WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Вибухоподібне збільшення народонаселення - Реферат

Вибухоподібне збільшення народонаселення - Реферат


Реферат на тему:
"Вибухоподібне збільшення народонаселення"
ПЛАН
1. Поняття про природний приріст. Типи відтворення населення
2. Поняття демографічного вибуху, його наслідки
Висновки
Використана література
1. Поняття про природний приріст.
Типи відтворення населення
Природний приріст - це перевищення народжуваності над смертністю (обчислюється на 1000 жителів на рік). Він може бути додатним у разі перевищення народжуваності над смертністю і від'ємним, коли смертність більша від народжуваності, або нульовим, коли ці показники мають однакове значення. Залежно від соціально-економічних умов життя людей, співвідношення показників народжуваності, смертності та природного приросту складається по-різному. Для населення країн, що перебувають на низьких рівнях економічного розвитку, характерні високі показники народжуваності і смертності, а відтак - низький природний приріст. Епідемії та стихійні лиха ще більше погіршують ситуацію.
В наш час у світі переважають два типи відтворення населення. Для першого типу характерні порівняно невисокі показники народжуваності, смертності й природного приросту (до 12 чоловік на 1000 жителів). Як наслідок - велика частка старших вікових груп у структурі населення. Цей тип характерний для більшості країн Європи, Північної Америки. Другий тип відтворення властивий країнам Азії, Африки та Латинської Америки. Для нього характерні порівняно високі показники народжуваності, стабільні на певному (часто низькому) рівні показники смертності та високий природний приріст (понад 12 чоловік на 1000 жителів). У цій групі висока частка молодших вікових груп у структурі населення. Так, природний приріст населення в розвинутих країнах Західної Європи та Північної Америки становить відповідно 3 і 5 чоловік на 1000 жителів, тоді як, наприклад, у країнах Південної Азії - 22, Центральної Америки - 31 чоловік на 1000 жителів. У середньому за рік населення Землі зростає на 90 млн чоловік, на-самперед за рахунок країн, що розвиваються, які дають понад 90 % щорічного приросту населення..
До XVIII ст. зростання кількості населення світу залежало здебільшого від біологічних процесів. Пізніше на перший план вийшли соціально-економічні чинники, і з того часу населення Землі почало зростати швидкими темпами. За прогнозами спеціалістів ООН, до кінця наступного століття кількість населення на планеті ще більше зросте і стабілізується на рівні близько 10 млрд чоловік.
2. Поняття демографічного вибуху, його наслідки
Швидкі темпи зростання приросту населення дістали назву демографічного вибуху й перетворилися в одну з глобальних проблем людства. Розв'язання цієї проблеми вбачається у проведенні певної демографічної політики системиадміністративних, економічних, пропагандистських та інших заходів, які здійснюються державою з метою урегулювання передусім народжуваності. В країнах з першим типом відтворення населення державні заходи спрямовані на збільшення народжуваності та природного приросту, а в країнах з другим типом - навпаки, на скорочення. Так, у багатьох європейських країнах (ФРН, Нідерланди, Швеція тощо) запроваджують грошові субсидії, певні міри соціального захисту та стимулювання, інші заходи соціально-економічного характеру для підтримки сімей та жінок, які мають дітей. В Китаї, навпаки, державного значення набула політика стримування народжуваності шляхом її обмеження.
Минуле ХХ століття ознаменувалось швидким, майже вибухоподібним приростом населення Землі. Закономірно виникає запитання - яке ж демографічне майбутнє принесе у цьому сенсі ХХІ століття? Великою мірою відповідь на нього залишається невизначеною, хоча західні експерти з демографії неодноразово намагалися визначити тенденції, які будуть формувати наш спільний світ у наступні десятиліття. Отож подивимося, що нам пророкує наука демографія.
Як очікується, за наступні п'ять десятиліть чисельність населення Землі збільшиться на 2-3 мільярда чоловік, котрі прилучаться до нинішніх 6,5 мільярдів, і сягне цифри приблизно в 9 мільярдів. Однак майже увесь майбутній всесвітній приріст населення матиме місце у менш економічно розвинених регіонах планети. Населення ж більш розвинених регіонів, як прогнозується, залишиться більш-менш у своїх існуючих межах, тобто, біля 1,2 мільярда жителів. Майже половину приросту додаватимуть до світової людської популяції шість країн - Індія (22 %), Китай (11 %), Пакистан (4 %), Нігерія (4 %), Індонезія (4 %) і Бангладеш (3 %).
Висновки
Вибухоподібне збільшення народонаселення спостерігається у країнах з другим типом відтворення. Зокрема це стосується таких країн як Китай, Індія, окремі країни Африки, Латинської Америки тощо.
Головною проблемою вибухоподібного збільшення народонаселення є загострення продовольчої проблеми, зниження рівня медичного обслуговування у країнах, де спостерігається різке збільшення числа населення, зростання бідності та погіршення епідеміологічної ситуації, зростання навантаження на природні ресурси регіонів, великі міграційні процеси у більш розвинуті країни. Тому є вкрай важливим цивілізоване регулювання рівня народжуваності, вирішення соціальних та економічних питань окремих регіонів.
Використана література:
1. Географічна енциклопедія. В 4-х томах. - К., 1994-1996 рр.
2. Демографія світу / За ред. Коваленка В.А. - К., 2000.
3. Основи екології. - К., 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...