WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Характеристики "середніх" чоловіка і жінки - Реферат

Характеристики "середніх" чоловіка і жінки - Реферат


Реферат на тему:
Характеристики "середніх" чоловіка і жінки
Генетики й науковці інших профілів вже давно довели, що на Землі всі живі організми є унікальними, між ними немає повної тотожності, притаманної об'єктам неживої природи (елементарним частинкам, атомам і молекулам тощо).
Якщо відвідати фотовиставку на тему світового сьогодення, то вражає насамперед майже неймовірна різноманітність людських типів і занять. Фотографи та інші митці мають зиск з того, що ми всі різні. Для них неприпустима сама лише думка про можливість одночасного перетворення всіх людей на стандартні створіння, які відрізняються одне від одного менше, ніж монети чи гвіздки. Іншими завжди були погляди диктаторів, які мріяли перетворити підвладних саме у стандартні цвяхи (за умови збереження для себе становища і ролі молотка). Тому немає нічого дивного в тому, що справжній Митець завжди був антиподом диктатора.
Проте життя змусило розпочати пошуки людських стандартів. Першими це зробили авіатори, які оперують поняттям "середній пасажир", маючи на увазі насамперед його масу. З кількох мотивів міжнародна група вчених витратила чимало часу на складання наукової довідки (слово "портрет" тут не зовсім доречне) про середніх землян кінця XX ст., про параметри "стандартних" чоловіка і жінки. Ця праця оприлюднена у вигляді досить грубої (кількасот сторінок) книги з безліччю даних насамперед з фізіології.
У табл. 5 наведено частину інформації, яка стосується теми нашої книги. Йдеться про деякі фізіологічні потреби усереднених людей та їхні найважливіші параметри.
Поглиблене вивчення самих себе на молекулярному й інших рівнях люди не припиняють ні на мить, стираючи все нові й нові "білі плями" у своїх знаннях і ліквідуючи помилки та хибні гіпотези. Наприклад, ще недавно через відмінність мас мозку чоловіка і жінки робилися висновки про більшу кількість нервових клітин і вищі розумові здібності першого. Та новіші дослідження свідчать, що кількість нервових клітин приблизно однакова у представників обох статей. На користь рівності можливостей свідчить також аналіз характеристик тисяч видатних осіб. Виявилося, що немає жодного зв'язку між інтелектуальними досягненнями і масою таємничої сірої речовини.
Таблиця 5 Параметри "середньоземних" чоловіка і жінки (вік 20-30 років)
№ п/п Параметр, одиниця вимірювання Чоловік Жінка
1 Загальна маса тіла, кг 70 58
2 Маса скелета, кг 4,4 3,2
3 Маса головного мозку, кг 1,4 1,2
4 Маса кісткового мозку, кг 3,0 2,6
5 Об'єм крові, л 5,25 3,86
6 Маса жирової тканини, кг 15,0 19,0
7 Маса шкіри, кг 2,6 1,8
8 Маса серця (без крові), г 330 240
9 Маса зубів, г 46 41
10 Маса язика, г 70 60
11 Добова потреба у воді, г 3000 2100
- у вигляді випитої рідини 1950 1400
- у складі їжі 700 450
- утвореної окисленням їжі 350 250
12 Добова вентиляція легенів, л 23000 21000
13 Поглинання кисню за добу, г 920 700
14 Загальний об'єм легенів, л 5,6 4,4
15 Добова витрата енергії, Мкал 3,2 2,3
- за 8 год праці 1,2 0,9
- за 8 год Інших занять 1,5 1,0
- за 8 год сну 0,5 0,42
16 Добове споживання, г
- білки 95 66
- вуглеводи 390 270
- жири 120 85
22 Добова потреба, г
у кисні 2600 1800
водні 350 245
вуглеці 300 210
азоті 16 13
У тих країнах Заходу, де вивчення властивостей мозку і здатності до певних дій поєднується з добре розробленою системою тестових вимірювань останніх, вчені встановили, що кожна стать має невелику перевагу перед іншою в окремих сферах розумової та локомоторної діяльності. Частину цих висновків зведено у табл. 6.
Таблиця 6 Види тестів, у яких кожна стать має невелику перевагу перед іншою
№ п/п Діяльність, де перевагу мають чоловіки Діяльність, де перевагу мають жінки
1 Тести на орієнтування І уявлення складних просторових тіл І фігур Тести, в яких важлива швидкість сприймання простих фігур, рисунків
2 Тести на операції подумки зі зміною положення тіл, їх деформацією, поворотами, рухом Тести на відшукування змін у взаємному розташуванні плоских фігур І простих тіл
3 Вправи з кидання "на точність" І мануальне керування рухом Краща координація рухів рук, виша точність розташування пальців у площині
4 Пошуки контуру простої фігури, що "схована" на рисунку серед Інших Тести на швидкість пошуку асоціацій, подібних сшв тощо
5 Тести на створення І використання довгих І складних логічних (математичних) міркувань Тести на точність І швидкість виконання нескладних, суто арифметичних операцій
Можливо, що ця невелика асиметрія здібностей мозку має не так гормональний, як пристосувальний характер. Справді, вже у мавп'ячих предків людей була певна відмінність у завданнях, що поставали перед представниками обох статей. У примітивних племен чоловікам доводиться рухатися більше і тримати в голові складніші плани місцевості. Не виключено, що саме ця адаптація до виконання певного типу завдань виявилося у рядках табл. 6.
Про потреби людини
Незалежно від мови, якою користується людина, і від отриманого нею виховання її основні фізіологічні потреби визначатимуться табл. 5.
Втім, людина аж ніяк не зводиться до автомата для споживання білків, вуглеводів, жирів з вітамінами та невеликою кількістю мікроелементів, її потреби незрівнянно ширші і саме їх нефізіологічна частина дуже залежить від виховання і стадії розвитку всього суспільства.
У найзагальнішому варіанті систематизації всю сукупність потреб сучасної людини поділяють на шість основних груп:
o фізіологічні; o етнічні;
o економічні; o психологічні;
o трудові; o соціальні.
Для їх задоволення необхідно поєднати як матеріальні (знаряддя праці, будівлі тощо), так і інформаційні (взаємовідносини, законодавство тощо) аспекти.
Викладене можна відобразити схематично (рис. 17).
Термін "психологічні потреби" означає сукупність умов, що забезпечують душевний комфорт і рівновагу людини. Сюди входять і можливість контактів з іншими особами, і наявність куточка для ізоляції та відпочинку від цих контактів. Важливі також атмосфера спілкування, рівновага між негативними і позитивними враженнями та багато іншого. Знання бодай основ етології як самою людиною, так і її близьким оточенням є, на наш погляд, важливою передумовою для свідомого створення сприятливої атмосфери взаємовідносин, уникнення стресів.
До групи психологічних потреб можна зарахувати потребу в дружбі, коханні та в задоволенні інших подібних емоцій. Втім, тут, як і в багатьох інших випадках, окремі потреби (наприклад, потреба мати й виховувати потомство) охоплюють кілька груп.
Етнічні потреби, як свідчить їх назва, охоплюють необхідність належності людини до певного етносу, усвідомлення нею як своєї індивідуальності й неповторності, так і того, що вона є важливою частиною чогось тривалого, міцного, "свого" від дідів-прадідів. Відрив людини від цієї опори еквівалентний позбавленню її коріння,пошкодженню стержня її духовного життя. Він призводить до великих труднощів і

 
 

Цікаве

Загрузка...