WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Основні фактори (чинники) і процеси, які призводять до погіршення стану земель - Реферат

Основні фактори (чинники) і процеси, які призводять до погіршення стану земель - Реферат


Реферат з екології
Основні фактори (чинники) і процеси, які призводять
до погіршення стану земель.
Земельні ресурси, ґрунтовий покрив належать до вирішальних чинників існування біосфери нашої планети. Земля відіграє найважливішу загальнобіосферну роль і є фундаментальною основою функціонування атмосфери, гідросфери та інших сфер, рослинного і тваринного світу, а також людського суспільства. В аграрному секторі вона - головний засіб виробництва, найважливіша складова частина ресурсної бази землеробства. Характер і якість земель, родючість сільськогосподарських угідь визначають ефективність аграрного виробництва, можливість, розв'язання продовольчої проблеми, продуктивність праці в аграрній сфері. З огляду на незадовільне їх використання та гостроту еколого-економічної кризи в агроземлекористуванні. Президент нашої держави видав ' розпорядження "Про національну програму охорони земель на 1996- 2005 роки". Метою зазначеної програми є розробка та обгрунтування комплексної системи організаційних, економічних і техніко-технологічних заходів та механізмів, спрямованих на радикальне поліпшення охорони земель, збереження і поліпшення родючості грунтів, запровадження раціонального та екологічно збалансованого землекористування. Такі завдання поставлено перед усіма землевласниками і землекористувачами, Саме вимога всебічної охорони земель і повинна зумовити перехід до, раціонального, екологоврівноваженого та екологобезпечного землекористування.
Розгляд під таким кутом зору проблеми землекористування, Охорони, і збереження ґрунтового покриву повинен привести до перевороту в мисленні, розумінні сучасних земельно-ресурсних елементів розвитку людської цивілізації.
Найстародавніші землеробсько-тваринницькі культури Старого світу датуються, за найновішими даними учених, VIIL-VII тисячоліттями до н. е. Тобто землеробство на. планеті налічує : лише 9-10. тис. років, що в 200-300 разів менше, ніж весь період еволюції людства. Власне перехід первісної людини до землеробської діяльності прискорив соціально-економічний розвиток і прогрес суспільства та інтенсифікував процеси природокористування.
До початку землеробської культури площа придатних для обробітку, родючих земель на планеті становили, найвірогідніше, близько 4,5 млрд. га. Нині ж їх залишилось лише 2,5 млрд. га. Тобто за 10 тис. років використання людиною земельних ресурсів, площа придатних, для ведення, сільського господарства угідь, зменшилася майже на 2 млрд. га. Такою -є ціна людської цивілізації у земельно-ресурсному вимірі. Це означає, що людство щорічно втрачало, в середньому, 200 тис. га орних земель.
Одним з головних чинників еколого-економічної кризи в аграрному землекористуванні - це ерозія грунтів. Варто людині на будь-якій земельній ділянці знищити природну рослинність, яка захищає грунт від прямого впливу динамічних сил атмосфери і гідросфери, - зараз же починається руйнування поверхні даної ділянки. Ерозійні процеси на ній розвиваються під дією механічного обробітку землі, а також ще двох сил - води і вітру.
Надзвичайно інтенсивною є ерозія грунтів на орних землях та на вибитих (виволочених) пасовищах. На ріллі вона проявляється по-різному, залежно від виду вирощуваної сільськогосподарської культури. На посівах багаторічних трав її майже немає, під суцільним посівом зернових колосових і однорічних кормових культур вона має мінімальні масштаби, а на посівах просапаних рядкових культур досягає максимальних розмірів. Темпи і масштаби ерозійних процесів на сільськогосподарських землях залежать великою мірою також від рельєфу, типу ґрунтового покриву, застосовуваних способів, технологій та технічних засобів обробітку грунтів і посівів. Сильною вважається ерозія, коли змив ґрунтової маси-перевищує 50 т. З 1 га земельної площі на рік, середньою - 25-50 т, слабшою 12,5- 25 т, а дуже слабою менше 12,5 т/га в рік. При сильній ерозії з поверхні використовуваної земельної ділянки щорічно змивається 5-міліметровий шар грунту, або 12,5 см за 25 років. Півметровий гумусовий шар чорнозему природним шляхом, як вважають вчені - ґрунтознавці, утворюється приблизно за 3,5-4 тис. років. Ерозія може зруйнувати його за 100-200 років.
З 1,5 млрд. орних земель, що нині перебувають в обробітку в усьому світі, майже 50%.зазнають негативного впливу водної та вітрової epозії різного ступеня. Понад: 60% загальної площі поливних земель потерпають від засолення, осолонцювання й підтоплення, що значною мірою знижує їх родючість. Чимала частка світової площі, .ріллі (до 20%) має досить низький вміст гумусу (менше 1%), а також безструктурний склад ґрунтового покриву який крім того, ще й-бідний на мінеральні елементи, необхідні для одержання високих урожаїв.
Шкідливий антропогенний вплив, а також розгул стихій, природних та посилених людиною, завдає грунтам величезної, інколи непоправної шкоди. Це, насамперед, водна і вітрова ерозія, погіршення фунтової структури, механічне руйнування та ущільнення грунту, постійне збіднення на гумус та поживні речовини, забруднення грунту мінеральними добривами, отрутохімікатами, мастилами та пальним, перезволоження та .засоленість земель.
Втрата грудкуватої структури у верхніх шарах грунту відбувається внаслідок постійного зменшення вмісту органічних речовин, механічного руйнування структури різноманітними знаряддями обробітку, а також під впливом опадів, вітру, перепаду температур.
Ще однією причиною втрати родючості є багаторазовий обробіток грунтів різними знаряддями за допомогою потужних і важких колісних тракторів. Часто поле протягом року обробляється до 10-12 разів. Крім того добрива, посівний матеріал, зерно і солому, коренеплоди і бульбоплоди завозять на поле та вивозять з причепами. Причому часто трапляється так, що автотранспорт уникаючи розкислих доріг, їде полем, посівами, утворюючи, паралельні тимчасові дороги. Такого не буває в жодній іншій країні, де кожне поле має свого справжнього господаря. Висока частота обробітку пояснюється ще і тим,, що наше сільське господарство не має конкретних знарядь, щоб одночасно проводити кілька видів обробітку землі і догляду за посівами.,,
Через частий обробіток землі розпилюється поверхня грунту. Один
трактор "Білорусь", працюючи на сухих полях, утворює по 13-14 т. пилу на кожному

 
 

Цікаве

Загрузка...