WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Суть вчення про біогенез, сучасні масштаби меліорації земель в Україні, її наслідки, Рослинні ресурси, їх роль як автоторфів - Контрольна робота

Суть вчення про біогенез, сучасні масштаби меліорації земель в Україні, її наслідки, Рослинні ресурси, їх роль як автоторфів - Контрольна робота

утворюється дуже багато золи, що засмічує топки. Однак це чудове добриво: у ньому утримується багато мінеральних живильних речовин. Якщо на низинному болоті прорити дренажні канави і відвести воду, то можна вирощувати без усяких добрив самі вимогливі до ґрунтової родючості сільськогосподарські культури.
Болота є акумуляторами не тільки вологи, але ще і сонячної енергії, що "спресована" у вигляді торфу. Торфом можна обігріватися, використовуючи його як паливо; йде він на добриво і для поліпшення складу ґрунтів. Торф може бути коштовною хімічною сировиною для мікробіологічної промисловості, для виробництва кормового білка, вітамінів для тваринництва, фізіологічно активних речовин і багато чого іншого. Торф - прекрасний теплоізоляційний матеріал: під торф'яним покривом добре зберігаються фрукти, риба, м'ясо, лід.
М'який різнобарвний килим, що покриває сфагнові болота ховає торф'яні поклади, товщина яких може досягати шести метрів у глибину. Але якщо враховувати, що такий могутній шар торфу утворюється тисячоріччями, а розробляється протягом декількох років, то стане ясно, що видобуток торфу - палка двох кінців: болото після торфовидобутку практично не відновлюється. Загибель болота грозить території екологічною катастрофою, здатної спричинити за собою обміління рік, ерозію ґрунтів і небажана зміна ландшафту в цілому. Основа торфу - мох сфагнум. Біологія сфагнуму незвичайна, як і багато чого іншого в житті боліт.
3.3. Значення рослинного покриву в природі
Рослинний покрив - важлива складова частина природного комплексу, один з найголовніших елементів ландшафту. Він визначає загальний вигляд місцевості, відіграє велику роль у житті природи.
Як відомо, тільки зелені рослини мають здатність, використовуючи енергію сонця, створювати органічні речовини з вуглекислого газу і води. Вони є дивною природною лабораторією, у якій відбувається складний процес фотосинтезу. Цей процес здійснюється в природі у величезних масштабах, у результаті чого на нашій планеті щорічно створюється багато мільярдів тонн органічної речовини.
Велике значення рослинного покриву і як джерела кисню, без якого неможлива життя на Землі. Зелені рослини виділяють в атмосферу величезна кількість кисню. Щоб одержати деяке представлення про масштаби цього процесу, досить привести такий приклад. Одне дерево середньої величини виділяє за добу стільки кисню, скільки потрібно для подиху трьом людям. А скільки виділяє один гектар лісу, цілий лісовий масив, усі ліси земної кулі.
Зелені рослини грають надзвичайно важливу роль і ще в одному відношенні: вони, і тільки вони, здатні у великих масштабах поглинати з атмосфери вуглекислий газ і, отже, перешкоджати його нагромадженню в повітряній оболонці нашої планети. Збільшення змісту вуглекислого газу в атмосфері Землі мало б самі пагубні наслідки.
Можна привести багато прикладів, що показують, наскільки велика роль рослинного покриву в житті природи. Без участі рослинності неможливий процес ґрунтоутворення - один з найважливіших процесів, що протікають на Землі. Без рослин неможливе життя диких тварин. Рослинний покрив перешкоджає розмиванню берегів рік і гірських схилів, розвіюванню пісків і т.д. Рослинність впливає на атмосферу і ґрунт, ґрунтові води і тваринний світ, струмки і ріки, озера і болота. Інакше кажучи, це могутній природний фактор, значення якого важко переоцінити.
Яка роль природного рослинного покриву в житті людини? Рослини, що нас оточують у природі, дають нам дуже багато чого: будівельний матеріал найрізноманітнішого призначення, паливо, сировина для виробництва папера і целюлози, коштовні ліки, усілякі харчові продукти, корм для худоби, дубильні речовини, необхідні для вироблення шкіри, матеріал для меблів і т.д. Усього перелічити просто неможливо. Рослини природної флори служать постачальниками безлічі різноманітних речовин, продуктів і матеріалів, з якими людина постійно зіштовхується в повсякденному житті.
Рослинний покрив важливий для людини ще і тому, що це - могутній лікувальний і оздоровчий фактор. Саме в природі, в оточенні рослин ми щонайкраще відпочиваємо, відновлюємо свої сили, зміцнюємо здоров'я. Багато працівників розумової праці, письменники і художники, композитори і поети особливо продуктивно працюють, знаходячись поза великими містами, у тісному спілкуванні з природою.
Природний рослинний покрив для нас життєво важливий, без нього неможливо саме існування людини, його нормальне життя. Ми і майбутнє покоління повинні берегти і збільшувати рослинні багатства природи, розумно, по-господарськи його використовувати.
Болота є для нас воістину ще невідкритою скарбницею, відкіля ми можемо черпати зведення не тільки про минулі ландшафти, але і дізнаватися про нашу історію. Цю історичну книгу можна читати нескінченно, сторінка за сторінкою, роблячи все нові відкриття. Те, що збереглося в торфі, доходить до наших днів у первозданному вигляді. Але торфовища свідчать не тільки про зміни болотної рослинності. З лісів, що оточували болото, вітер заносив спори рослин, що там виростали, і вони також прекрасно збереглися в торфі. За допомогою спорово-пильцьового аналізу можна відновити картину всієї рослинності. Прекрасно збережені вигляди-індикатори допомагають відтворити картину зміни клімату за останні 10 тис. років. Крім залишків рослин болота часто зберігають і поховані в їхній товщі знаряддя праці і війни минулого і навіть останки хазяїнів цих знарядь. Особливо багато розповідають про це болота Європи, де людина оселилася з незапам'ятних часів. Так, болота Шотландії зберігають у собі залишки культури первісних людей, а в Британії був навіть знайдений лицар у повній збруї. Але це вже інша тема по історії...
ІV. Використана література
1. Закон України від 14.01.2000 № 1389-XIV "Про меліорацію земель".
2. Стадницкий Г.В., Родионов А. Й. Экология- М.: Высшая школа, 1988.
3. Одум ІО. Основи зкологии. - М.: Мир, 1998.
4. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології. - Київ: Либідь, 1993.
5. Вронский В.А. Прикладная зкология / Учебное пособие. -Ростов-на-Дону: Феникс,1996.
6. Демченко Н.С., Куценко Н.В. Практикум по рациональному природопользовапию. - Киев: УМКВО, 1991.
7. Основи соціоекології / За ред. Бачинського Г.О. - Київ: Вища школа, 1995.
Радкевич В. А. Экология. - Минск: Высшая школа, 1997.
8. ІІовиков В.Ю. Экология, окружающая среда й человек. - М.: Торговый дом "Гранд", 1998.
9. Вишион ПА, Им М.-С. Экологический риск. - Санкт-Петербург, 1999.
10. Боков В.А., Лущик А.В. Основи зкологической безопасности. - Симферополь: Сонат, 1998.
11. А. И. Опарин "Происхождение жизни", М. 1954.
12. А. Б. Георгиевский "Дарвинизм", М., 1985.
13. Т. Николов"Долгий путь жизни", М., 1986.
14. В.В. Петров, "Растительный мир нашей Родины" М., "Просвещение", 1991.
15. Н.Н. Верзилин, Н.Н. Верзилин, Н.М. Верзилин "Биосфера, её настоящее, прошлое и будущее" М., "Просвещение, 1976.

 
 

Цікаве

Загрузка...