WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Здоров'я і стан екології , цілюща флора у вашій кімнаті - Реферат

Здоров'я і стан екології , цілюща флора у вашій кімнаті - Реферат

творенні духів та одеколонів, мила і шампуню, паст та мийних речовин, всіляких оздоровчих засобів.
Звичайно, так само годі собі уявити кондитерську справу без використання рослинних продуктів, якими ароматизують тісто й цукерки, прикрашають торти, надаючи виробам найрізноманітніших присмаків.
Людство пережило не одне захоплення різними засобами оздоровлення та омолодження. У всіх отих "панацеях" обов'язково брали участь певні рослини, з них виготовляли настої, мазі, порошки, аерозолі, гелі, розтирання тощо. На основі досвідного вивчення зелених дивоглядів виникла народна, а потім і наукова медицина. Перша й досі є невичерпним джерелом сучасних засобів оздоровлення людського організму. Тим часом, людина не повинна беззастережно сприймати рекомендації жодного з цих напрямів медицини або мати їх за універсальні. Тут багато залежить від індивідуальних особливостей живого організму, від умов, за яких він розвивався або пере-буває тепер, від його наявного стану.
Отож, сила й користь лікарської допомоги пропорційні у якнайповнішому врахуванні та осмисленні усіх попередніх обставин, усьому анамнезові стану хворого, всьому його розвитку впродовж життя.
Нас оточує смарагдовий океан рослин. Але ми не завжди уявляємо, наскільки добробут кожного з нас залежить від отих дарунків нашої землі.
Адже тільки вони здатні творити міст між живою і неживою природою, між холодним космосом і життям на чудовій блакитній планеті Земля. Тільки рослини здатні засвоювати енергію сонця і нагромаджувати її у складних хімічних сполуках - білках, жирах, вуглеводах, без яких життя неможливе.
Чудовий і різноманітний зелений світ, світ наших відданих друзів - рослин. Вони дарують нам їжу і житло, очищають повітря від шкідливого вуглекислого газу, збагачуючи киснем, зберігають ріки та озера, дають сировину для виробництва синтетичних речовин, творять тінь і прохолоду під час спеки, зігрівають у морози, вдягають та ще й лікують нас. То справді безцінні послуги зелених друзів.
Неможливо переоцінити, також, і ту естетичну насолоду, що надає споглядання краєвиду, вкритого рослинністю. Оздоблений яскравими квітами трав'яний килим, могутні дерева з ажурними кронами, ліси, то пронизані сонячним промінням, то оповиті таємничими сутінками, неозорі обшири степів з розгойданими хвилями травостою. Яке розмаїття форм і барв, яка дивовижна щедрість та яке казково велике те багатство, що не вичерпується від своїх щедрот! І як його треба свято берегти, плекати, не порушувати тієї чарівної гармонії, котра дарує нам життя!
Безліч рослин на земній кулі. Високих і низьких, великих і дрібних, мешканців суші й води, пустель і тундри, спекотних тропіків і крижаної Арктики, рослин із велетенським листям, і зовсім без нього, винятково гарних і жалюгідних потвор, а крім того ще й обдарованих лікувальними властивостями.
Учені підрахували, що на Землі існує понад 450 тисяч видів рослин, проте тільки невелику частину їх, менше 20%, людина використовує у повсякденному житті. А решта? Хіба вони не мають ніяких корисних властивостей? О ні! Вони просто чекають своєї черги. Чекають, поки людина розкриє їхні таємниці, виявить цілющі або інші властивості, розвіє безліч легенд, з якими ці рослини пов'язані споконвіку.
Життя сучасної людини стало занадто напруженим. Нервові стреси, фізичні та розумові перевантаження стали буденним явищем. Перенапруга й перевтома виникають скрізь - на роботі, вдома, на вулицях. Наше невміння відпочивати та правильно працювати призводить до спроб підбадьорити нервову систему. З цією метою ми використовуємо не тільки чай та каву, але й інші стимулятори. Нерідко то бувають всілякі лікувальні засоби, частіше нікотин та алкоголь. Це небезпечний шлях, що дає тільки уявний ефект, а насправді зумовлює не лише перевтому, а й різні захворювання.
Унаслідок недооцінювання або незнання засобів відновлення та підтримки працездатності занепадає здоров'я багатьох людей, знижується продуктивність праці, що призводить до величезних втрат у суспільстві. У цій ситуації близькість до природи, до рослин з їх квітучим розмаїттям - дієвий засіб емоційного розвантаження, відпочинку нервової системи, відновлення фізичних сил.
Споглядання рослин та їхнього квітування, їхньої неповторної, досконалої та виточеної краси усуває стресовий стан, нервове напруження, заспокоює й пом'якшує душу. А випромінювані квітками й зеленим листям пахощі, легкі іони, що виділяються ними, - фітонциди, не лише приємні для людини. Вони оздоровлюють організм, вливають у нього бадьорість, енергію, підвищують м'язовий тонус, поліпшують настрій. Учені довели, що рослини, впливаючи на органи почуття людини, продовжують період високої творчої активності, зберігають і підтримують організм в оптимальному стані.
Естетичне задоволення від зорового сприймання прекрасного, від відчуття краси природи та втілення її довершеності в квітах стимулює політ фантазії, творче натхнення.
Квіти дарують нам не тільки красу, яскравість барв, духмяні пахощі, а й саму радість життя. Адже всі знають, що гарний настрій - запорука здоров'я. Найкращі ліки - спокій, радісна усмішка, чисте повітря, яскрава зелень і веселковий розмай квітів у ній. Нова галузь медицини - естетотерапія - вивчає вплив різних рослин і квітів та їхніх пахощів на нервову систему людини, визначає найкорисніші та найбільш декоративні співвідношення квітів у парках і садах, на заводах і в санаторіях.
Уже давно доведено, що рослинні фітонциди знищують хвороботворні мікроорганізми й очищають повітря. Особливо сильні фітонцидні особли-вості мають хвойні рослини. Через те санаторії для хворих на туберкульоз, як правило, розташовуються в соснових лісах. Навіть бджоли чудово почувають себе у валиках із кедрової деревини.
Використання рослин для озеленення цехів та інших виробничих приміщень - фітодизайн - відчутно поліпшує стан працівників, зменшує втому, нормалізує функцію нервової системи. Перебування людей у час обіднього відпочинку серед гарних квітів, їхній підбадьорливий аромат та яскрава зелень створюють добрий настрій і стимулюють працездатність.
Подібний вплив на настрій людини і стан її здоров'я мають квіти і в житлових приміщеннях.
У приміщеннях, де ми перебуваємо тривалий час, також можливе запровадження пахощів весняних луків, соснового бору, що спричиняють позитивні емоції, для цього можуть прислужитися адоранти, запашні ванни, ароматичні натирання, вирощувані ефіроолійні рослини. Так, наприклад, адорант "Бадьорість" має тонізуючу дію, підвищує працездатність та вживається для аромопрофілактики перевтоми. Натомість адорант"Південна ніч" діє заспокійливо, усуває стреси, підвищує ефективність відпочинку та сну.
Спеціальні лікарські спостереження над тисячами хворих довели високу ефективність лікування ароматами рослин, через що воно й практикується в багатьох медичних закладах. Хоча лікування всіляких захворювань має провадитися під наглядом лікарів, кожному треба знати, що пахощі м'яти, конвалії, пеларгонії запашної, валер'яни можуть бути корисні при нервових стресах, при хвилюванні перед відповідальними іспитами або виступами, а також як відновлювальні засоби після важкої фізичної праці, під час активного відпочинку.
А от запах евкаліпта можна з успіхом використовувати при загартовуванні й "моржуванні", оскільки він ефективно захищає легені від застуди. Пахощі лавра

 
 

Цікаве

Загрузка...