країни (92,6%) припадає на річковий стік. На території України налічується понад 71 тис. річок та джерел загальною довжиною 248 тис. км. Із них більше 67 тис. (94,4%) водотоків - короткі (менше 10 км), загальною довжиною 131 тис. км. Основні складові водних ресурсів показано в табл. 27.
Таблиця 27. Найбільші ріки, озера, лимани та гірські вершини України.
Найбільші ріки (протяжність на території України), км
Дніпро 981
Південний Буг 806
Псел 717
Дністер 705
Сіверський Донець 950
Горинь 659
Десна 591
Інгулець 549
Ворскла 464
Найбільші озера і лимани, км2
Озера Лимани
Сасик (Кундук) 210 Дніпровський 360
Ялпуг 149 Дністровський 360
Кагул 90 Молочний 170
Кугурлуй 82 Тилігульський 170-150
Хаджибейський 70
Куяльницький 60-56
Найвищі гірські вершини, м
Українські Карпати Кримські гори
Говерла 2051 Роман-Кош 1545
Бребенскул 2032 Демір-Капу 1540
Петрос 2020 Зейтін-Кош 1534
Гутин Томнатик 2016 Кемаль-Егерек 1529
Ребра 2010 Еклізі-Бурун 1527
Піп-Іван 1936 Ангара-Бурун 1453
Дніпро є однією з найбільших рік України, верхів'я якої розташоване на території Російської Федерації та Білорусі. Дніпро - третя за величиною (після Волги і Дунаю) ріка Європи. Загальна площа його басейну становить 518,5 тис. км2. В Україні басейн Дніпра займає 65% її території. Водні ресурси Дніпра оцінюються в маловодний рік в 35 км3; при середній водності його стік становить 53,5 км3.
Свій початок ріка бере на заході Російської Федерації- на Валдайській височині, де витікає невеличким струмочком з болотного масиву Аксенінський мож. Далі, поповнюючись на своєму 2201-кілометровому шляху (в тому числі 981 км по Україні) численними притоками, впадає в Дніпровський лиман - витягнуту зі сходу на захід (58 км) затоку північної частини Чорного моря (близько 16 км завширшки і 5-8 м завглибшки) площею 800 км2.
У зв'язку з відбором великої кількості дніпровських вод (близько 30%) для зрошення, для потреб промисловості та житлово-комунального господарства їх потрапляє в лиман усе менше. Тому солоність води в Дніпровсько-Бузькому лимані збільшується (до 13%).
На берегах Дніпра розташовані великі міста України - Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нікополь, Херсон. Він є найбільшою судноплавною річковою артерією України, основним джерелом водопостачання.
В останні десятиліття на Дніпрі споруджено каскад водосховищ, що дозволило значно поліпшити умови для судноплавства і водопостачання. Води Дніпра живлять Інгулецьку зрошувально-обводнювальну, Краснознам'янську і Каховську зрошувальні та інші системи. Збудовано канали Дніпро-Донбас, Дніпро-Кривий Ріг, Північно-Кримський.
Дніпро живиться 32 тис. водотоками, в тому числі більш як 1000 річок; лише 90 з них перевищують довжину 100 км.
У результаті спорудження великих дніпровських водосховищ (довжина берегової лінії становить понад 3 тис. км), рівень води в Дніпрі підвищився на 1-15 м. Це призвело до підтоплення великих площ, особливо низин, які фактично вибувають з активного сільськогосподарського користування. Здебільшого це прирічкові, відносно добре зволожені землі, які раніше інтенсивно використовувалися в сільському господарстві. Підтоплення найбільш масштабно проявляється в придніпровських регіонах Київської, Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької і Херсонської областей.
Водні ресурси України забруднені радіонуклідами. В донних відкладеннях Київського, Канівського, Кременчуцького, Дніпродзержинського, Дніпропетровського і Каховського водосховищ виявлено значні зони накопичення цезію-137, цезію-134. Спостерігається інтенсивна міграція радіонуклідів з півночі на південь. У Кременчуцькому водосховищі накопичення радіонуклідів щорічно зростає на 40%; у Дніпродзержинському, Запорізькому і Каховському водосховищах - на 10%. Накопичення найпоширенішого цезію-137 у водах Київського водосховища оцінюється в 7200 Кі, Канівського - 2200 Кі1.
Усього аварійний викид техногенних радіонуклідів на Чорнобильській АЕС становив понад 50 млн. Кі, в тому числі довгоживучих - цезію-137, стронцію-90, плутонію-239, плутонію-240. Близько 120 тис. км2 території України зазнає забруднення малими дозами радіації і 45 тис. км2 - середніми і великими.
Другою за протяжністю (після Волги) рікою Європи є Дунай, який в нижній частині (157 км) протікає по Україн-сько-Румунському кордону. Бере свій початок в Шварцвальді (Німеччина) і тече через десять країн - Німеччину, Австрію, Чехію, Словаччину, Угорщину, Сербію, Хорватію, Болгарію, Румунію та Україну. Його довжина 2960 км, площа басейну - 817 тис. км2. Дунай - важлива транспортна артерія Європи - через систему каналів з'єднується з Рейном, Ельбою та Одером. Ріка замерзає лише в холодні зими, на 40-60 днів на рік. У межах України розташовані великі за площею Дунайські плавні (15 тис. га), що становить близько 10% їх загальної площі. Дунайські плавні- унікальний район гніздування (близько 220 видів) і зимівлі (120 видів) птахів, їх відпочинку під час перельотів. Тут водиться понад 100 видів риб. У нижній течії ріка утворює гирла (рукави). У межах України знаходиться Кілійське гирло, поза її межами - Сулимське і Георгієвське. Дунай - судноплавна ріка зі значними енергоресурсами, частина яких використовується (сумарний гідропотенціал у середній за водністю рік оцінюється в 42 млрд. кВт/год.).
Дунай багатий рибою, вилов якої через забруднення різко скорочується (за 1990-1994 рр. з 4,0 тис. т до 2,5 тис. т). Виловлюють товстолобиків (1,3 тис. т у 1994 р.), карасів (0,4 тис. т), оселедців (0,3 тис. т) тощо.
Найбільшими притоками Дунаю є Тиса і Прут. У нижній його частині розташовані великі заплавні озера Кагул, Ялпуг з Кугурлуєм, Катлабуг, які з'єднані з Дунаєм. Проводяться масштабні роботи по завершенню будівництва Дунайсько-Дністровської зрошувальної системи.
Великою річкою, що протікає в західній частині України, є Дністер. Його довжина становить 1362 км, у тому числі в межах України - 705 км, площа басейну - 72,1 тис км2. Дністер витікає на окраїні с. Вовчого поблизу м. Турки Львівської області. У верхній течії Дністер є типовою гірськоюрікою, харак-теризується значним перепадом вузького звивистого русла, стрімкими і скелястими V-подібними схилами долин та їх значними висотами (70-100 м). На невеликій відстані від витоку (900 м абсолютної висоти) до м. Самбір (близько 500 м) швидкість течії Дністра дуже висока. Тут русло ріки вузьке, його ширина не перевищує 45-50 м. У гірській частині Дністер живиться густою мережею невеликих річок і потоків, водність яких у різний час коливається в широких межах залежно від кількості опадів. Униз по течії притоки Дністра стають протяжнішими і повноводнІшими, їхні басейни характеризуються більшими площами, а на значній відстані нижче Самбора Дністер набуває типових рис рівнинної ріки з широкими (12-15 км), здебільшого заболоченими

 
 

Цікаве

Загрузка...