WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Проблеми урбанізації - Реферат

Проблеми урбанізації - Реферат

розбудило в людях велику заклопотаність, чим будь-який інший вид руйнування навколишнього середовища. Програми заходів щодо запобігання забруднення повітря у великих містах зважувалися повільно, коштували дорого і часто порушувалися. Проте вони принесли визначені результати: так, лондонці зараз бачать сонце на 70% частіше, ніж у 1958 році. В даний час більшість розвитих країн зайнялося ліквідацією основних джерел забруднення повітря. Переклад енергетичних установок з вугілля на нафту і природний газ значно зменшив викид окислів сірки. Удосконалення конструкції автомобілів знизило викид газів, що містять окис вуглецю і вуглеводні. Там, де приймаються заходи для боротьби з забрудненням повітря, можна відзначити і поліпшення стану здоров'я населення.
Додаткове джерело хімічних речовин для організму міських жителів - сільськогосподарська продукція. Вирощувана поблизу міст, вона забруднена добривами і пестицидами (їхня кількість часта перевершує розумний рівень), а також опадами, що містять часом усю таблицю Менделєєва. Техногенні потоки в атмосфері відбиваються в складі і просторовому розподілі атмосферних випадань, фіксиуємих сніговим покровом чи ґрунтом. Загальний рівень пилу в містах у 30-40 разів вище фонового, а поблизу промислових підприємств спостерігаються аномальні території, забруднення яких у 600 разів вище фонової. навіть у нових мікрорайонах великих міст, порівняно вилучених від промислових зон, зміст хімічних елементів у випаданнях у 2-3 рази вище, ніж у фонових умовах, а безпосередньо в зонах промислового виробництва їхній зміст зростає в 10-20 разів; створюючи екстремальні ситуації.
Ступінь забруднення ґрунтів найбільш інтенсивна біля підприємств кольорової металургії (у 450 разів вище фонової), приладобудування (у 300 разів) і чорної металургії (у 250 разів) і менш інтенсивна поблизу машинобудівних і хімічних підприємств. Концентрації загрязнителей в атмосфері убувають по експоненті в міру видалення від їхнього джерела, таким чином, і ґрунти забруднюються з таким же градієнтом концентрацій - від центра до периферії, що обумовлює високий ступінь забруднення житлових масивів, що примикають до підприємств.
Істотний вплив на забруднення ґрунту роблять застосовувані в сільському господарстві хімікати - пестициди, гербіциди, що займають перше місце в забрудненні навколишнього середовища. Залишкова кількість пестицидів виявлена в 20% проб, узятих у ґрунтах 198 тис, га сільгоспугідь Росії в 1991 році. Друге місце займають важкі метали, що значно випереджають такі широко розповсюджені забруднювачі, як окис вуглецю, сірчистий ангідрид, нафтопродукти і фотохімічні оксиданти.
Між геохімічною структурою забруднення територій міст і станом здоров'я населення існує зв'язок, що просліджується на всіх етапах - від нагромадження забруднюючих речовин і виникнення імунобіологічних змін в організмі до підвищення захворюваності. Показники захворюваності дітей бронхіальною астмою, бронхітами, отитами, коньюнктивитами корелюють з масою випадань. У забруднених районах міста показники захворюваності на 40-60% вище, ніж в інших районах.
4.1. Вода
Одна з особливо гострих проблем великого міста - вода. Історично розвиток людства зв'язаний з водопостачанням - людин почав вести осілий спосіб життя саме біля води. Останнім часом більшість великих міст випробують постійно наростаючі труднощі з водопостачанням. Хоча для задоволення життєвих потреб людини досить 5 л води, йому її потрібно значно більше: тільки для нестатків особистої гігієни і побутових потреб необхідно витрачати не менш 40-50 л води. Витрата води в місті складає в середньому від 150 до 200 л, а в ряді промислових центрів - до 500 л у день на душу населення. У невеликих містах вода використовується в більшій мері на побутові нестатки, тоді як у великих центрах співвідношення між кількістю води на промислові і побутові нестатки прямо протилежне.
Незважаючи на те, що споживання води неухильно збільшується через ріст населення Землі, головну погрозу представляє не це, а прогресуюче забруднення рік, озер і підземних вод. Наприкінці XIX століття чистота води представляло приватну проблему охорони здоров'я. Тіфи, епідемічні коліти і дизентерія, викликані бактеріями, що передаються через воду, полягає в тім, що вони володіють високою біологічною активністю і беруть участь у багатьох процесах життєдіяльності: білковому, жировому, вуглеводному, вітамінному, мінеральному обміні, газо і теплообміні, тихорєцькій проникності, клітинному розподілі, костеобразовании, кровотворенні, росту, розмноженні, імунобіологічних реакціях. Вплив мікроелементів на обмін речовин тісно зв'язано з їхнім впливом на активність ферментів, частина мікроелементів входить у структуру гормонів і вітамінів.
Забруднення води стало предметом інтенсивного вивчення, тому що кількість людей, що страждають хворобами, що передаються через забруднену воду. обчислюється мільйонами.
4.2. Шум
Навколишнє середовище - складна система. Це поняття містить у собі не тільки повітря, ґрунт і воду. Шум також відіграє значну роль у житті людини, особливо у великих містах. Доведено негативний вплив шуму на ЦНС, вегетативні реакції, артеріальний тиск, діяльність внутрішніх органів. Високий рівень шуму сприяє підвищенню числа гіпертензій і гіпотензій, гастритів, виразкової хвороби шлунка, хвороб залоз внутрішньої секреції й обміну речовин, психозів, неврозів, хвороб органів кровообігу. В облич, що проживають у гучних районах, частіше виявляються церебральний атеросклероз, збільшене зміст холестиринув крові, астенічний синдром. Частка немовлят зі зниженою масою зростає відповідно збільшенню рівня шуму.
При сильних шумах порушення, досягаючи вегетативної нервової системи, діє на центри, що регулюють артеріальний тиск, подих і діяльність травного тракту, впливає на кору великих півкуль. У результаті тривалого впливу шумів малої інтенсивності в центрах слухового аналізатора утворюються домінантні вогнища, що гальмують діяльність інших центрів, унаслідок чого порушуються багато функцій організму.
В умовах інтенсивного шуму розвивається виражене охоронне гальмування в корі великого мозку, відбуваються серйозні зрушення у вищій нервовій діяльності (порушується урівноваженістьнервових процесів, знижується їхня рухливість, умовно-рефлекторна діяльність погіршується), що приводить до зміни нормальних корково-підкіркових співвідношень.
Можливе порушення функцій нервової системи при впливі шуму пов'язано зі зрушеннями обміну речовин у нервовій тканині. Головний мозок - орган високої фізіологічної активності - дуже чуттєвий до кисневого голодування. При впливі шуму розвивається гіпоксія мозку, тому що шум підвищує тонус судин мозку, знижує кровонаповнення його тканин, що є наслідком зміни стану сосудорухательного центру у відповідь на шумове подразення. Вегетативні реакції, що супроводжуються погіршенням кровообігу різних органів, порушенням серцевої діяльності, зміною артеріального тиску, особливо виражені при шумовому впливі в 65-95 дб.
При дії шуму відбувається зменшення змісту цукру в крові до нижнього рівня норми, що викликає активізацію наднирників і підвищення концентрації адреналіну в крові. Тривалий вплив шуму гнітить функцію наднирників , що приводить до різанням гіпогликемії. Шум у 60 дб, регистрируемый іноді на міських транспортних магістралях, знижує деякі

 
 

Цікаве

Загрузка...