WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічна свідомість як фактор розвитку українського суспільства - Дипломна робота

Екологічна свідомість як фактор розвитку українського суспільства - Дипломна робота

процедурах прийняття рішень і, коли необхідно, застосовувати відповідні засоби для відшкодування заподіяного лиха чи відновлення порушених гарантій.
Основою цієї системи є участь громадськості в охороні навколишнього середовища, яка обов'язково включає, перш за все, доступ до інформації. Власне, тому останні досягнення міжнародного права підкреслюють важливість цього інституту. Принцип участі громадськості закріплено не лише в Декларації Ріо-де-Жанейро 1992 року і Порядку Денному на XXІ століття, прийнятому на тій же Конференції, а й в усіх укладених за останній час міжнародних угодах, що стосуються захисту морів і річок, транскордонних забруднень.
Однак, участь громадськості все ще потребує юридичного закріплення в Україні. Ми у цьому розділі зробили спробу окреслити як подібне правове регулювання вже діє на прикладі Європи, і яким чином воно може бути закріплено в нашій державі. Ми не повинні забувати, що береться до уваги розвиток не лише практичних, але й теоретичних моментів участі громадськості, оскільки можуть бути винайдені цілковито нові, до цього часу ще невідомі рішення з огляду на традиції і звичаї Українського народу.
Один з перших міністрів охорони довкілля в Західній Європі зазначав, що охорона довкілля є школою демократії. Його думка знаходить своє підтвердження у зростанні громадської участі у прийнятті рішень, що можуть мати вплив на довкілля.
4.1.1.Спільний інтерес
Проблема чистого і здорового навколишнього середовища стосується кожного. Рибалка зацікавлений і в чистій воді, і в незабруднених морях і океані; фермер - у неотруєній землі, споживач - у якісних продуктах, що не зашкодять його чи її здоров'ю; промисловці - в продовженні процесу виробництва. Коротше кажучи, чисті повітря, вода, земля і відповідне використання природних ресурсів стосується всіх і всюди у світі.
Загальновідомо, що діяльність людини впливає на природу, яка, безумовно, має величезні регенеруючі можливості, але і вони вичерпуються. У багатьох випадках межі цих ресурсів було порушено або, принаймні, досягнуто критичної риски. Цілком очевидно, що природа, флора і фауна в Європі з кожним днем зубожіє все швидше. Дуже багато вже загинуло і зникло назавжди. Крім того, зростає кількість місць, де умови вже стали майже непридатними для проживання. Концентруються забруднення і накопичуються відходи.
4.1.2.Порушені зв'язки. Баланс
Погіршення стану довкілля, у свою чергу, впливає на діяльність людей і, особливо, на їх здоров'я. Інакше кажучи, існує тісний зв'язок між людиною та її оточенням. Зараз чимало сигналів, які вказують на серйозне порушення балансу між ними. Це шкодить не тільки навколишньому середовищу, але і соціальному та економічному розвитку.
Отже, потрібно відновити необхідний контроль за дотриманням цього балансу. Багато країн визнали це основою їх загальної політики. Європейський Союз визначив екологічні проблеми пріоритетним питанням своєї політики на наступні п'ять років. Донедавна екологічна управління розглядалось завданням суто урядовим, яке стосувалось прийняття законів і контролю за їх виконанням. У найкращому випадку до цього залучались всі галузі промисловості. Однак, поступово зростало усвідомлення того, що влада, промисловість і населення спільно відповідають за належний стан довкілля.
4.2.Ключовий термін
Ключовим терміном в цьому відношенні є "участь громадськості". Це поняття призводить до великої кількості проблем, особливо, що стосується його правової і конституційної природи. Ці питання стосуються не лише влади, а й громадян. Проте, в деяких країнах є досвід того, що взаємодія уряду і громадян може приносити користь, і що суспільство підтримує ідею спільної відповідальності за ідентифікацію і розв'язання проблем довкілля. У багатьох випадках участь громадськості розглядається як важливий елемент у демократичному розвитку, заснований на взаємній повазі і довірі.
4.3.Необмежені можливості впливу
"Голос громадськості" завжди був важливим у процесі рішень в демократичному суспільстві, одним з основних елементів якого є свобода слова. З огляду на це, "участь громадськості" не обмежується законами, підзаконними нормативними актами і формами виразу. Можливості виголошення кимось своєї думки є необмеженими, але мають поважатись і думки інших. Безумовно, це абсолютно не стосується фізичного впливу. Безумовно, це абсолютно не стосується фізичного впливу. Існує багато можливостей мирного характеру, включаючи:
" демонстрації;
" мітинги протесту;
" листи до редакцій газет і журналів;
" листи до політиків;
" заснування організацій;
" випуск брошур, листків, газет тощо.
Вище перелічені засоби - лише кілька прикладів. Скласти повний перелік було б дуже складно. Спосіб, за допомогою якого особа може виразити свою думку, залежить тільки від її винахідливості. Та загальновідомо, що навіть одна людина може впливати на політичний процес прийняття рішень. Власне, це і є метою "участі громадськості", незалежно від того, чи стосується це охорони здоров'я, безпеки праці, чистого повітря, води, землі чи інших аспектів здорового навколишнього середовища. Громадськість все більш свідомо сприймає факт, що забруднення навколишнього середовища і експлуатація природи мають шкідливі наслідки. Це, так чи інакше, змушує політиків брати громадську думку до уваги. Саме громадськість підняла питання екологічнихпроблем і політикувала їх, що зрештою знайшло відображення в законах і обмеженні певних видів впливу на навколишнє середовище. В багатьох країнах головною метою політики став захист природних цінностей як на національному, так і на місцевому рівнях. Це є свідченням того, що участь громадськості може бути дуже ефективною. І основою цього є фундаментальне право на свободу слова. Така більш "традиційна" форма громадської участі, а також політичне визнання як її результат, є ефективними інструментами для виразу ролі громадськості в цій галузі.
4.4.Необхідність громадської активності та її переваги
Молоді демократії Центральної і Східної Європи зіткнулись із труднощами у розвитку і впровадженні нових засобів для ліквідації шкоди, завданої в минулому навколишньому середовищу, а також для попередження нанесення шкоди здоров'ю людей і екосистемі в майбутньому. Досягнення цієї мети значно полегшиться, якщо громадськість - окремі громадяни, промисловість і громадські організації - зможуть і будуть зацікавлені брати участь у процесі охорони довкілля.
Громадськість є одним із найбільш суттєвих ресурсів, які нація може використовувати для розвитку і впровадження права і політики охорони навколишнього середовища. Громадяни знають земельні і природні ресурси своєї країни набагато краще за будь-якого урядового чиновника. Їх кількість робить їх сильнішими за найбільшу і найголовнішу урядову інституцію. І тому що власне люди працюють, відпочивають і подорожують, використовуючи цінності довкілля, кожна людина особисто зацікавлена, щоб воно було чистим, здоровим і неушкодженим. Залучення громадськості є вирішальним чинником у створенні та впровадженні доцільного і ефективного режиму охорони навколишнього середовища. Можливості для участі

 
 

Цікаве

Загрузка...