WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічна характеристика джерел енергії - Реферат

Екологічна характеристика джерел енергії - Реферат

1 трлн. м3. На 2010 рік заплановано видобути 25-27 млрд. м3.
Об'єм природного газу еквівалентний вартості за транзит в 1999 році склав 30,6 млрд. м3, що за тепловою цінністтювідповідає понад 70% всього вугледобутку.
За разрахунками для забезпечення транспорту на перспективу України потрібно до 10 млн. т бензину та дизельного палива, або 25 млн. т сирої нафти, для хімічної промисловості -- 10-15 млн. т нафти. Максимальний рівень видобутку 6-8 млн. т, зараз виробляється біля 4 млн. т.
Для виробництва моторного палива Україна може використовувати коксовий газ, при утилізації якого можно отримати декілька мільйонів тонн моторного палива. Тільки на Авдіївському коксохімічному заводі за рахунок утилізації коксового газу можна виробляти 350 тис. т на рік метанолу, або 150 тис. т бензину.
У майбутньому в Україні є можливість переобладнати на стиснений природний газ біля 300 тисяч транспортних одиниць, що дозволить щорічно замінити природним газом 2,4 млн. т рідких моторних палив, що дозволить зменшити їх еквівалентно 3,4 млрд. м3 природного газу, тобто 4,5 % від рівня їх використання.
Вчені - енергетики шукають нові джерела енергії і шляхи ефективного забезпе-чення нею людства, конструюють відповідні системи і намагаються запровадити їх у вироб-ництво:
- традиційна атомна енергетика;
- так званий електроядерний метод (коли сам реактор перебуває у підкритичному стані і нейтрони, необхідні для керованої ланцюгової реакції поділу ядер, вводяться в активну зону за допомогою прискорювача протонів;
- термоядерний синтез;
- використання енергії припливів;
- використання енергії тепла землі (прогнозовані ресурси геотермальних джерел тільки у Закарпатті становлять 239 тис.куб.м. за добу, тепловідбір - 492,6 Мвт при температурі води +60ОС і глибині залягання запасів - до 2000 м);
- вакуумна енергетика (компактні генератори енергії, засновані на реалізації вакуумних ефектів, розташованих у місцях використання енергії);
- термомолекулярна енергетика (використання електромагнітної природи сил поверхневого натягу, які діють на великих міжфазових поверхнях) тощо і при цьому не помічають, що у ХХІ столітті, на думку Германа Шеєра, має стати сонячна енергія.
Якщо говорити про один із найбільш загальних для економіки кожної країни показників енергоефективності - енергоємність валового внутрішнього продукту (ВВП), яка визначається як обсяг споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) для задоволення енергетичних виробничих і невиробничих потреб країни на одиницю ВВП, то цей показник, за попередніми даними, становив для економіки України у 2004 році 1,1 кг у.п./грн. Він є у шість-десять разів більшим, ніж для розвинених країн Західної Європи, що лягає важким тягарем на національну економіку, тим більше в умовах її енергодефіцитності.
За ці два роки мало що змінилось. Таким чином, енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії, першоджерелом яких є сонячна енергія, тобто енергії вітру, енергії води, енергії біомаси повинно стати визначальним фактором енергетичної стратегії України на перспективу.
В Україні дослідження в галузі поновлюваних джерел енергії проводяться давно. Ці дослідження перспективні, потрібні людству, їх актуальність весь час зростає. Використання дармової, невичерпної, економічно чистої енергії води, вітру, біомаси на потреби людства є важливим елементом культури сучасних і майбутніх господарників. Розвиток людської цивілізації, з точки зору використання джерел енергії, розділяється на три перехідні фази.
Перша фаза, яка тривала до ХVІІІ сторіччя була дотехнологічна, яку можна назвати сонячною фазою. В цей час використовувалась енергія, джерелом якої було Сонце. Це мускульна енергія, енергія води та вітру.
Друга фаза, яка розпочалася з початком промислової революції і триває дотепер - це фаза коли енергія добувається з викопних матеріалів. Ці джерела енергії обмежені, їх використання супроводжується виділенням отруйних речовин. "Наше суспільство можна назвати викопним суспільством".
Третьою фазою у використанні джерел енергії має стати сонячна фаза, але вже технологічна сонячна фаза. Сьогодні люди мають змогу користуватися всіма благами цивілізації завдяки тому, що видобувають, викопують, викачують енергоносії із земних надр, за рік спалюючи те, що природа накопичувала мільйони років.
Є така думка багатьох вчених в ХХІ столітті викопні джерела енергії закінчаться, надії, які покладали на ядерну енергію не виправдалися, використання, керованого термоядерного синтезу знаходиться в такому стані, коли дослідники в цій області, чим більше працюють, тим далі вони відсувають строки практичного застосування цього виду енергії. Вакуумна енергія , до якої залучаються вчені у США, Швейцарії, Англії, Японії, знаходиться в започаткованому стані.
Талановитий дослідник сонячно-земних зв'язків О.Л.Чижевський писав: "Безперечно, що головним збудником життєдіяльності Землі є випромінювання Сонця".
Так, на широтах Ашхабада і Ташкента на квадратний кілометр падає опівдні потік сонячної енергії, рівний потужності Дніпрогесу 1538,2 МВт. Звичайно в Україні сумарна густина сонячної енергії в середньому становить 700 Вт/м?. Найбільша пряма сонячна енерія в південних областях (Одеській, Миколаївській, Херсонській), на рівні моря досягає 1 кВт/м? - 0,1 Вт/см2.
Найвизначнішим заходом здійсненим в Україні у галузі використання сонячної енергії, є побудова сонячної електростанції в Криму потужністю 5 МВт (СЕС-5).
У Києві розробляється проект освітлення мосту імені Є.О.Патона за допомогою сонячної енергії, який буде втілений у життя після капітального його ремонту.
Зараз у Німеччині загальна потужність вітроенергетичних установок складає близько 11600 МВт ( у 2002 році їх потужність зросла на 2600 МВт), що еквівалентно 2,5 блокам колишньої Чорнобильської АЕС. (Сумарна потужність вітрових електричних установок (ВЕУ) сьогодні в Україні наближається до 35 МВт!!!).
Зараз недооцінюють значення енергії біомаси. За його словами, якщо за рік спалюють 8 млрд.т. палива, в тому числі 3,5 млрд.т. нафти, то щорічно на земній кулі утворюється біомаса, яка містить 220 млрд.т. сухої речовини. Якщо вирощувати на площі 4-5 млн.кв.км. ліс і використовувати деревину як джерело енергії, то нею можна було б замінити всі викопні енергоносії.
Науковці вважають, що до 2010 р. 5-8% загального споживання первинних енергоносіїв в Україні мають покриватися за рахунок енергії з біомаси (тобто відходів людської і тваринної життєдіяльності).
Щодо перспектив застосування відновлюваних видів енергії в Україні Г.Шеєр підкреслив, що на його думку, навіть Німеччина може в майбутньому перейти на використання виключно відновлюваних видів енергії. А оскільки в Україні площа території більша, а клімат тепліший, то потенціал відновлюваних видів енергії в Україні значно більший.

 
 

Цікаве

Загрузка...