WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічні проблеми Карпат - Реферат

Екологічні проблеми Карпат - Реферат

напівфабрикатами, з технологічною сировиною - це майже дрова, на які на внутрішньому ринку немає споживача. Там ми його реалізуємо за прийнятними цінами, що економічно вигідно. У цьому немає нічого поганого.
- Виходить, в Україні немає масової вирубки лісу, і він продається за нормальними цінами?
- Абсолютно вірно, як я вже говорив, ліс вирубується тільки по затвердженою державою нормам і в тихмісцях, що визначає спеціальна лісовпорядна організація "Укрдержліспроект". Вона кожному лісогосподарському підприємству України намічає на 10 років уперед що, де й у якій кількості рубати. Обсяги вирубування - "розрахункова лісосіка" затверджується Міністерством охорони природи України.
- Які міри застосовує комітет у боротьбі з паводками, селями, зсувами в Карпатах?
- По-перше, треба садити більше лісу, проводячи в повному обсязі заходу, передбачені для цього регіону Державною програмою "Лісу України". Треба виконувати Закон України "Про мораторії на проведення суцільних вирубувань на гірських схилах у смереково-букових лісах Карпатського регіону", що установлює тверді вимоги й обмеження на окремі способи вирубувань у гірських умовах і зобов'язує лісозаготівників застосовувати природозберігаючі технології розробки лісосік. Ви подивиться цифри, скільки рубає в горах Швейцарія, Словаччина, Румунія (до 80% річного приросту деревини) - ми рубаємо набагато менше. У Закарпатті, наприклад, рубаємо менше половини розрахункової лісосіки. Багато хто побачили причину паводків минулих років у нібито надмірному вирубуванні лісу. Хочу відзначити, що за розпорядженням Президента України для вивчення причин виникнення паводків були створені спеціальна державна комісія і комісія Академії Наук. Обидві комісії установили, що в основі цього стихійного явища лежав цілий комплекс природнокліматичних факторів. На думку наших учених, навіть якби вся Закарпатська область була б цілком покрита лісами - повені все рівно б відбулися. Хоча, звичайно, ліс до визначеної межі може регулювати стік води і позитивно впливає на ґрунт.
- Яка ефективність лісового господарства Україна в порівнянні з європейськими країнами?
- Я вже говорив, що обсяг лісокористування в нас сьогодні менше розрахункової лісосіки. Підтвердженням невисокої інтенсивності лісокористування в Україні є показник використання щорічного приросту запасу деревини. За останні 4 роки в Україні щорічно заготовлювалося в середньому до 40 % приросту. У той же час, наприклад, Швейцарія використовує 82% річного приросту, Фінляндія - 73%, Польща 72%, Німеччина - 53%. Тбт, ми бережемо наш ліс.
В усім світі, для лісового господарства, як і для сільського, держава дає дотації. Завдяки тому, що в нас ведеться комплексне лісове господарство (ми вирощуємо, охороняємо, заготовляємо і частково переробляємо ліс),ми маємо можливість самі створювати засоби для того, щоб садити ліс і охороняти його. Держава в нас поки не може цілком забезпечити фінансування робіт з відновлення, охорони і захисту лісу. Наприклад, торік держава виділила нам близько 120 млн.грн., а для виконання всіх основних робіт з лісового господарства нам потрібно був мінімум 320 млн.грн. , тобто 200 млн. ми заробили самі. Так яке ж воно збиткове? Я не можу сказати за всіх лісокористувачів, але в нашій галузі лісові підприємства працюють нормально. Зарплата в середньому складає 400гр. До того ж ми вносимо істотні суми в бюджет. Якщо бути точним, торік нам держава дала 116,8 млн. гр., а в бюджет ми внесли 346 млн. грн. І це не вважаючи того, що, як я вже сказав, 200 млн.грн. зароблених засобів були використані на ведення лісового господарства. Тбт, лісове господарство для держави аж ніяк не збиткове.
- З ваших слів можна укласти, що на Україні в лісовій сфері все нормально. Тобто негатив - це інформаційна кампанія навколо комітету?
- Питання дуже гарне. Уся справа в тім, що є в нас, як у будь-якої галузі, звичайно, є свої проблеми і недоліки. Це, наприклад, самовільні вирубування - щорічно до 35-40 тис. куб. м., лісові пожежі складають велику небезпеку. На жаль, не вистачає засобів, щоб охороняти від них ліс. Раніш ми мали 25 вертольотів, а зараз орендуємо тільки 7-8. Ми намагаємося вирішувати ці проблеми.
Повертаючи до питання, хочу сказати, що є визначене коло людей, що дивляться на ліс з іншого погляду: як на сировину, що хотілося б приватизувати. До речі, у Лісовому кодексі дозволено приватизувати до 5 га лісу, і те, якщо він входить до складу фермерських і інших господарств. А багатьом хочеться просто забрати лісові ресурси, не вкладаючи десятиліттями гроші і працю в його вирощування, в охорону, а просто забрати готове. Тому і йдуть "нападки", що і те не так, і прогресу немає як в інших країнах. В інших країнах також є повчальні тенденції, коли держава викуповує в приватників ліс. Це відбувається тому, тільки державу може ефективно берегти і відновлювати ліси, роль яких у збереженні навколишнього середовища постійно росте.
Прикро, коли нашу роботу оцінюють по якихось окремих показниках: кількості переробленої продукції або по гасінню великої лісової пожежі.
Розмовляв Петро ЩЕРБІНА, "ПОНЕДІЛОК" "
Нижче приводиться динаміка видатків на ведення лісового господарства за рахунок джерел фінансування
Також Карпати потерпають від пестицидів. Сьогодні жодна структура країни не володіє точною інформацією про кількість та місця зберігання отрутохімікатів у Карпатах, адже щороку виявляються нові місця розташування пестицидів. На цьому наголосила у розмові з кореспондентом Укрінформу регіональний координатор журналістської громадської екологічної організації WETІ (Львів) Ганна Гопко. І у неї є вагомі докази, щоб так стверджувати
На засіданні "круглого столу" на тему ""Громадська обізнаність та пріоритетні напрямки інформаційно-просвітницької діяльності щодо вирішення проблем стійких органічних забруднювачів в Україні", який нещодавно відбувся в Києві, її виступ був найбільш змістовним і яскравим. Ганна Гопко поділилася досвідом проведення інформаційної кампанії "Карпати без пестицидів". Маршрути волонтерів, сповнених рішучості звільнити Карпатський регіон від токсичних речовин, пролягли по чотирьох гірських областях України - Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській та Закарпатській. У сільських місцевостях активісти розмовляли з населенням, вели роз'яснювальну роботу щодо отрутохімікатів, що часто-густо зберігалися просто неба поблизу пасовиськ і полів, розповідали про шкоду, яку вони завдають здоров'ю людей та довкіллю, збирали інформацію про кількість та місця зберігання стійких органічних забруднювачів.
В Українських Карпатах, зазначила Ганна Гопко, є понад 400 тонн непридатних до використання пестицидів, що містяться в занедбаних складах, а інколи - і просто неба. Деякі з них розташовані навіть на природоохоронних територіях. Відомі непоодинокі випадки забруднення довкілля,

 
 

Цікаве

Загрузка...