WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Про мінеральні ресурси планети - Реферат

Про мінеральні ресурси планети - Реферат


Реферат на тему
Про мінеральні ресурси планети
На початку своєї еволюції з усіх мінералів люди масово використовували лише кремінь. З тих прадавніх часів все змінилося і чимало науковців займаються вивченням мінеральних ресурсів не лише своєї країни, а й регіону і навіть світу, а сотні мільйонів осіб їх добувають, переробляють і виготовляють багато виробів - від цегли до надважливих кристалічних електронних схем ("чипів").
Особливо складне завдання постає перед тими, хто намагається одночасно врахувати ресурси, ймовірність розширення видобутку, а головне - передбачити ціну на продукцію гірничорудних підприємств на світовому ринку. Останнє є питанням якщо не життя і смерті, то рівня життя жителів більшості країн. Часто їх благополуччя повністю визначається ціною на один-єдиний продукт (боксит, мідну руду тощо), який видобувається у цій країні.
Хоча й можна зверхньо називати такі країни "сировинними придатками розвинених капіталістичних країн", та не варто звинувачувати їх жителів у тому, що вони обмінюють на потрібні їм речі єдине своє багатство. Інколи їм щастить (ми згадували арабські країни Перської затоки) і вони зі злиднів і відсталості досить швидко досягають добробуту, розвивають промисловість і перестають залежати від продажу цього єдиного продукту.
Коротко оцінити забезпеченість світу мінеральними ресурсами досить важко. Чимало їх видів належать до "стратегічних" і дані про них неповні й суперечливі. Запаси нових родовищ можуть або приховуватися, або перебільшуватися (експерти вирішують, що саме позитивніше вплине на прибутки країн від продажу відкритих ресурсів). Не можна покладатися на публікації у відкритій пресі, бо їх автори мають свої причини проголошувати початок чергової кризи з тим чи іншим металом або мінералом. То хвиля публікацій переконує всіх у тому, що свинцю у родовищах залишилося ледь до найближчого Різдва, то виявляється, що зі свинцем не так і погано, а от срібла вже немає навіть у тих, хто його раніше видобував і продавав.
Якщо проаналізувати стан і перспективи сировинного забезпечення людства глибше, то виявиться, що гострої кризи вичерпання елементів, речовин і мінералів не існує. Геологи попрацювали так добре, а материки такі великі, що проголошені запаси мінеральних ресурсів забезпечують світову промисловість на 20, 30, 40, 50 і більше років. Перспективні ж запаси (за окремими винятками) ще більші.
Та проблема все-таки є! Вона полягає у тому, що переважну більшість металів та інших потрібних речовин доводиться і видобувати, і продукувати з руди з великими витратами енергії. Нині саме "енергетична ціна" кінцевого продукту визначає долю родовища: якщо витрати енергії на видобуток і виробництво малі і гарантується вигода після продажу на світовому ринку, то все оживає на місці відкриття геологів. Підводиться дорога, ростуть житлові, адміністративні і виробничі споруди, у тіло Землі заглиблюється шахта чи кар'єр.
Однак це завжди має негативні екологічні наслідки. Мінімізувати їх - складне завдання, і прикладів вдалого господарювання гірничорудних підприємств мало. Один з них придумали норвежці, сумістивши шахту для видобування руди і мінералів біля одного зі своїх міст зі спорудженням тунелю до недоступного раніше для жителів плато. В одній з великих утворених штучних печер вони збудували спортивний зал. Залишки переробленої руди було використано як будівельний матеріал. Довкілля не було спотворене, а городяни отримали тунель, дороги і споруди.
Не менш перспективним з погляду екологів є повне вилучення з руд всіх корисних елементів, що містяться в них. Та для цього необхідно не лише розробити принципово нові технології використання руд (втім, є чимало вдалих прикладів не тільки за кордоном, айв Україні), а й розширити енергетичні можливості людства.
Для ілюстрації цього складного співвідношення між ресурсами і можливим часом їх вичерпання наведемо табл. 14.
Отже, таблиця ще раз свідчить про те, що прогнози часу вичерпання тих чи інших ресурсів частенько роблять для залякування споживачів продукту і досягнення підвищення ціни на нього на світовому ринку. Наприклад, золото, ртуть, олово, срібло, цинк, свинець і навіть мідь мали б уже вичерпатися, як передбачалося прогнозами фахівців у 1970 р.
Невідновлювані природні ресурси деяких важливих для світового господарства елементів
Елемент, речовина Оцінка ресурсів у 1970 р., т Вистачить на ... років постійного споживання На ... років дійсного (зростання) споживання Оцінка ресурсів у 1990 р., т
Алюміній 1,2млрд 100 31 15 млрд
Залізо 100 млрд 240 93 600 млрд
Мідь 0,3 млрд 36 21 1 млрд
Хром 7,8 млрд 420 95 20 млрд
Свинець 0,1 млрд 26 21 0,2 млрд
Марганець 0,8 млрд 97 46 3 млрд
Цинк 0,1 млрд 23 18 0,4 млрд
Ртуть 13 12 0,2 млн
Кобальт 2,2 млн ПО 60 9,0 млн
Молібден 4,9 млн 79 34 15,0 млн
Нікель 67 млн 150 53 200 млн
Олово 7 млн 17 15 10 млн
Вольфрам 1,3 млн 40 28 6 млн
Срібло 0,16млн 16 13 0,5 млн
Платинові 12160 130 47 50000
Золото 10010 11 9 ???
Та цього не сталося! Ресурси більшості цих елементів навіть збільшилися. Навіть золота щороку видобувають з надр понад 2000 т!
Отже, ситуація з основними невідновлюваними мінеральними ресурсами поки що далека від критичної. Втім, найпередбачливіші споживачі думають про майбутнє і вживають необхідних запобіжних заходів.

 
 

Цікаве

Загрузка...