WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Хімія і екологія 2 - Реферат

Хімія і екологія 2 - Реферат


Реферат
на тему:
Хімія і екологія 2
Час показав, що прогрес - це не завжди благо. Особливо яскраво можна простежити це на впливі хімії та її "досягнень" на екологію планети.
Для прикладу: щорічно американці вивалюють мільйони тонн пластиків у навколишнє середовище, значна частина цих відходів потрапляє прямо в океан. Дійсно, 9 млн. тонн твердих відходів промисловості США щорічно іде безпосередньо в море. Одні тільки комерційні судна викидають за борт 6,6 млн. тонн сміття в рік. Цим сміттям можна було б завалити 440 000 шкільних аудиторій.
Всупереч загальній думці пластикові відходи, зрештою, руйнуються, але відбувається це повільно - іноді для цього потрібно до 50 років. За такий час може зібратися маса сміття. Особливо чуттєві до пластикового сміття морські екосистеми: він не тоне, і мешканці морів помилково приймають його за медуз, яйця й інші ласощі чи заплутуються в ньому, адже 150 000т. відходів - рибальські снасті, що викидаються в океан. Справа приймає особливо неприємний оборот в арктичних районах, де сміття тільки накопичується, але не руйнується - цьому перешкоджає дуже низька температура.
Хіміки зробили значний крок у рішенні цієї серйозної проблеми. Вихід з тяжкого положення був знайдений у створенні пластиків з особливою структурою. Пластики - це полімерні матеріали, які отримують з продуктів переробки нафти. Вони складаються з довгих ланцюгів, побудованих з повторюваних молекулярних угруповань. Хіміки знайшли спосіб змінювати полімерні молекули так, щоб їхні властивості більше відповідали гігієні навколишнього середовища. Одним з них - хімічне приєднання світлочутливих молекулярних груп до макромолекулярних ланцюгів через правильні інтервали. Коли пластик, виготовлений з такого полімеру, піддається дії сонячного світла, світлочутливі групи поглинають випромінювання, що приводить до розщеплення полімеру в місцях їхнього приєднання. Інше - справа природи. Невеликі фрагменти, що утворяться, легко піддаються біоразкладенню. Інший спосіб підкорити властивості пластику вимогам гігієни природи - ввести в них молекулярні угруповання, що вважаються делікатесом у деяких мікроорганізмів. Мікроскопічні ненажери беруть у цьому випадку на себе праця розщеплення довгих молекул на короткі шматочки. Знахідки такого роду, можна сподіватися, приведуть до того, що проблема пластикових відходів почне поступово відступати і, зрештою, піде в минуле.
Будь-яке суспільство намагається забезпечити себе достатньою кількістю їжі, житлом і здоровим навколишнім середовищем. Коли ці елементарні вимоги виконані, можна подумати і про комфорт. Сьогодні наше прагнення до збільшення кількості товарів, енергії і більшій забезпеченості засобами пересування прийшло в зіткнення з прагненням зберегти здорове навколишнє середовище. Нашою головною турботою став захист навколишнього середовища в умовах росту чисельності населення, його триваючого концентрування (урбанізації) і підвищення життєвого стандарту.
За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), із більш ніж 6 млн. відомих хімічних сполук практично використовується до 500 тис. сполук; із них біля 40 тис. мають шкідливі для людини властивості, а 12 тис. є токсичними.
До кінця XX в. забруднення навколишнього середовища відходами, викидами, стічними водами всіх видів промислового виробництва, сільського господарства, комунального господарства міст набуло глобального характеру і поставило людство на грань екологічної катастрофи.
Хімічні забруднення - тверді, газоподібні й рідкі речовини, хімічні елементи й сполуки штучного походження, які надходять - у біосферу, порушуючи встановлені природою процеси кругообігу речовин і енергії.
Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин і зараженням на-вколишнього середовища виникають на підприємствах *хімічної; * на-фтопереробної, *целюлозно-паперової і *харчової промисловості, *водопровідних і очисних спорудах, а також при * транспортуванні силь-нодіючих отруйних речовин.
Викиди та витоки небезпечних хімічних речовин загорання різних матеріалів, обладнання, будівельних конструкцій, яке супроводожується забрудненням навколишнього середовища аварії на транспорті при перевезенні небезпечних хімічних речовин, вибухових та пожежонебезпечних вантажів
Рекомендації американського вченого доктора Р. Гейла, щодо збереження здоров'я в умовах довгострокової дії малих доз випромінювання:
Безпосередніми причинами цих аварій є: > порушення правил безпеки й транспортування, > недотримання техніки безпеки, > вихід з ладу агрегатів, > механізмів, > трубопроводів, к ушкодження ємностей тощо.
Одним з найяскравіших прикладів аварій може служити аварія, яка трапилась на хімічному підприємстві американської транснаціональної корпорації "Юніон Карбайд" в індійському місті Бхопал 1984р. Викид стався раптово, в нічний час. У результаті аварії в атмосферу потрапило декілька десятків тонн газоподібного компонента - метилізоционату. Ця сполука - дуже сильна отрута, яка викликає ураження очей, органів дихання, мозку та інших життєво важливих органів людини. Загинуло більше 2,5 тисяч осіб, 500 тисяч осіб отруїлося, з них у 70 тисяч отруєння зумовили багаторічні захворювання. Збитки від цієї техногенної катастрофи оцінюються в 3 мільярди доларів США,
Офіційне розслідування причин цієї катастрофи виявило значні прорахунки в проектуванні підприємства, недосконалість системи попередження витоків отруйних газів. Місцева влада та населення не були заздалегідь сповіщені про потенційну небезпеку для місцевих жителів, пов'язану з технологією виробництва отрутохімікатів.
Головною особливістю хімічних аварій (на відміну від інших про-мислових Катастроф) є їх здатність розповсюджуватись на значні території, де можуть виникати великі зони небезпечного забруднення навколишнього середовища.
Повітряні потоки, які містять гази, пароподібні токсичні компоненти, аерозолі та інші частинки, стають джерел ом ураження живих організмів не тільки в осередку катастрофи, а і в прилеглих районах. У США для кожної з 336 особливо небезпечних хімічних речовин, які можуть потрапити в навколишнє середовище

 
 

Цікаве

Загрузка...