WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Головні всепланетні процеси за К. В. Корсаком - Реферат

Головні всепланетні процеси за К. В. Корсаком - Реферат

sapiens (розумний) виду homo sapiens (людина розумна). Вона стверджує досить категорично: ми "розумні подвійно"!
Однак ця така приємна тирада є звичайнісіньким самопроголошен-ням - інопланетяни не проводили тестування на рівень розумності серед усіх розвинених видів сучасної зоосфери Землі, а тому люди не отримували від когось "диплома розумності".
Бо насправді люди не формують цілковито відокремленої частини життя на планеті й не мають комплексу принципових переваг і відмінностей. Багато живих істот знаходять або виготовляють знаряддя, велика кількість ссавців і птахів мають свою видову мову (у спілкуванні з людьми окремі примати засвоїли не одну - аж три мови!), всі "групові" види створили власне суспільство з відповідною етикою, мораллю і законодавством тощо.
Проте на відміну від цих видів люди спромоглися перейти від суто біологічної еволюції до суспільної і неабияк розвинути засоби колективного нагромадження досвіду, знань і компетентностей, що дають змогу збільшувати реалізаційні можливості кожного наступного покоління.
Пропонована праця - мікроскопічна частина саме таких засобів.
Наше завдання - подати читачам певну сукупність фактів і забезпечити поле для міркувань, аналізу, роздумів і прийняття власного і виваженого рішення.
Завжди пам'ятайте про те, що та інформація, яку люди нагромадили в якийсь момент, не гарантує точності прогнозів на майбутнє - постійно відбуваються непередбачувані відкриття і винаходи, які докорінно змінюють наші уявлення.
Ця книга з екології - не перша. Наші попередники вже описували історію розвитку екології, детально розглядали досягнення її біологічного сектору (теорію екосистем та ін.), обсяги і характеристики порушення людьми природної рівноваги (знищення природних екосистем, забруднення грунтів, води і повітря). Особливо наголошувалося на переліку екологічних загроз існуванню всього людства.
Та у пропонованому навчальному посібнику ми намагатимемося не просто означувати негаразди і попереджати, а наголошувати на тому, що ці негаразди є наслідком старих знань, уявлень і технологій. Мінорний тон книг наших попередників був зумовлений тим, що на цій старій основі і справді не можна було знайти виходу, кращих варіантів, аніж заклики "Любіть природу!" і "Не забруднюйте довкілля!".
Сподівання на краще ми пов'язуємо як з позитивними зрушеннями у менталітеті дедалі більшої кількості осіб з вищою освітою і достатнім культурним рівнем, так і з гарантованою появою принципово нових технологій, які ми називаємо "високими".
Для пояснення наших міркувань наведемо такий приклад - поліпшення санітарного стану місць постійного перебування людей (насамперед житла), зокрема знищення у них хвороботворних мікроорганізмів.
Як це робити за "низькими" технологіями нам наочно демонструє телевізійна реклама. Потрібно купити патентовану ядучу рідину ("Домес-тос" чи щось інше) і вкрити нею кожен квадратний сантиметр поверхонь. Ефект буде швидкий - майже всі шкідливі найпростіші перестануть існувати. Віддамо належне авторам телевізійної реклами - вони не стверджують, що загинуть геть усі мікроби. Вони чесно зауважують - трішки залишиться, але забувають попередити, що ця дещиця негайно розпочне розмножуватися і невдовзі найпростіших буде стільки ж, як і напочатку.
З того ж таки телевізора можна довідатися І про "середнього" рівня технології поліпшення санітарного стану житлових приміщень. Для цього нам радять придбати І встановити в усіх кутках квартири зволожувачі та Іонізатори повітря, кондиціонери І люстри Чижевського тощо. Цей варіант більш ефективний у тому плані, що повітря таки очищається від шерсті домашніх тварин, стає комфортно вологим та ш. Але він значно дорожчий І за початковими, І за поточними витратами. До того ж ці засоби не досить ефективні у боротьбі саме з хвороботворними мікроорганізмами.
Про "високі" технології телевізор мовчить - творці передач на вітчизняних телевізійних каналах не знають стану сучасних наук І не цікавляться цим питанням. Тим часом "високі" технології вже частково створені І можуть використовуватися на практиці. Для знищення шкідливих мікроорганізмів І органічних речовин у житлових приміщеннях всі поверхні, на які може потрапити світло, пропонується вкрити мікроскопічною кількістю безпечного для людини І речей фотокаталізатора. Поглинувши фотон сонячного чи штучного світла, молекула каталізатора використовує його енергію на розщеплення органічної речовини - мікроорганізмів чи шкідливих органічних домішок до повітря. Як відомо, каталізатор під час цієї операції не пошкоджується І після поглинання чергового фотона він знову готовий до знищення будь-яких вірусів І мікроорганізмів.
Отже, "високі" технології дають нам змогу обернути собі на користь поширені природні процеси, досягаючи бажаного без постійних витрат енергії І допоміжних матеріалів. Найбільш перспективний варіант "високих" технологій - нанотехнологп - спирається на квантово-механічні закони, відтак втілюватиме у життя процеси І явища, які видаються принципово неможливими для здійснення, якщо обмежуватися знаннями лише класичних теорій - від Галілея І Ньютона до Ейнштейна І Столетова.
Існування І стрімкий розвиток нанонаук І високих технологій дає підстави авторам цієї книги бути оптимістами - те, що видавалося неможливим чи непереборним у XX ст., буде реалізовано у XXI ст.
Люди відвернуть насамперед глобальні екологічні загрози І вилікують усі пошкоджені ними ділянки земної поверхні.
Як це буде зроблено - ми розглядатимемо у наступних розділах.
Список використаної літератури
1. Акимова Т. А., Хаскин В. В. Экология: Учеб, для вузов. - М.: ЮНИТИ, 1998.
2. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи екологічних знань. - К.: Либідь, 2000.
3. Білявський Г. О., Падун М. М., Фурдуй P. C. Основи загальної екології: Підруч. - К.: Либідь, 1993.
4. Введение в экологию / Ю. А. Казанский, И. И. Кришев, Н. С. Работнов и др. - М.: ИздАТ, 1992.
5. Дерій С. І., Ілюха В. О. Екологія. - К.: Вид-во фітосоціолог. центру, 1998.
6. Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: Навч. посіб. - К.: Знання, 2000.
7. Екологія людини: Підруч. для вищ. навч.закл. / О. М. Микитюк, О. З. Злотін, В. М. Бровдій та ін. - X.: Ранок, 1998.
8. Злобін Ю. А. Основи екології. - К.: Лібра, 1998.
9. КолотилоД. М. Екологія і соціологія: Навч. посіб. - К.: КНЕУ, 1999.
10. Крисаченко В. С. Людина і біосфера: основи екологічної антропології: Підручник. - К.: Заповіт, 1998.
11. Кучерявий В. 77. Екологія. - Львів.: Світ, 2000.
12. Новиков Ю. В. Природа и человек. - М., 1990.
13. Обитая экология: Учеб, для вузов / Авт.-сост. А. С. Степановских. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000.
14. Петров К. М. Общая экология: Взаимодействие общества и природы: Учеб. пособие для вузов. - 2-е изд., стер. - СПб.: Химия, 1998.
15. Чернова Н. М., Былова А. М. Экология.- М.: Просвещение, 1988.
16. Чистик О. В. Экология: Учеб. пособие. - Минск.: "Новое знание", 2000.
17. Шилов П. А. Экология: Учеб. для биол. и мед. спец. вузов. - М.: Высш. шк., 1998.
18. Экология: Учебник, пособие. - М.: Знание, 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...