WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Раціональне використання та охорона повітряного басейну - Реферат

Раціональне використання та охорона повітряного басейну - Реферат


Реферат на тему:
Раціональне використання та охорона повітряного басейну
1.Забруднення атмосферного повітря, його види та шкода:
1.1.природне забруднення;
1.2.штучне;
а) забруднення автотранспортом;
б) радіоактивне забруднення;
в) парниковий ефект";
г) "озонова діра".
2. Заходи по охороні атмосферного повітря від забруднень.
3.Правова охорона атмосферного повітря.
1.Як усім відомо, без атмосферного повітря життя не Землі неможливе. Ми вже говори, що повітря відноситься до невичерпних прир. ресурсів, але у зв'язку із його забрудненням, воно може стати непридатним для використання.
Від забруднення повітря найбільше потерпають мешканці великих промислових центрів. Внаслідок забруднення атмосфери ці регіони отримують на 15% менше сонячного світла, на 10% більше опадів у вигляді дощу, снігу, граду. За даними англійських вчених щорічна шкода, заподіяна господарству Великобританії внаслідок забруднення повітря, становить понад 300 млрд. фунтів стерлінгів. А шкода, заподіяна господарству США, оцінюється Америці агентством з захисту навколишнього середовища в 5 млрд. доларів.
1.1.Атмосфера завжди містить певну кількість домішок, котрі зумовлюються природою та антропогенними джерелами. До числа домішок, котрі, виділяються природними джерелами відносяться: пил (рослинного, вулканічного, космічного походження, внаслідок ерозії грунту, частинки морс. солі тощо: туман, дим, гази від ліс. та степ. пожеж. гази вулканічного походження, різноманітні продукти рослин, тварин, та мікробіологічні походження. Природні забруднювачі бувають розподіленими, наприклад, випадання космічного пилу, або короткочасними стихіями, напр. лісові та степові пожежі, вивердження вулканів тощо.
Рівень забруднення атмосфери природними джерелами є фоновим і несуттєво змінюється х плином часу.
Ще 50 років тому природа досить успішно ліквідовувала різноманітні зображення. Оскільки атмосфера має могутні властивості самоочищення, але нині вона з цим завданням вже не справляється.
Основними джерелами забруднення атмосфери є природні, промислові і побутові процеси. Їх об'єднують у такі групи:
- забруднювачі природнього походження (мінерального, рослинного, тваринного, мікробіологічного);
- забруднювачі, які утворюються при згоранні палива для потреб промисловості, опалення житлових будинків, при роботу згоранні палива для потреб промисловості, опалення житлових будинків, при роботі всіх видів транспорту;
- забруднювачі, які утворюються в результаті промислових викидів;
- забруднювачі, зумовлені згоранням і переробкою побутових і промислових відходів.
1.2.Поговримо детальніше про штучне забруднення атмосфери.
Щоб краще усвідомити, яким є стан забрудненості атм. повітря необхідно привести певні статистичні дані.
За даними природоохоронног відомства України найзабрудненіше повітря було в Маріуполі, Запоріжжі, Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Донецьку, Києві, Кривому Розі, Макіївці, Одесі.
З 45 тис. промислових об'єктів столиці України, що забруднюють повітря, лише 30% мають очисні споруди і устаткування. Найбільшим забруднювачем повітря в місті є автотранспорт, який щороку викидає в повітря 110 тис. т шкідливих газів. А рік автомобілі спалюють понад мільйон тонн О2, чого б вистачило для дихання 30 млн. чоловік.
Концентрація шкідливих речовин в атмосфері визначається не тільки масою викиду, але й кліматичними і метеорологічними характеристиками місцевості. Закономірності поширення домішок визначається як власністю самих забрудників, так і регенераційними можливостями природного середовища. Інтенсивність розсіювання домішок залежить від різниці tо атмосферного повітря на різних в. Важливу роль у розсіюванні і перенесенні домішок в атмосфері відіграє розподіл швидкості вітру за висотою над землею і коефіцієнтом турбулентності в шарі повітря, де відбувається розсіювання.
У складі викинутих стадіон. джерелами у 1998 р. забрудників тверді р-ни становили 0,8 млн. т., а газопад, р-ним - 3,1 млн. т, у тому числі ангідри - 1,0 млн. т. Окисли азоту - 0,3 млн.т., вуглецю - 1,4 млн.т.
У крупних пром.центрах країни конц-ція різноманітних домішок у атмосфері є наднормовою. В повітрі 100 міст України тах. Конц-ція деяких шкідливих речовин перевищує допустимий рівень у 10 і більше разів. У залежності від пром. спеціалізації міста у його атмосфері підвищилися конц-ція певної домішки. Рівень наявності пилу підвищується в атмосферні міст з переважаючою будів. індустрією і п-тю чорної металургії сполучення сірки концент-ся в районах розташування п-в кольор.металургії та нафтохімії. Загальний внеску підвищення конц-ції окислів азоту в атмосфері вносять п-ва чорної металургії, хімії, в-ва мінер. добрив. Наявність в атмосфері аміаку свідчить в 1 чергу про в-во мінер. добрив та хім. п-ва. Бензапирен накопич-ся в районах розташування підприємств чорної та кольорової металургії, вел. паливно-енергет. комплексів, залізниць.
Для недопущення викиду в атмосферу наднормових об'ємів шкіл. тв.р-н розроблено нормативи ТДК шкіл. р-н у атмосфері населених пунктів.
Паливно-енергетичний комплекс є найпотужнішим збирачем атмосфери - 41 та заг викидів. У процесі переробки та спалювання мінер. палива, особливо вугілля, утвор-ся найбільше тв. часток, СО2, окислів S і N, а також цілої низки окислів Ме.
Чорна металургія - наступне за інтенсивністю джерело забруднення атмосфери. Металург.п-ва, викид-ть у повітря вел. об'єм пилу, сірчистого ангідриду, окислів С2, а також фенол, сірководень, аміак, нафталін, бензол та ін.
Характер забр-ня повітря, навколо конкретного п-ва визначаються його діючою технологією в-ва, очисн. спорудами, продукцією, яку воно виробляє.
Забруднення атмосфери значною мірою шкодить нар. господарству: збільшиться затвор-ть населення, зазнають шкоди житлово-комунал., с/г і л/г.
На охорону здоров'я та комун.госп-во припадає 80% втрат. Показовими ж результати конкретних досліджень цього питання в Донецькій обл.. Так, збитки від зниження якості молока в районі з забр. атмосферою. оцін-ся в 25-50 грн. На 1 голову вел. рогатої худоби в середньому на рік порівнюючи з чистими районами; збитки від забруднення на відгодівлі - 200-400 грн. Існує залежність недобору врожаю озимої пшениці від заб-ня атмосфери і т.д. А тепер більш детальніше розглянемо найболючіші проблеми.
а) Основними забруднювачами атмосфери є

 
 

Цікаве

Загрузка...