WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічне виховання дошкільнят (пошукова робота) - Реферат

Екологічне виховання дошкільнят (пошукова робота) - Реферат

забезпечують повноцінне засвоєння екологічних знань та їх застосування, досить різноманітні: гра, трудова, пізнавальна та творча діяльність. Саме цей блок дає можливість дорослому на практиці застосовувати засвоєні дітьми знання:
o створення умов для життєдіяльності живої істоти;
o вирощування рослин та догляд за тваринами;
o надання не лише конкретної допомоги живій істоті, але й виправ-лення наслідків негативних впливів на живий об'єкт, середовище;
o збереження при взаємодії з природою цілісності живого організму, середовища;
o шанобливе ставлення до природи, екологічно грамотне вирішення проблемних ситуацій, які виникають.
Без природи життя неможливе
Формуючи гуманне ставлення до природи, необхідно виходити із наступного: головне, щоб дитина розуміла, що природа і людина взаємопов'язані, тому турбота про природу і є піклуванням про людину, її майбутнє, а те, що завдає шкоди природі - завдає шкоди і людині. Ось чому постають сьогодні у нерозривній єдності екологія і валеологія. Саме "природні умови здоров'я" є складовою частиною або однією із наскрізних ліній валеологічної освіти в дошкільному осередку. І охоплюють вони весь дошкільний вік, починаючи з раннього.
Поміж факторів, що впливають на виховання дітей у сім'ї, чільне місце займають природа і побут.
Поняття "природа" - містке і багатогранне. Без природи життя неможливе. Природа без людини обійтися може, а людина - ні. Це - аксіома. Виховання без природи теж немислиме. Це положення знайшлo своє обґрунтування в науковій педагогіці, зокрема щодо її використання у вихованні дітей. З давніх-давен таку позицію займає українська етнопедагогіка. Про це свідчить велика кількість українських народних прислів'їв і приказок, загадок, притч, казок, оповідань про природу.
Прекрасна територія, родюча земля, багатство вод, м'який, теплий, клімат - ось основна матеріальна, духовна, культурна і педагогічна пере-вага України. Схильність сприймати виховний вплив природи закладена в кожній людині генетичне, що зумовлено її споконвічним зв'язком з природою.
Поліфонічність природи в людському житті визначає її функціональну багатоаспектність в підході до виховання дітей в сім'ї. Однак останнім часом серед батьків і вчителів чомусь набув поширення однобічний погляд на природу - тільки як на засіб милування та естетичних насолод. Насправді ж її педагогічний вияв значно ширший. Поняття "природа" включає в себе різні педагогічні поняття:
o наявні від народження нахили та здібності дитини, тобто головні властивості її організму, духу та розуму;
o вплив довкілля - клімату, географічного положення, атмосферних перепадів, ландшафту, збіг різних обставин, соціального становища, харчування, місця проживання;
o дію духовної сфери - родинно-побутової культури, освіченості батьків, релігії, мальовничості пейзажів та краєвидів.
Постійний контакт з природою приводить дитину до засвоєння понять, слів, речень і вироблення зв'язного мовлення. Природа збуджує у дітей уяву, вчить логічно мислити на основі зіставлення наявних у навколишньому світі предметів і явищ, пізнання їх причин і наслідків, користі та шкоди, простору і часу. Земля, Сонце, Вода, Небо, Повітря, Життя рослинного і тваринного світу закликають до спостережень, плекають допитливість, творчу винахідливість, емоційну насолоду і трудову снагу, морально облагороджують кожну людину. Природа є джерелом добра, її краса справляє величезний вплив на духовний світ людини.
ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРАКТИКУМ ДЛЯ БАТЬКІВ
Педагогічні ситуації
І. Поки мама розмовляла зі знайомою, 4-річний син зірвав на клумбі квіти. Мати сварить його. Малюк плаче. Запитання до батьків:
1. Проаналізуйте поведінку дитини та матері: чи відповідає реакція матері вчинку дитини.
2. Чи дійсно вчинок дитини був упередженим. Обґрунтуйте свою думку. Якими могли бути причини вищевказаного вчинку 4-річної дитини?
II. Весна "заполонила" все подвір'я сонцем, світлом! Подвір'я сьогодні схоже на мурашок - стільки людей. Новосели приводять до порядку територію.
Працюють лише дорослі. Діти від п'яти до семи років і старші зайняті своїми справами. Працюють їхні мами, тата, бабусі та дідусі.
- Який з нього працівник? Він і лопату ще тримати не вміє! - говорить батько шестирічного Сашка.
А ось тато п'ятирічного Андрійка доручив сину підносити кілочки, потримати шнур. Його друзі Сергійко та Наталочка очищують ґрунт від каміння.
Запитання до батьків:
1. В чому полягає виховне значення праці дітей для інших?
2. Чи залучаєте ви дитину до участі у суспільно-корисній праці? Покажіть це на прикладах.
III. Якось під час осінньої прогулянки мама з шестирічним Максимом та його друзями натрапили на галявину, навкруги якої росли молоді сосни. Але найдивовижнішою була посеред галявини самотньою береза з білосніжним стовбуром і майже недоторканими осіннім подихом листочками. Мама порівнює:
- Точно як у тій пісні: "А в полі береза стояла".
Взимку вони знову навідалися на ту ж саму галявину. Дуже цікаво було дізнатися, що стало з самотньою берізкою. Зараз тут усе зовсім інакше. Білосніжна пелена аж вбирає очі і на її тлі берізка: срібний стовбур і гілочки такі тоненькі, наче вправний художник вивів їх кінчиком пензля на білому папері.
Милуються красою дерева здалеку: до берізки не підійти, снігу по пояс!
Навесні мати з сином і його друзями знову біля своєї берізки. Вона все та ж, але виглядає зовсім інакшою. Діти це підмічають:
- Тепер вона зовсім не сумна.
- Вона наче в мережевому наряді.
- А стовбур такий самий...
- Пам'ятаєте, взимку ми не змогли підійти до нашої берізки і стояли, неподалік! - згадує Максим, погладжуючи стовбур, і раптом, подивившись вгору, дивується: "А небо, небо яке блакитне".
Підійшли ближче, крізь мереживо молодих листочків берези небо і Справді виглядає прозоро-блакитним.
Запитання до батьків:
1. У чому виховне значення таких прогулянок?
2. Чи використовуєте ви найближче природне оточення для форму-вання у дитини любові до природи,рідного краю?
3. Як це здійснюєте?
IV. Мама і донька повільно йшли тихою вулицею, прогулюючись. Мама тримала дівчинку за руку, та кожна з них була сама по собі. Донька, щоправда, робила спроби "зав'язати" з мамою розмову:
- Подивись, мамусю, які у дерева великі руки.
Мама нічого не відповідала, а донька вже розглядала великий камінь, що лежав на узбіччі.
- Ці дірочки - камінцеві очі, так? Він через них бачить?
- Чого ти, Марійко, тільки не вигадуєш. Поки гуляєш з тобою, сто-мишся більше, ніж від будь-якої роботи. Іди спокійно.
Марійка підкорилась, ішла спокійно і вже не бачила ні "камінцевих очей", ні "рук дерев".
Запитання до батьків:
1. У чому педагогічна цінність спільних прогулянок батьків з дітьми?
2. Як їх організувати і провести так, щоб вони мали пізнавальну і ви-ховну користь?
3. Чи ефективна прогулянка матері з дочкою в описаній ситуації? Об-ґрунтуйте свої судження.
V. Розповідь п'ятирічного хлопчика:
"Коли ми переїхали до нового будинку, на п'ятий поверх, бабуся по-дарувала мені котика. Він у нас пожив-пожив, а потім мама вигнала його з дому, і великі хлопчаки його вбили. Я його поховав біля муру, мама сказала: "Не плач. Я куплю тобі шаблю і гвинтівку".
Запитання до батьків:
1. Дайте оцінку вчинку матері.
2. Які негативні риси характеру можуть проявитися у дитини під впли-вом

 
 

Цікаве

Загрузка...