WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Тваринний світ і екологія навколишнього середовища. Основи екології тваринного світу - Реферат

Тваринний світ і екологія навколишнього середовища. Основи екології тваринного світу - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Тваринний світ і екологія навколишнього середовища. Основи екології тваринного світу"
ПЛАН
Вступ
1. Тваринний світ і екологія навколишнього середовища
2. Основи екології тваринного світу
3. Правові заходи охорони тваринного світу
Висновок
Використана література
Вступ
Екологія - це знання людини про те що її оточує. У наш час даний термін міцно закріпився у суспільній свідомості. Екологія стала одним з основних показників ставлення полини до життя, навколишнього природного середовища Екологічна свідомість відображає духовність суспільства, його "порозуміння" з природою невід ємною частиною якої є людина.
Тваринний світ є одним з основних компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
В інтересах нинішнього і майбутніх поколінь в Україні з участю підприємств, установ, організацій і громадян здійснюються заходи щодо охорони, відтворення і науково обгрунтованого, невиснажливого використання тваринного світу.
1. Тваринний світ і екологія навколишнього середовища
Господарська діяльність людини змінює умови існування багатьох видів рослин і тварин. Це спричинює зміну чисельності популяцій та особин у популяціях, що може зумовити вимирання окремих видів.
Із тварин, що були відомі науці в 1600 p., нині вже зникло 65 видів ссавців і 140 видів птахів. Ще в минулому столітті в степах України траплявся дикий кінь сірого кольору - тарпан. Господарське освоєння степів призвело до швидкого і різкого скорочення числа цих тварин: останній тарпан був убитий браконьєром у 1879 p., і вид перестав існувати. Тоді ж у степах України мешкали степові антилопи - сайгаки. На початок нашого століття на території України вони були повністю винищені, в степах на схід від Каспійського моря вдалося зберегти кілька десятків цих тварин, і завдяки вжитим заходам вид було збережено. Проте багатьом видам рослин і тварин загрожує небезпека знищення. В зв'язку з цим Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів (МСОП) у 1948 р. створив спеціальну комісію, яка зібрала відомості про зникаючі, рідкісні, які потребують охорони організми і внесла їх у Міжнародну Червону книгу. У 1979 р. у Червону книгу МСОП було включено: ссавців - 321 вид і підвид, птахів - 485, земноводних - 41, плазунів - 141.
Включення будьякого таксону в Червону книгу вказує на моральну відповідальність країни, в якій цей вид живе, за його подальшу долю. В країнах, в яких прийнято нормативні акти про охорону видів тварин і рослин, складаються офіційні списки видів, які підлягають охороні, а збірники короткої наукової документації про них умовно називають національними Червоними книгами.
Червона книга України затверджена в 1976 р. й опублікована в 1980 р. До неї занесено: комах - 18 видів, земноводних - 4, плазунів - 6, птахів - 28, ссавців - 29, рослин - 110 видів і підвидів.
Поповнення Червоної книги спричинене не лише погіршенням екологічної обстановки, а й додатковими відомостями, які отримують останнім часом. У Червону книгу внесено не тільки представників усіх класів хребетних і вищих рослин, а й молюсків, ракоподібних, комах, грибів, мохів, лишайників.
До Червоної книги вносять організми за п'ятьма категоріями: 1) види, що перебувають під загрозою зникнення, врятування яких неможливе без вжиття спеціальних заходів; 2) види, чисельність яких ще відносно велика, але скорочується катастрофічно швидко, що в недалекому майбутньому може поставити їх під загрозу зникнення; 3) рідкісні види, яким нині ще не загрожує небезпека зникнення, але трапляються вони в такій невеликій кількості або на таких обмежених територіях, що можуть зникнути в разі несприятливих змін умов середовища існування під впливом природних антропогенних факторів; 4) види, біологію яких вивчено недостатньо, чисельність і стан їх викликають тривогу, проте нестача відомостей не дає змоги віднести їх до жодної з попередніх категорій; 5) відновлені види, стан яких завдяки вжитим заходам охорони не викликає побоювань, але вони ще не підлягають промисловому використанню, і за їхніми популяціями потрібний постійний контроль.
До числа відновлених у нашій країні належать зубр, новозеландський північний олень, ладозька нерпа, білощока казарка, малий лебідь, кавказький тетерев, рожева чайка, середньо-азійська кобра.
Для охорони як окремих видів рослин і тварин, так і Цілих природних комплексів створюють заповідники, заказники, природні національні парки. Найбільшими заповідниками в Україні є: Чорноморський біосферний, Дунайський біосферний, Ялтинський гірсько-лісовий, Поліський, Карпатський біосферний, Український степовий, Луганський, Асканія Нова.
У результаті вжитих заходів щодо розумного ведення мисливського господарства та охорони тварин у нашій країні були відновлені умови відтворення популяцій багатьох промислових тварин, значно зросла чисельність лося, бобрів, диких кабанів і багатьох інших видів.
Раціональне використання видів з дикої природи потребує регулювання чисельності їхніх популяцій. Вирубування лісу можна проводити лише з врахуванням його відновлення. Те саме стосується виловлювання риби і мисливського господарства. Це передбачено і законом України "Про тваринний світ", прийнятим у 1993 р.
Слід підкреслити, що господарська діяльність людини може сприяти не лише збереженню чисельності деяких видів, а й зростанню чисельності популяцій тих тварин, які харчуються рослинами, вирощуваними людиною. Розорювання цілинних земель призвело до зникнення багатьох видів, які живилися специфічними для цілини рослинами, але деякі види, що мешкали раніше на диких землях, перейшли на посіви пшениці. В результаті різко збільшилась чисельність пшеничного трипса і сірої зернової совки.
Часто великої чисельності сягають популяції рослин і тварин, які зумисне чи неумисно завезені людиною на нові території, де відсутні їхні конкуренти і вороги. Широко відома історія з диким європейським кроликом, завезеним в Австралію, де він інтенсивно розмножився і почав загрожувати сільськогосподарським посівам. На територію нашої країни в період другої світової війни проник бур'ян амброзія, який, не маючи "ворогів", все більше засмічує поля.
Повчальний приклад впливу діяльності людини на зміну чисельності природних популяцій наводив Ч. Дарвін. На острові Ямайка перші колонізаториєвропейці отримували щедрі урожаї. Проте разом із колонізаторами на острів проникли і пацюки. Не маючи ворогів, гризуни інтенсивно розмножувались і виникла загроза збереженню урожаю. Для боротьби з пацюками на острів був завезений хижак - мангуст. Завдяки надлишку поживи популяція мангустів різко зросла. Чисельність пацюків різко впала. Тоді хижак перейшов на живлення дикимиі домашніми птахами. Зменшення кількості птахів призвело до інтенсивного розмноження кровосисних кліщів, чисельність яких стримувалася птахами. Раніше кліщі паразитували на птахах і пацюках, тепер вони стали нападати переважно на молодь мангустів, чисельність яких почала зменшуватись. Натомість чисельність птахів стала зростати, чисельність кліщів зменшуватись... Ці складні взаємовідносини, що виникають між організмами різних видів у природі, Ч. Дарвін назвав боротьбою за існування.
2. Основи екології тваринного світу
Тваринний світ є одним з основних компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та

 
 

Цікаве

Загрузка...