WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Енергетичні ресурси Землі та України - Реферат

Енергетичні ресурси Землі та України - Реферат

зонах Землі, що привабили людей надзвичайно сприятливими умовами для ведення
сільського господарства, їх не можна не помітити, якщо бодай побіжно оглянути карту з позначенням густоти людності. 4-5-10 і навіть 20 осіб припадає на один гектар (це квадратна ділянка зі стороною 100 м) у місцях згущень селян у країнах "третього світу". Якщо подумки розташувати 10-20 осіб на цій площі, то легко уявити, що вони без труднощів перемовлятимуться один з одним, бо відстань між ними становитиме всього 25-35 метрів.
І в цих умовах настійливі люди примудряються виростити досить рослин і тварин для життя, звести якусь халупу, одружитися інародити дітей, знайти місце на цю халупу, на стежки й дороги, на школи й лікарні та ін.
Так живе сьогодні приблизно половина людності! І, погодьтеся, можна тільки подивуватися стійкості й працьовитості homo agricolus, бо життя у подібних умовах з покоління у покоління видається майже дивом. Тим, хто хоче ознайомитися з рекордами витривалості людини та її завзятості, радимо відвідати Бангладеш (у минулому - Східна Бенгалія), де вже давно на одного мешканця припадає менше 1000 м2 придатної для сільськогосподарського використання землі.
Карта густоти розселення також переконує нас, що на більшості суходолу або немає, або дуже мало людей. На величезних просторах (навіть материку!) немає і не передбачається у найближчому майбутньому постійного населення.
Може видатися дивним, чому це люди такі "компанійські", що десятками скупчуються на одному гектарі?
Причина, звісно, не в особливостях поведінки. Вона не в тому, що хлібороб не хоче збільшити свої поля, а в тому, що зробити цього практично неможливо.
Земельні ресурси Землі вичерпані до краю.
Хоча формально на кожного землянина (майже 6 млрд осіб) припадає 2,5 га (площа суходолу 15 млрд га), насправді ж (відніміть льодовики, гори, пустелі, болота, солончаки, міста, аеродроми, шосе, стадіони, басейни, туалети... і багато чого ще) для виробництва їжі у 1990р. зосталося лише 0,28 га, а в 2005р. буде менше 0,2 га.
Невже з решти 2,3 га немає можливості хоч частину перетворити на городи, поля і луки?
Теоретично така можливість лишається. Однак для її здійснення необхідно для зручних, придатних, але зовсім сухих земель знайти постійне джерело прісної води в умовах, коли до найближчої ріки сотні або й тисячі кілометрів (Сахара, більша частина Австралії, Аравія
тощо). До того ж треба створити відведення використаної води, житло і безліч речей, які потрібні людям. Це, звичайно, легше, аніж заселити Марс чи Місяць, але не набагато.
А ви хочете освоювати плато Тассілі з мільйонами малюнків доісторичних людей у центрі Сахари?
Справа навіть не в тому, що люди згодні переселятися лише на краще місце (і, бажано, недалеко від тата й мами), а в тому, що людство не має вільних енергетичних ресурсів для серйозного освоєння пустель, тундри чи схилів гір. Зі сказаного зрозуміло, що людність Землі з великим напруженням, вдаючись до вимушеного масового використання дуже зручних (хоч і вичерпних) носіїв енергії, ледь утримується від небезпеки виникнення масового голоду, підтримуючи хитку рівновагу між збільшенням врожаїв і зростанням своєї чисельності.
На рис. 23 показано етапи збільшення середніх врожаїв зернових у сучасних розвинених країнах Європи. Звернімо увагу на те, що з певного моменту це цілковито пов'язано з додатковими витратами енергії (на обробіток землі, міндобрива, хімічний чи біологічний захист врожаю тощо).
Рис. 23. Динаміка змін середнього врожаю зернових у Західній Європі
Справді, тут пригадується вислів про те, що "за все треба платити". І якщо є чим, то й пустеля поступово перетворюється на квітучий сад.
Типовим прикладом сказаного є невеликі арабські країни на берегах і острівцях південної частини Перської затоки. Відкриття й освоєння останніми роками дуже багатих і зручних для видобування родовищ нафти дало бідним кочівникам і рибалкам таке джерело енергії, що уможливило за двадцять років перетворити згромадження глиняних халабуд на ультрасучасні зручні міста, а пустелю - на поля і городи, продукція яких вже знаходить ринок збуту в Європі.
Наведемо офіційні дані зміни площі оброблюваної землі, що припадає на одного жителя у двох основних групах країн світу (нагадаємо, що в країнах, які розвиваються, проживає значно більше половини землян) (табл. 12).
Тенденції зміни площі оброблюваної землі, що припадає на одного жителя
Група країн Площа оброблюваної землі (на 1 мол.), га
1970 р 1975 р 1980 р 1985 р 1990 р
Розвинені Що розвиваються 0,64 0,28 0,61 0,26 0,57 0,24 0,58 0,22 0,56 0,20
Хоч і в розвинених країнах не всі харчуються однаково, та нелінива і здорова особа має можливість забезпечити собі "свої" 3000 кіло-калорій з відповідною кількістю (див. попередній розділ) вітамінів, білків, жирів і вуглеводів. У більшості цих країн, де немає "перебудов", революцій чи інших катаклізмів, фізіологічний мінімум суспільство забезпечує і для інвалідів, хворих, усіх, хто не може (хоч і хоче) працювати.
На жаль, зовсім інша ситуація склалася (і найближчим часом навряд чи поліпшиться) у найзаселеніших і найбідніших країнах світу.
Найавторитетніші всесвітні організації з сумом констатують, що повільно, але невблаганно збільшується кількість постійно голодних людей:
460000000 у 1970р.;
550000000 у 1990р.;
650000000 у 2000р.
Занадто похмурий прогноз на майбутнє. А все тому, що фахівці краще, аніж політики, що мають звичку перед черговими виборами роздавати обіцянки (навіть "гарантії") вирішити основні проблеми населення, знають реальні можливості здійснення бодай невеликого прогресу. Вони вже давно врахували кожний гектар незасіяної території, підрахували кількість тисяч (часто - мільйонів) доларів США, які необхідні для перетворення його на пасовище чи поле, їм ясно, що для здійснення цього у великих масштабах необхідно, аби всі розвинені країни одночасно відмовилися від виробництва і розповсюдження зброї, рішуче скоротили армії.
Автори розуміють, що це абсолютна фантастика. Недаремно свого часу в усій Європі була популярною весела пісенька: "Як це чудово, бути генералом!" Але нас хвилює таке запитання: "Які ще потрібні докази наближення людства до прірви, щоб політики і генерали спільно взялися рятувати не свої привілеї, а всю

 
 

Цікаве

Загрузка...