WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Світовий "демографічний вибух" - Реферат

Світовий "демографічний вибух" - Реферат

частим був голод. Експерти вважають, що спроба Мао Цзе-дуна стрибком здійснити прорив у соціалізм упродовж 1958-1962 pp. призвела до загибелі 20 млн осіб від голоду і репресій. Та це не вплинуло істотно на кількість населення, що й далі стрімко збільшувалося. Останні тридцять років усі сили вкрай централізованої соціалістичної "піднебесної" були кинуті на боротьбу з бажанням власних громадян мати потрібну їм кількість дітей.
Найефективнішими виявилися законодавчі акти, які забороняють шлюб навіть після досягнення 20 років ("дозволена" межа повсякчас підвищується і може досягти ЗО років). Суворо караються економічно всі, хто має понаднормову кількість дітей. Китай щоразу був першим у черзі з випробування всіх нових протизаплідних засобів, пропонуючи власне населення для медичних експериментів.
Хоч і сьогодні чисельність населення Китаю продовжує збільшуватися, та кількість дітей на одну сім'ю у країні менша 2. Уряд запевняв світову громадськість, що на межі 2000 р. населення Китаю сягне максимального значення 1,2-1,3 млрд (частина експертів вважає, що китайців приблизно 1,4 млрд), а потім почне повільно зменшуватися до запланованого на 2100 р. значення 500-600 млн. Якщо цього буде досягнуто, то Китай ще раз подарує світу свій винахід, цього разу - у царині методів зниження народжуваності й переборенні сил біології суспільними силами і впливами.
Чому Китай зумів досягти певного успіху там, де Індія зазнала повної невдачі? Мабуть, є чимало причин цього, а їх дослідження важливе й для інших країн. Ми ж звернемо увагу читачів на ту обставину, що в Індії уряд переважно "запрошував" населення поводитися певним чином, рекомендував і обґрунтовував скорочення складу сімей. Це відбувалося на тлі "зеленої революції" з її прогресом у врожаях. В Індії не було драконівського законодавства китайського зразка, а знищення новонароджених дівчаток не набуло "китайської" інтенсивності.
Схоже, що у малорозвинених країнах проблему надмірної народжуваності розв'яже або життя, або залізна диктатура.
А чи варто взагалі скорочувати народжуваність, враховуючи всю сукупність економічних чинників? Може, це питання вирішиться саме собою і без втручання держави, якщо біосфера має засоби для регулювання чисельності популяції одного з видів живих істот?
Пошуки відповіді на перше питання є предметом запеклих дискусій насамперед серед економістів. Більшість з них заперечують необхідність контролювати народжуваність. Логіка їх доводів зводиться до того, що подвоєння робочих рук приводить до розширення виробництва у 3-4 рази і до ще більшого зростання сукупності ресурсів.
Екологи не в захваті від такого варіанта не тому, що неможливо забезпечити значно вищий темп збільшення валового національного продукту, ніж приріст населення. Справжня проблема полягає в тому, що використання сучасних технологій неминуче збільшить у багато разів забруднення довкілля, а у віддаленій перспективі зупинить виробництва і зашкодить здоров'ю людей.
Якщо узагальнити ситуацію у світі, то можна стверджувати, що переважна більшість країн вибрала саме антиекологічний шлях вирішення проблем забезпечення свого населення, мало піклуючись про застосування пропозицій екологів. Наслідки цього шляху для біосфери і для здоров'я людей викладемо у наступних розділах.
Пошуки відповіді на запитання про можливість саморегуляції народжуваності у біологічного виду homo sapiens розглянемо в останньому розділі підручника.
Демографічна катастрофа в Україні
Мало у світі народів, чия доля у XX ст. була б тяжчою і несприятливішою, ніж в українського. Двічі тривалий час фронти перерізали її живе тіло, фашистська і більшовицька імперії, хоча й у різний час, але здійснювали однакову політику фізичної, мовної й ідеологічної колонізації, ліквідації українського етносу.
Ідеологічний розкол української нації підняв брата на брата, полегшив "возз'єднання" частин України то з Польщею, то з Росією. Хоч і російський народ дорого заплатив за спробу реалізації маячної мрії побудувати "ідеальне суспільство" на всій Землі на основі повного вилучення прав у його громадян і абсолютної стандартизації їхнього духовного життя, та втрати українського народу виявилися незрівнянно більшими.
У царині демографії вони просто жахливі.
Українців у межах України зараз майже стільки ж, скільки було перед початком наступу "ленінських військ" на молоду державу, їх вже чи не менше, як поляків у Польщі!
Нескладні підрахунки переконують, що в умовах справжньої, а не декларативної незалежності навіть у малосприятливих умовах українців мало б бути не 36 млн, а 75-90 (100?) мільйонів.
Друге "возз'єднання" зі "старшим" братом коштувало українському народу 50-60 млн життів.
Дай, Боже, українцям глузду і сил врятуватися від "третього возз'єднання" і навчитися господарювати на власній землі!
Утримаємося від розширеного викладу сумної теми української демографії. Багато слів на цю тему замінятьнам дві ламані лінії на рис. 20, невпинний рух яких до перетину в 1991 р. незаперечне свідчить про справедливість даних Міжнародної організації охорони здоров'я про справжній, а не декларований комуністами рівень життя й медичної допомоги у Радянському Союзі.
Рис. 20. Демографічна динаміка в Україні за 35 років
Кількість населення України у 1992 р. зменшилася на 100 тис. осіб. Рекордсменами з вимирання стали Чернігівська (0,7%), Сумська (0,53 %), Донецька, Харківська, Полтавська, Луганська і Черкаська (0,5 %-0,4 %) області. Позитивний баланс мають лише найзахід-ніші області України. Немає ознак виправлення ситуації. За даними статистики, під кінець 1996 р. населення України зменшилося до 50,7 млн, а річне його скорочення за рік становило третину мільйона осіб. Хоч частина політиків звично проголошує: "Нас 50 мільйонів!", насправді ж населення України нині ледь перевищує 48 млн осіб (до того ж невизначена кількість їх перебуває на заробітках в інших країнах).
Повнішу інформацію про демографічну ситуацію в сучасній Україні дає рис. 21 - розподіл молодих українців у 2001 р.
А що буде далі?
Найгірші варіанти І і II відповідають подальшому скороченню населення України (І - прискорений процес, II - рівномірний). На щастя, останні дані свідчать про те, що нині, хоч смертність старих осіб лишається високою і загалом населення все ще скорочується, рівень народжень постійно підвищується і перебуває вже досить близько до тенденції III. Сподіватимемося, що поліпшення економічної ситуації в Україні прискорюватиметься (приріст ВНП остан-
Рис 21 Статево-вікова діаграма населення України (початок 2001 р.) і можливі варіанти її змін у майбутньому
Список використаної літератури:
1. Екологія людини: Підруч. для вищ. навч. закл. / О. М. Микитюк, О. З. Злотін, В. М. Бровдій та ін. - X.: Ранок, 1998.
2. Крисаченко В. С. Людина і біосфера: основи екологічної антропології: Підручник. - К.: Заповіт, 1998.
3. Петров К. М. Общая экология: Взаимодействие общества и природы: Учеб. пособие для вузов. - 2-е изд., стер. - СПб.: Химия, 1998.
4. Чернова Н. М., Былова А. М. Экология.- М.: Просвещение, 1988.
5. Шилов П. А. Экология: Учеб. для биол. и мед. спец. вузов. - М.: Высш. шк., 1998.
6. Гюнтер Э. и др. Основы общей биологии. - М.: Мир, 1982. - 440 с.
7. Дажо Р. Основы экологии. - М.: Прогресс, 1975. -415 с.
8. Дарвин Ч. Происхождение видов путем естественного отбора. - Л.: Наука, 1991. -539с.
9. Казначеев В. П. Очерки теории и практики экологии человека. - М.: Просвещение, 1983. -278 с.
10. Моисеев Н. И. Экология человечества глазами математика. - М.: Мол. гвардия, 1988.-254с.
11. Никитин Д. П., Новиков Ю. В. Окружающая среда и человек: Учеб. пособие для студ. вузов. - М.: Высш. шк., 1980. - 424 с.
12. Новиков Ю. В. Экология, окружающая среда и человек: Учеб. пособ. для вузов и колледжей. - М.: ФАИР-ПРЕСС, 2002. - 560 с.
13. Сухомлинов А. И., Сухомлинова И. А., Микитюк А. Н. и др. Экология и здоровье человека. -Харьков: ХГПУ, 1992. - 128 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...