WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Літосфера, її складові та значення(пошукова робота) - Реферат

Літосфера, її складові та значення(пошукова робота) - Реферат

дощову воду.
" Ґрунт поступово вбирає воду, що підтримує його вологість. За чудовою властивістю утримувати вологу ліс можна порівнювати з водосховищем.
" З безлісого ґрунту значно швидше (утричі) випаровується вода.
" Не захищений рослинністю грунт під дією сонячного випромінювання нагрівається дуже інтенсивно, що спричинює знищення ґрунтових мікроорганізмів, деяких тварин і рослин, які беруть участь у створенні гумусу (комах, червів, водоростей, грибів), процесах перетворення хімічного складу ґрунту та утворення органічних і мінеральних сполук.
" Зменшення площі лісів зумовлює зміни місцевого клімату на більш сухий, що, у свою чергу, спричинює висушування ґрунту.
2. Розорення лук. Трав'янисті рослини мають добре розвинену кореневу систему, яка на поверхні ґрунту утворює дернину. Вона і виконує ґрунтозахисні функції.
3.Перевипасання худоби небезпечне тим, що:
" Рослинний покрив значно зменшується, тому що рослини знищуються швидше, ніж завершується нормальний цикл відновлення пасовища.
" Крім прямого знищення рослин, худоба під час випасання вибиває грунт кінцівками, внаслідок чого порушується його структура, він стає пилуватим.
" Поступово рослинність у цих місцях зникає і через деякий час починає розвиватись ерозія, - особливо швидко утворюються балки.
" На шляхах перегону худоби, навколо загонів у ґрунті поступово утворюються невеликі поглиблення, в яких збирається вода, відтак ерозійні процеси прискорюються.
" Вибіркове поїдання худобою цінних кормових рослин значно збіднює видовий склад рослинності. Поширюються види, не придатні для годівлі. Передусім зникають багаторічні рослини, а ті, що залишилися, однорічні, через свої фізіологічні властивості і гірше розвинену кореневу систему погано захищають грунт від ерозії.
" Надмірне випасання худоби у напівпустелях або сухих степах з лег-кими ґрунтами спричинює руйнування дернини, через що виникає вітрова ерозія.
4.Неправильне ведення землеробства:
" Відсутність сівозміни шкідливе тим, що при тривалому вирощуванні однієї і тієї самої культури на одному місці грунт більшу частину року залишається відкритим, не захищеним рослинним покривом від посиленого впливу сонячного випромінювання, вітру. У ньому при цьому постійно зменшується вміст необхідних для рослин поживних речовин. Для компенсації нестачі елементів живлення, як правило, використовують мінеральні добрива. Запаси органічної речовини, необхідної для збереження структури і властивостей ґрунту, не поповнюються. Через це грунт виснажується, погіршується його структура, посилюється вітрова і водна ерозія.
" Неправильне розорювання схилів - це, передусім, поздовжнє роз-орювання схилів, навіть невисоких, яке спричинює змивання частинок ґрунту
Ерозія ґрунту - процес не зворотній, все що винесено з ґрунту водою чи вітром, назавжди втрачено для землеробства.
Загальна площа еродованих та ерозійно небезпечних земель в Україні становить понад 17 мли га. Часто виявляються різні типи ерозії одночасно. Водна ерозія набула поширення на зрошуваних землях у вигляді площинного змиву та намиву ґрунту, розмиву полинних борозен. Найбільша площа змитих ґрунтів припадає на Луганську, Вінницьку, Дніпропетровську, Одеську області, де цей показник сягає 53-66 % від загальної площі ріллі.
Боротьба з ерозією ґрунту - дуже важливий процес. Усі заходи боротьби з ерозією ґрунту мають бути спрямовані на те, щоб припинити або зменшити змивання, розмивання і видування ґрунту до розмірів, які б давали змогу відновити стан ґрунтів у процесі природного ґрунтоутворення. Крім того, при розробці та здійсненні системи заходів боротьби з ерозією слід передбачати не тільки припинення ерозійних процесів, а й обов'язкове відновлення родючості еродованих ґрунтів, тобто слід ліквідувати причини ерозії та її наслідки.
Для боротьби з ерозією здійснюють такі протиерозійні заходи:
" агротехнічні;
" гідротехнічні;
" лісомеліоративні;
" ґрунтозахисні.
Відомо понад 100 ґрунтозахисних агротехнічних заходів. Надійний захист ґрунту від ерозії дає поєднання ґрунтозахисних сівозмін з протиерозійними системами обробітку ґрунту і технологіями вирощування культур.
Ефективними заходами боротьби з ерозією ґрунту є:
" оранка впоперек схилу,
" глибока оранка, обробіток ґрунту культиваторами;
" лункування;
" оптимальні строки, норми і способи сівби;
" безполицевий обробіток ґрунту із залишенням стерні;
" вапнування кислих і гіпсування засолених змитих ґрунтів;
" мінімальний обробіток ґрунту легкого механічного складу;
" впровадження ґрунтозахисних сівозмін з використанням багаторічних трав;
" оранку і посів на схилах впоперек схилу;
" насадження дерев і кущів на берегах водойм, по краям ярів, лісосмуг;
" будівництво гідротехнічних споруд;
" закріплення пісків.
Земельні ресурси України
Уся площа земної суші становить 148 млн. км2. Загальна земельна площа України - 60355 тис. га.
Таблиця 3
Розподіл земельного фонду України
Категорія %
від загалу Площа, тис.га Припадає на одну особу, га
1. Орні землі
55,3
33384
0,642
2. Лісові площі
15,4
9297
0,179
3. Пасовища і сіножаті
12,4
7486
0,144
4. Під водою наших штучних "морів"
4,0
2410
0,0464
5. Багаторічні насадження
1,8
1080
0,0209
6. Деревно-чагарники (насадження)
1,5
905,5
0,0174
7. Болота
1,5
905
0,0174
8. Інші землі
8,6
5191,8
0,0998
Найбільші площі сільськогосподарських угідь в Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях; найменші - в Чернівецькій, Закарпатській та Івано-Франківській. Найбільше орних земель у Дніпропетровській, найменше в Закарпатській областях.
Під складування промислових та побутових відходів, будівництво та для інших потреб щороку відводиться 5-6 тис. га земель, значну частину яких становлять орні землі. Внаслідок цього площа орних земель з розрахунку на душу населення в середньому по Україні зменшилася і становить близько 0,75 га. В густонаселених західних регіонах (Рівненська, Чернівецька, Львівська, Закарпатська області) цей показник становить 0,57-0,16 га. Тому тут особливо гостро стоїть проблема раціонального використання ґрунту та його охорони.
Займаючи третину території усіх центральноєвропейських країн, Україна володіє 40 % світової площі чорноземів - найродючіших ґрунтів. Розораність земель тут найбільша у світі - 80 %, а в Тернопільській, Вінницькій, Кіровоградській - перевищує 90 %.Для порівняння: в Англії цей показник становить 29,6; у Франції - 32, Німеччині - 32,3 %. Високий рівень розораності угідь певною мірою зумовлює розвиток несприятливих процесів: ерозії, утворення кислих ґрунтів (збільшились на 1,8 млн. га), солонців та засолених земель

 
 

Цікаве

Загрузка...