WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічна енергетика. Продукти згорання при утилізації відходів - Реферат

Екологічна енергетика. Продукти згорання при утилізації відходів - Реферат


Реферат на тему:
на тему:
Екологічна енергетика. Продукти згорання при утилізації відходів
ПЛАН
1. Вступ.
2. Вплив АЕС на довкілля.
3. Екологічний вплив ТЕС.
4. Вплив на довкілля ГЕС.
5. Радіоактивне забруднення.
6. Висновок.
Функціонування суспільства безпосередньо пов'язане із забезпеченням людей сировиною і енергією. Людство може вирішувати питання в царині піднесення ефективності виробництва, розширення виробничого потенціалу, впровадження якісно нових технологій тощо в тому випадку, якщо воно має необхідні запаси сировини і енергії. Сьогодні, як у світі в цілому, так і в Україні зокрема, з кожним роком зростає використання органічного палива, а паралельно цьому процесові йде вичерпування його запасів. Для реалізації внутрішньої енергетичної політики і стратегії нашої держави сьогодні необхідно прийняти ряд заходів, які б зменшили її залежність від імпорту паливно-енергетичних ресурсів, знизити внутрішнє енерго-використання, особливо нафти та нафтопродуктів, розвиваючи і розширюючи такі галузі паливно-енергетичного комплексу, як вугільний, використання сонячної енергії, енергії вітру тощо.
На забруднення середовищ впливають електростанції такі, як АЕС, ТЕС, ГЕС та інші.
Паливний енергетичний цикл АЕС передбачає добування уранової руди й вилучення з неї урану, переробку сировини на ядерне паливо (збагачення урану), використання палива в ядерних реакторах, транспортування на хімічну регенерацію відпрацьованого палива, обробку й захоронення радіоактивних відходів. Крім того, що весь цей цикл дуже дорогий і енергомісткий, він ще й надзвичайно небезпечний для навколишнього середовища.
Забруднення починається ще на стадії добування сировини, тобто на уранових рудниках. Внаслідок добування уранової руди залишаються величезні відвали пустих порід, переважно піску й дрібного щебеню, які є слаборадіоактивними. Кількість відвальних порід перевищує 90 % добутої з землі маси порід. Лише в США до 1982 р. накопичилося-близько 175 млн. т. таких відвалів, з яких виділяється продукт розпаду урану - радіоактивний газ радон. Ці-величезні відвали тривалий час вважалися, як і багато чого іншого в атомному господарстві, безпечними, й/американські будівельні фірми використовували їх як наповнювач бетону під час спорудження будинків. І лише тоді, коли стало відомо, що радон спричинює захворювання на рак легенів, довелося здійснити дорогу програму зносу тисяч будинків, зведених з радіоактивного бетону.
Кількість радіоактивних відходів зростає на стадії збагачення уранової руди. Цей процес також надзвичайно дорогий - за деякими повідомленнями, збагачений уран є вдвічі дорожчим добутого з надр землі. Наприкінці цієї стадії ядерного енергетичного циклу виготовляються спеціальні паливні елементи - твели (тепловиділяючі елементи).
Виробництво електроенергії на ТЕС супроводжується виділенням великої кількості тепла, тому такі електростанції намагаються будувати поблизу міст і промислових центрів для їх теплопостачання. Нині близько ЗО % енергії, що виробляється в світі.
Значне забруднення атмосфери спричинюють також автомобільні двигуни й дизельні енергетичні установки. Крім окисів сірки та азоту, вони викидають у навколишнє середовище також надзвичайно токсичний чадний газ (СО) та сполуки свинцю, які додаються до пального для покращення роботи двигунів внутрішнього згорання. Для боротьби з цими забрудненнями в розвинутих країнах Заходу використовують такі методи:
регулювання двигунів, що значно зменшує токсичність вихлопних газів;
заміна токсичних етильованих бензинів (які містять свинець) екологічно чистими;
застосування спеціальних каталізаційних блоків, у яких вихлопні гази проходять додаткове окислення, що практично позбавляє їх чадного газу;
економічні методи впливу на власників автомобілів (власник автомобіля, що не має каталізатора, змушений платити більший податок, ніж той, що має).
Для вловлювання твердих часточок з газів ТЕС (сажі, пилу тощо) використовують різні методи - фільтри, електростатичні установки, установки типу "циклон" тощо. Звичайно, такі блоки очищення вимагають додаткових витрат, проте на це потрібно йти заради чистоти повітря, яким ми дихаємо. На деяких ТЕС золу, що вловлюється, пресують у брикети, які використовуються як будівельний матеріал.
Гідроелектростанції мають певні екологічні переваги перед ТЕС. Вони зовсім не забруднюють повітря шкідливими викидами. Гідроелектростанції допомагають встановлювати оптимальний режим роботи ТЕС і економити на них значну кількість пального, тому що резервні агрегати на гідростанції можна ввести в дію протягом короткого часу без будь-яких непродуктивних затрат, тоді як на ТЕС для цього потрібна турбіна в так званому "гарячому" режимі, що пов'язано із значними витратами палива й необхідністю утримувати додатковий штат обслуговуючого персоналу. Тому ГЕС у енергетичній системі ефективно використовуються для зняття максимальних (пікових) навантажень і здешевлюють енергію. На них добре впроваджується автоматизація й телекерування, що підвищує їх надійність і дозволяє зменшити штат обслуговуючого персоналу. Затоплюючи водосховищами вузькі, порожисті ділянки рік, ГЕС у цілому покращують умови роботи річкового транспорту.
Разом з тим тривалий період будівництва й експлуатації ГЕС у світі свідчить, що вони теж не позбавлені, на жаль, недоліків, а твердження енергетиків про низьку вартість електроенергії, виробленої на ГЕС, нині вважаються сумнівними.
Найбільші нарікання викликають ГЕС, побудовані на рівнинних ріках, наприклад на Дніпрі. Водосховищами Дніпровського каскаду ГЕС затоплено величезні площі родючих земель: Київським- 922 км2, Канівським - 675, Кременчуцьким - 2250, Дніпродзержинським - 567, Дніпровським, - 410, Каховським - 2 155 км2. У сумі це становить майже 7 тис. км2 - чверть території Бельгії. Одні заплавні луки, що пішли під воду Київського моря, забезпечували тваринницькою продукцією й овочами половину міста Києва. Ніхто ще не підрахував колосальної вартості тієї сільськогосподарської продукції, яку не одержав народ України внаслідок затоплення величезних площ найродючішої в Європі землі. 3 затоплених площ довелося відселити жителів сотень сіл, прокласти нові комунікації й дороги тощо. Затоплено значну кількість історичних і ландшафтних пам'ятників.
Вплив на довкілля ГЕС. У наш час ГЕС виробляють близько 20 % електроенергії у світі. Деякі країни з гірським рельєфом і швидкими річками (Норвегія, Таджикистан, Киргизстан) свої потреби в електроенергії задовольняють переважно за рахунок ГЕС. Порівняно з ТЕС і АЕС гідроелектростанції мають низку переваг:
o вони зовсім не забруднюють атмосферу;
o поліпшують умови роботи річкового

 
 

Цікаве

Загрузка...