WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі) - Реферат

Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі) - Реферат

мільярдів тонн вуглецю зв'язано у карбонатах (СаСО3, MgCO3, NaCO3), вугіллі і нафті.
Вплив живих істот на ланцюг вуглецю простежується не лише у наш час (концентрація вуглецевих сполук в океані змінюється в кілька разів на шляху від поверхні до дна), а й у найвіддаленішому
Рис 16 Основні ланки циклу вуглецю у поверхневих шарах Землі (з позначенням нагромаджених мас та руху або переходів за рік)
минулому Це досліджується методами ядерної фізики, зокрема дуже точним визначенням співвідношень Ізотопів одного й того самого елемента Створена живими Істотами гірська порода має Інакше співвідношення Ізотопів кисню, вуглецю, сірки, заліза та Інших елементів, аніж ті камені, які утворилися абіотичним способом
Саме цим методом вдалося незаперечне довести, що тривалість Існування життя І біосфери становить не сотні мільйонів років (у сланцях та Інших породах такого віку багато відбитків та скам'янілих решток первісних Істот), а майже чотири мільярдироків^
За цей час біосфера зазнала численних нещасть, але успішно пережила їх, хоч Інколи (про це йтиметься далі) за порівняно малий Інтервал втрачала більшість наявних видів Схоже, що людство для біосфери нині стало таким черговим надглобальним випробуванням
Його господарська й енергетична діяльністьперевищила допустимі межі, люди вже порушили вуглецевий цикл!
Багаторічні точні вимірювання вмісту вуглекислого газу в чистому повітрі віддалених від промислових зон точок поверхні Землі (острови в Тихому океані) переконливо свідчать: щороку його кількість збільшується практично пропорційно тим мільярдам тонн, які вилітають з труб теплоелектростанцій, автомобілів і літаків.
Як бачимо з рис. 16, люди не знають кількісних характеристик обміну вуглекислим газом між океаном та повітрям (біля штрихової лінії немає цифр). Через це неможливо надійно спрогнозувати подальшу долю надлишку СО2 у повітрі. Проте навіть наявних знань достатньо для того, щоб стверджувати: підвищення концентрації вуглекислого газу завжди відбувалося одночасно з підвищенням середньої температури поверхні Землі. А це означає, що, продовжуючи діяти в цьому ж напрямі, людство рано чи пізно (дай Боже, якнайпізніше) змінить умови біля поверхні Землі так, що не тільки розтануть льодовики Антарктики й Арктики, а й повністю і небажаним чином зміниться звичне для всього світового господарства розташування степів, лісів та інших великих і малих природних угруповань.
Може хто й мріє про появу тропічного лісу на донецьких териконах, але вчені попереджають, що така цілковита зміна розподілу температур на Землі принесе незрівнянно більше шкоди, аніж користі. Адже є певна ймовірність того, що зона пустель розшириться так, що благенькі дощики на території України йтимуть раз у століття...
7. А те, що уникнути лиха без істотної зміни методів і масштабів господарської діяльності людству не вдасться, стверджує наступний закон синекології:
Потоки речовин, енергії, інформації та сукупність якостей окремих природних систем в їх чітко побудованій ієрархії в біосфері взаємопов'язані так тісно, що неможливо істотно змінити бодай один елемент без переведення їх сукупності в новий стан.
Не один, не два, а вже тисячі разів люди переконувалися, що "природа знає краще", але їх куций розум під тиском егоїстичних мрій і намірів "поліпшити довкілля", зробити його "продуктивнішим" неспроможний передбачити всієї сили-силенної наслідків чергового "блискучого проекту з глибоким науковим обґрунтуванням".
Окремі приклади такого "удосконалення" наводилися під час нашого короткого огляду історії взаємовідносин людини і довкілля. Кожна освічена людина в Україні може перелічити сусідські і наші нещастя: майже повне зникнення Аральського моря в Центральній Азії, порушення хиткої рівноваги заток Кара-Богаз-Гол на Каспії та Сиваш в Азовському морі, отруєння пестицидами землі й висихання козацьких джерел і колодязів, безліч менших нещасть і порушень довкілля.
Чи продовжиться цей сумний реєстр?
Напевне, бо збільшення населення і бажання жити "no-старому і по-людськи " (білий мерседес + яхта + кількаповерховий котедж; + багатомільйонний рахунок у банку) змушуватиме й надалі спалювати ліси й закладати на їхньому місці ниви, будувати нові й нові міста, заводи, дороги. Розбрат і роз'єднаність можуть не дати змоги об'єднати зусилля і порятуватися спільно.
8, 9, 10. Хоч закони синекології і біосфери й мають особливе значення для всієї книги, та автори змушені обмежитися викладеним і навести на завершення формулювання лише трьох законів синекології (висновки з них зробіть самостійно).
o Закон необхідної різноманітності стверджує, що жодну ефективну і стійку біосистему неможливо побудувати з тотожних елементів. Різноманітність і взаємодоповнення є ультимативною вимогою!
o Закон розвитку та існування біосистем за рахунок оточення стисло формулює тезу про те, що використання енергетичних, матеріальних та інформаційних ресурсів близького і віддаленого довкілля є необхідною умовою тривкого існування не лише штучних, а й природних біосистем усіх розмірів (тут варто пригадати афористичні формулювання "екозаконів" Коммонера). Цей закон пояснює нереальність створення абсолютно безвідходних виробництв.
Але він аж ніяк не забороняє використовувати високі технології для перетворення природних процесів у технологічні засоби! Хліб (зерно) зростає на полях "природно", а чому б не вирощувати (звичайно - в особливих умовах) і небіологічні продукти, матеріали і навіть вироби? Закони природи цього не забороняють...
o Закон зниження енергетичної ефективності природокористування свідчить, що попри всю винахідливість людини (застосування селекції, генної інженерії тощо) з плином часу на шляху у "світле майбутнє" і поглибленням інтенсифікації сільського господарства на одиницю продукованої їжі доводиться витрачати дедалі більшу кількість енергії. Як зазначалося, допустиму межу вже перейдено і шкідливі наслідки наростають щороку.
Це твердження ось уже років з тридцять переходить з одного підручника екології в інший. Воно правильне - але лише в межах знань і наук аграрного та індустріального суспільства. Воно незастосовне до високих технологій і нанонаук. На їх основі люди таки навчаться отримувати "аграрну продукцію " без аграрного господарства!
Легкий і надійний вихід пропонують фантасти: розрубати всі

 
 

Цікаве

Загрузка...