WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Ресурси біосфери і потреби людства - Реферат

Ресурси біосфери і потреби людства - Реферат

межах теми "енергетичніресурси" для нас найсуттєвіша та обставина, що homo sapiens дуже давно спромігся роздобути собі такого "енергетичного раба", як вогнище. Значно пізніше до нього додалися свійські тварини, водяні млини і вітряки, врешті - теплові машини.
Немає нічого дивного в тому, що "прогрес цивілізації" (кількість людей і якість їх життя) - це прогрес у винайденні доступу й освоєнні людиною щораз нових джерел енергії. І, що цікаво, не було, на наш погляд, ні серйозного випередження енергетикою потреб суспільства, ні серйозного відставання, яке очевидно (і надовго) загальмувало б розвиток.
Йдеться про те, що багато разів у пресі звучали передбачення про "настання нафтової кризи в ... році, газової кризи - в ... році, бо всі запаси будуть вичерпані за ... і ... років". Якби здійснилося бодай 10 % цих прогнозів, то давно не стало б літаків, а на дорогах домінували б кінні карети і, звичайно, велосипеди.
Позитивний бік цих прогнозів полягає, мабуть, лише в тому, що вони полегшують усвідомлення необхідності всілякої економії енергії, винайдення і запровадження методів її якнайдоцільнішого використання. А що це суперактуально насамперед для умов України - годі й говорити.
Це так важливо, що, ризикуючи повторитися, трохи поміркуймо.
Середня потужність віслюка приблизно 100-150 Вт, коня (для тривалої роботи) - 500 Вт. Якщо людина виконуватиме роботу виключно ногами і впродовж не більше 8 год, то її середня потужність досягне 80 Вт. Підключення рук знижує ефективність використання енергії їжі у кілька разів. Це означає, що руками протягом 8 год ми зможемо розвивати потужність 10-20 Вт. Ці дані допоможуть читачам прикинути, скільки "ручних рабів" пітніють надаремне, якщо у кімнатах без людей світять дві лампочки по 100 Вт і люстра 500 Вт, на кухні горить даремно газ, нагріваючи своїми 1500 Вт і без того спекотне повітря і виділяючи у приміщення отруйний газ СО, а у ванні з дірявого краника тече струмочком гаряча вода, для підігрівання якої теж необхідні 500-1000 Вт.
Пошкодуйте "рабів" і "віслючків", вимкніть непотрібне.
Економте енергію й тоді, коли розбагатієте і видатки на газ, гарячу воду і електроенергію не обтяжуватимуть вас!
А ще краще - поєднати уникнення безглуздого витрачання енергії з модифікацією виробництва з метою її раціональнішого використання для задоволення наших потреб. Поміркуйте трохи над невеликою табл. 9, складеною фахівцями Міжнародного енергетичного агентства у 1988 р.
Погодьтеся, що вона дуже промовиста. До неї увійшли лише ті соціалістичні країни, які не засекречували основних статистичних даних про свою промисловість і рівень життя населення. Оскільки структура української промисловості дуже близька до польської, майже однакове становище з енергоносіями, то тоді ми теж витрачали на створення одиниці добробуту вдесятеро більше енергії, аніж французи чи японці.
Таблиця 9
Відносні витрати енергії для отримання одиниці валового національного продукту
Країна Відносні витрати енергії Країна Відносні витрати енергії
Франція 1,0000 ІНДІЯ 3,3658
Японія 1,1235 Бразилія 4,9768
Італія 1,2965 Угорщина 5,6972
ФРН 1,2967 Польща 10,1217
США 2,3699
Ми глибоко переконані, що коли негайно і беззастережно не відмовимося від енергорозтринькуючих технологій і виробництв, то ніколи не наблизимося до середньої західноєвропейської зарплати. Конкурентоспроможність нашої продукції доведеться забезпечувати як мізерною середньомісячною платою робітникам (і ще меншою - вчителям, пенсіонерам, науковцям), так і дальшим руйнуванням і забрудненням довкілля.
Недовірливі можуть заперечити, що останні рядки табл. 9 видаються їм надто малоймовірними. Звернімося для арбітражу до рис. 22.
Тут зображено розподіл кількох розвинених країн за енергетичними витратами (вони відкладаються на вертикальній осі) і валовим національним продуктом, що припадає на одного жителя. Цей розподіл (з невеликими варіаціями) ось уже понад десять років входить в усі міжнародні економічні довідники, не викликаючи суттєвої критики чи заперечень експертів й економістів. Він придатний і нині (з корекцією на ту обставину, що удвічі "подешевшав" долар США).
Рис. 22. Зв'язок витрат енергії та валового національного продукту для різних країн (дані Світового банку)
Цей розподіл експерти й економісти використовують для підтвердження вже висловленого твердження про приблизну пропорційність між валовим національним продуктом у розрахунку на одного жителя і рівнем загального енергоспоживання. Саме "приблизну", бо фізико-географічні умови, структура промисловості і звички населення роблять економіку Швейцарії, Японії, Франції дещо (в 1,5-2 рази) "економічнішою" від канадської чи американської.
Для нас суттєва та обставина, що, м'яко кажучи, "не дуже розвинені країни" представлені точками біля початку координат. І ми, на жаль, поки що перебуваємо у малоприємній зоні, яка позначена запитальними знаками: розтринькуємо енергію на рівні витрат німців, а живемо майже як ефіопи.
Для виправлення ситуації й переміщення України на протилежний бік від "середньої" лінії мало проголосити (навіть здійснити) принципи ринкової саморегульованої економіки. Для цього необхідні повна структурна перебудова й оновлення всієї нашої промисловості. А це і важко, і дуже довго. Ми повинні усвідомити, що на це може піти все наше продуктивне життя.
Список використаної літератури
1. Акимова Т. А., Хаскин В. В. Экология: Учеб, для вузов. - М.: ЮНИТИ, 1998.
2. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи екологічних знань. - К.: Либідь, 2000.
3. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи загальної екології: Підруч. - К.: Либідь, 1993.
4. Дерій С. І., Ілюха В. О. Екологія. - К.: Вид-во фітосоціолог. центру, 1998.
5. Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Навч. посіб. - К.: Знання, 2000.
6. Екологія людини: Підруч. для вищ. навч. закл. / О. М. Микитюк, О. З. Злотін, В. М. Бровдій та ін. - X.: Ранок, 1998.
7. Злобін Ю. А. Основи екології. - К.: Лібра, 1998.
8. КолотилоД. М. Екологія і соціологія: Навч. посіб. - К.: КНЕУ, 1999.
9. Крисаченко В. С. Людина і біосфера: основи екологічної антропології: Підручник. - К.: Заповіт, 1998.
10. Кучерявий В. 77. Екологія. - Львів.: Світ, 2000.
11. Петров К. М. Общая экология: Взаимодействие общества и природы: Учеб. пособие для вузов. - 2-е изд., стер. - СПб.: Химия, 1998.
12. Чернова Н. М., Былова А. М. Экология.- М.: Просвещение, 1988.
13. Чистик О. В. Экология: Учеб. пособие. - Минск.: "Новое знание", 2000.
14. Шилов П. А. Экология: Учеб. для биол. и мед. спец. вузов. - М.: Высш. шк., 1998.
15. Экология: Учебник, пособие. - М.: Знание, 1997.
16. Экология города: Учебник. - К.: Либра, 2000.
17. Сытник К. М., Брайон А. В., Городецкий А. В. Биосфера. Экология. Охрана природы / Справ, пособие. - К.: Наук, думка, 1987.

 
 

Цікаве

Загрузка...