WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Озоновий шар - Реферат

Озоновий шар - Реферат

шкідниками. Для цього треба час від часу засівати плантації іншими рослинами", - пояснює німецький експерт з питань екологічно чистого сільського господарства, професор Марія Фінк:
"Власне, саме метилбромід та інші фуміганти зробили можливим роками висаджувати на ділянках ті самі рослини. Цим скористалися передусім для вирощування культур, які дають найбільший прибуток, - полуниць, квітів, городини, що користується постійним попитом.Відмова від метилброміду практично означає відмову від монокультурного господарювання. Для фермерів це пов"язано з ризиком та фінансовими збитками. Жорстка конкуренція на ринку недопускає перерв у виробництві."
Згідно з Монреальським протоколом, США мають відмовитися від застосування метилброміду до 2005-го року. Країни, що розвиваються, - до 2015-го. Як альтернативу отруйному газові біологи пропонують, зокрема, екологічно чистий спосіб боротьби зі шкідниками, якийдістав назву "соляризація". Щоправда, ефективно діє він лише в регіонах, багатих на сонце. Представник Німецького товариства технічного співробітництва Фолькмар Гассе:
"Грунт трохи зволожують, потім над ним напинають пластикову плівку, крізь яку сонце нагріває землю. Завдяки парниковому ефектові, на поверхні грунту створюється температура до 60 градусів і вище.У такій "сауні" гине більшість шкідників та збудників хвороб. Післяцього пластикове покриття йде на переробку. Отже, й ця екологічна проблема розв"язується найкращим чином."
Дослідження показали, що при соляризації в грунті залишається чимало корисних організмів, пристосованих до таких високих температур. У цьому полягає принципова відмінність між цим методом і застосуванням метилброміду, який залишає після себе майже стерильну землю. Фолькмар Гассе:
"Це дуже важливо з точки зору біології. В обробленому метилбромідом грунті знову швидко розмножуються шкідники та збудники хвороб, які потрапляють туди з рослинами, водою або через повітря. У стерильній землі для шкідників створюються ідеальні умови, адже в ній відсутні їхні природні вороги. Почавши застосовувати метилбромід, фермери змушені робити це знову й знову, бо шкідників у грунтістає дедалі більше."
В Йорданії селяни винайшли спосіб посилити дію соляризації. Під плівкою, якою накривають поля, вони розкладають гній. Тоді шкідники гинуть не тільки від спеки, а й від отуйного амоніаку, що утворюється від пріння гною. "Практика доводить, що без метилброміду можна господарювати як з користю для довкілля, так і для власної кишені", - каже Фолькмар Гассе:
"У принципі, переконати селян у правильності нового методу зовсім не важко, якщо, звичайно, їх влаштовує ціна. А в цьому випадкові так воно й є. Соляризація обходиться фермерові приблизно в чотири рази дешевше, ніж застосування метилброміду."
Які у нас перспективи?
Але надія є. Американські вчені довели, що озоновий шар Землі поступово відновлюється. Дослідники вивчали інформацію останніх десятиліть, зібрану за допомогою трьох супутників і трьох пристроїв на Землі, завдяки яким і з'ясувалось, що у верхніх шарах стратосфери темпи руйнування озонового шару помітно знижуються.
Професор Алабамського університету Майкл Ньючорч, який керував цим дослідженням, також підтверджує, що темпи руйнування озонового шару в останні роки миттєво знизились. "В 70-ті і 80-ті роки двадцятого сторіччя озоновий шар руйнувався на приблизно вісім відсотків за десятиліття, - каже професор. - Проте, в 1990-ті роки ми спостерігали миттєве зниження: озоновий шар зруйнувався лише на чотири відсотки. Відштовхуючись від цих даних, ми передбачаємо, що в найближчі декілька років процес руйнування озонового шару Землі повністю зупиниться".
Відновлення озонового шару Землі пояснюється передусім, успішним виконанням Монреальського протоколу про заборону використання хлорфторвуглеводів. Цей протокол був підписаний в 1987 році. Він забороняє використання фреонів, які застосовуються під час виробництва аерозольних балончиків і холодильного обладнання.
Втім, ці зміни не торкнулись нижнього шару атмосфери. Через глобальне потепління тут змінюються температурні режими і вітрові потоки, що помітно уповільнює відновлення озонового шару. Але, незважаючи на це, команда професора Ньючорча все-таки вірить в абсолютне відновлення озонового шару через п'ятдесять років.
Висновок
Можливості впливу людини на природу постійно ростуть і вже досягли такого рівня, коли людина може зруйнувати планету, знищити все живе, повністю змінити кліматичні умови інш. Вже не в перший раз речовина, який довгий час вважався абсолютно нешкідливою, виявляється насправді надто небезпечною. Років двадцять назад навряд чи хто-небудь міг передбачити що звичайний аерозольний балончик може представляти серйозну загрозу для планети загалом. На нещастя, далеко не завжди вдається вчасно передбачити, як та або інша сполука буде впливати на біосферу. Однак у випадку з ХФВ така можливість була: всі хімічні реакції, що описують процес руйнування озону ХФВ надто прості і давно відомі. Але навіть після того, як проблема ХФВ була в 1974 р. сформульована, лише США вжили які-небудь заходів по скороченню виробництва ХФВ хоча заходи ці були абсолютно недостатні. Була потрібна досить серйозна демонстрація небезпеки ХФВ для того, щоб були прийняті серйозні заходи в світовому масштабі. Потрібно помітити, що навіть після виявлення озоновой "дірки", ратифікування Монреальської конвенції якийсь час знаходилося під загрозою. Може проблема ХФВ навчить з великою увагою і з застереженням ставитись до всіх речовин, що попадають в біосферу внаслідок діяльності людства.
"Відновлення озонового шару - це процес, який потребує часу й наполегливості. Можна вважати досягненням те, що на сьогодні руйнування озонової оболонки принаймні не прогресує. Якщо й надалі здійснюватимуться всі заходи, передбачені Монреальською угодою, то, за розрахунками експертів, за 50 років озоновий шар відновиться до свого нормального стану. Але, повторюю, це стане можливим лише тоді, коли жодна з країн ані на крок не відступатиме від узгодженого плану."
Література
1. Антропогенные изменения климата (под ред. Будыко М.И. и Израэля Ю.А.).-Л., Гидрометиздат, 1993.
2. Миронов Л.В. Разрушение озонового слоя Земли хлорфторуглеродами.
-Л., Гидрометеоиздат, 1997.
3. Израэль Ю.А. Проблемы окружающей среды и пути их решения. -Л., Гидрометеоиздат, 1994.
4. Бронштейн Д.Л. Современные средства измерения загрязнения атмосферы. -Л.: Гидрометиздат, 1989.
5. Кондратьев К.Л. Современное состояние и перспективы применения спутников для монитринга климата.-Метеорология и гидрология. 1987, № 7.

 
 

Цікаве

Загрузка...