WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Світовий "демографічний вибух" - Реферат

Світовий "демографічний вибух" - Реферат

прогнози
Діаграми і таблиці чисельності населення в різних країнах світу з прогнозами щодо їх змін у майбутньому належать до найпопулярніших тем засобів масової інформації. Наведемо одну з них.
У першій частині результуючої довідки для відомої Конференції ООН з довкілля і розвитку в Ріо-де-Жанейро (1992) висвітлено стан людності світу. Вже у її вступній фразі наголошувалося, що чисельність населення Землі продовжує дуже швидко (аж на три особи щосекунди) збільшуватися (табл. 7).
Темпи і прогнози демографічних та економічних змін у найнаселеніших країнах світу
Країна 1968 р. 1987 р. 2025 р.
Чисельність населення, млн осіб Щорічний приріст, % Чисельність населення, млн осіб Чисельність населення, млн осіб
населення внп
Китай 730 1,5 0,3 1060 1490
Індія 524 2,5 1,8 803 1445
СРСР 238 1,3 5,8 283 -
США 201 1,4 3,4 243 300
Індонезія 113 2,4 0,8 172 256
Японія 101 1,0 9,9 122 129
Бразилія 88 3,0 1,6 147 246
Нігерія 63 2,4 -0,3 109 301
ФРН 60 1,0 3,4 62
Стверджувалося, що за 1990-2000 pp. кількість землян зросте більше, ніж за будь-яке попереднє десятиріччя. Експерти вважали, що
межа 6 млрд буде перейдена ще до початку нового тисячоліття (цього разу передбачення було точним - нас уже більше 6 млрд!). Вони також виокремили кілька найголовніших особливостей сучасного моменту демографічного вибуху:
o найвищі показники щорічного збільшення чисельності населення "забезпечують" найбідніші країни світу;
o спостерігаються перші чіткі ознаки сповільнення темпу "демографічного вибуху":
- зменшується кількість країн зі щорічним приростом понад 3 %;
- в Азії, на яку припадає переважна частина загального збільшення кількості населення, швидко скорочується кількість пологів на одну жінку;
- підвищується застосування сучасних способів запобігання вагітності в Африці, в екваторіальній зоні якої швидко збільшується відсоток населення, ураженого епідемією СНІДу.
Всі країни світу досить чітко поділилися на дві групи з істотно різною швидкістю збільшення людності: багаті розвинені країни з меншим від 1 % річним приростом (недавно до них долучився і Китай) і бідні, найрозвиненішою галуззю "виробництва" в яких часто є саме народження дітей (приріст 2,5-4 %).
З огляду на те, що таке співвідношення утримується певний час, то так звана вікова піраміда (розподіл людності за віком) набула на початок 90-х років вигляду, схожого з віковою пірамідою для о. Реюнь-йон (рис. 7). Аналізуючи її, легко дійти висновку, що ще досить далеко до справжньої стабілізації населення Землі. У недалекому майбутньому у "вік кохання" вступлять представники нового покоління чисельністю кілька мільярдів. Навіть якщо якимось чудом вони усві-домлять, що треба обмежитися не двома, а лише одним нащадком на сім'ю (Китай ось уже багато років з невеликим успіхом намагається досягти цього стану), то мине ще кілька десятиріч, доки людність Землі стабілізується.
Лишається великою загадкою, на якій позначці це трапиться. Видається цілком фантастичним прогноз, що кількість населення Нігерії досягне близько 1 млрд, на 2100 рік, але дотепер мали погану звичку справджуватися не оптимістичні, а найпесимістичніші прогнози збільшення кількості населення.
Практично не лишилося сумніву в тому, що у 2010 р. чисельність землян перевищить 7 млрд. Згідно з аналізом, для переходу слаборозвинених країн до європейської демографічної політики (досягнення темпу приросту 0,3-0,7 %) знадобиться 30-40 років, а за цей час населення Землі "за інерцією" збільшиться до 10 мільярдів.
Оскільки ця стадія означатиме не зупинення, а лише сповільнення збільшення чисельності планети і що зміна свідомості на нову з бажанням скорочувати всю популяцію (за умови добровільної відмови від повного задоволення прокреаційних фізіологічних потреб) потребуватиме додаткових Z років, то максимальне значення людності Землі повинно досягти п'ятнадцяти мільярдів осіб.
Втім, не виключено, що легке і швидке опанування людьми термоядерного синтезу і маловідходних технологій разом з переходом на живлення переважно їстівними синьо-зеленими водоростями з полів в океанах розширить ресурсну базу людства так, що воно наприкінці третього тисячоліття сягне таки позначки 20 млрд!
Узагальнюючи, можна сказати, що авторський прогноз на майбутнє має такий вигляд, як показано у табл. 8.
Що ж стосується можливостей Землі забезпечити нормальними умовами існування такої кількості населення, то про це йтиметься далі.
Майбутнє населення Землі на момент початку зменшення його чисельності
Сценарій розвитку Імовірність Максимальна чисельність землян, млрд Час досягнення максимальної чисельності землян
Негайне усвідомлення населенням слаборозвинених країн необхідності обмежитися однією дитиною у кожній сім'ї Повна відмова від багатодітності Загальне використання сучасних засобів контрацепції Низька 8-10 2025-2040
Поступове запровадження контрацепції, усвідомлення необхідності обмежитись у сім'ї двома дітьми, пізніше - однією дитиною Висока 13-15 2050-2070
Якісні зміни у розширенні ресурсів енергії І технологіях виробництв Швидке подолання СНІДу Низька 18-20 2090-2099
Про регулювання збільшення чисельності населення
Індія проголосила початок виконання першої державної програми регулювання населення і сімейного планування у 1952 p., коли чисельність її населення становила приблизно 400 млн. На той момент щорічний приріст був невеликий, і, за підрахунками експертів, час подвоєння населення становив 53 роки (отже, межу 800 млн країна мала перейти приблизно у 2005 p.).
Про повний провал багаторічних зусиль керівників Індії та її місцевої адміністрації свідчать дані табл. 7:
o межу 800 млн було перейдено на 25 років раніше і так успішно, наче уряд всі тридцять років заохочував народжуваність, а не випробовував практично всі існуючі методи її зниження (включаючи спроби примусової стерилізації чоловіків, які вже встигли стати батькамидвох або більше дітей);
o якщо на початку програм скорочення народжуваності населення Індії щороку збільшувалося на 5 млн, то у 1987 р. воно збільшилося аж на 17 млн(!) осіб;
o час подвоєння населення за даними 1987 р. скоротився порівняно з 1952 р. майже вдвічі (приблизно до 30-33 років).
Нині населення Індії вже перевищує 1 млрд і далі збільшується так швидко, наче країна вирішила найближчим часом випередити Китай.
Фахівці називають чимало причин того, чому Індія, як і багато інших бідних і перенаселених країн (Пакистан, Бангладеш, Індонезія та ін.), навіть не спромоглася хоч трохи загальмувати збільшення кількості свого населення:
o неписьменність більшості населення, наявність у країні 14 цілком різних мов, понад 200 діалектів й 11(!) великих і різних релігій;
o велике переважання у 1952-1990 pp. сільського населення (з його правічним бажанням мати кілька дітей для опори під старість) над міським. Досвід як Індії, так і інших країн свідчить, що зменшення народжуваності спостерігається лише у тому поколінні, яке народилося й виросло у містах;
o народні звичаї раннього одружування у поєднанні з культом кохання і сексу, ставленням до останнього як до головного джерела радості людського буття;
o відсутність засобів контрацепції, які були б адекватними звичаям і побажанням сільського населення.
Програвши кампанію скорочення народжуваності, уряд Індії досяг чималих успіхів у збільшенні ресурсів їжі. Застосування нових сортів зернових з укороченим стеблом і підвищеною врожайністю дало змогу уникнути масової загибелі населення з голоду, як це не раз траплялося в минулому.
Програми скорочення народжуваності в Індії не ліквідовані. Можливо, їх мета буде досягнута поєднанням нових засобів масової інформації (всім відомі успіхи індійського кіно) з підвищенням освітнього рівня населення і застосуванням кращих засобів контрацепції.
Прикладом успішнішої спроби знизити народжуваність є Китайська Народна Республіка (континентальний Китай). Під час громадянської війни

 
 

Цікаве

Загрузка...