WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Вплив людини на довкілля - Реферат

Вплив людини на довкілля - Реферат

газу в атмосфері вчені пов'язують зміну клімату і порушення енергетичного балансу планети. Звичайно, цей газ є необхідним компонентом фотосинтезу рослин. Та при споживанні органічного палива, вирубці лісів, розорюванні степів, гнитті, вулканічній діяль-ності його продукується дедалі більше. Це в свою чергу змінює середньорічну температуру.
Так, протягом тисячоліть середньодобова температура на Землі становила 15 градусів, впродовж останніх 100 років вона підвищилась на 0.6 градуса, за деякими прогнозами до середини XXI століття температура може зрости на 1.5 - 2.5 градуса, що неминуче призведе до парникового ефекта. Наслідки: розтавання льодів Антарктиди та Антарктики і значне підвищення рівня світового океану, що в свою чергу призведе до затоплення великих ділянок суші та спричинить у багатьох країнах масштабне переміщення населення. Фахівці стверджують, що за останнє століття рівень
світового океану вже піднявся на 10-12%.
Еколог 3
Останнім часом спостерігається значна деформація озонового шару Землі.
Вчитель біології
Гадаю, що сутність цієї проблеми краще пояснити з точки зору хімії. Тож надаємо слово хіміку.
Хімік
З курсу хімії всім відомо, що озон - алотропна модифікація оксигену. Він утворюється з молекул кисню і накопичується на висоті 20-50 км. Енергія променів ультрафіолетового випромінювання витрачається на фотохімічну реакцію утворення озону і тому до поверхні землі проникає лише потік ультрафіолетового випромінювання, в цьому екологічне значення озонового екрану. Останнім часом вчені занепокоєні зниженням вмісту озону в атмосфері. Руйнування озонового шару викликають такі хімічні речовини, як оксиди нітрогену, брому, хлорорганічні сполуки (хлорфтор-вуглець), які розкладають озон на кисень. Оксиди нітрогену продукуються бактеріями з нітратних добрив, внесених у грунт, а потім переносяться у стратосферу; багато оксидів викидають двигуни балістичних ракет під час військових навчань; щорічно 70 млн. т оксидів нітрогену викидають у повітря хімічні підприємства. Але найнебезпечнішими для озону є фреони, які широко застосовуються в рефрижераторах і домашніх холодильниках, а також, як аерозолі в балончиках із фарбою, лаком, парфумами. Потрапляючи до стратосфери, під впливом УФ випромінювання сонця молекули фреонів розпадаються, вивільняючи атоми хлору, який є каталізатором і під дією якого молекули озону розкладаються до кисню. Щорічно на планеті виготовляється близько 1 млн. фреонів (40% - у країнах ЄС, 35% - у США, приблизно по 10% - у Японії та на пострадянському просторі).
Вчитель біології
Сьогодні великої шкоди довкіллю завдають кислотні дощі. Знову звертаюсь до хіміків із проханням прокоментувати це явище.
Хімік
Термін "кислотні дощі" введено близько 100 років тому англійським хіміком А. Смітом, який виявив залежність між рівнем забрудненості повітря і кислотністю опадів. Але їхні згубні наслідки почали проявлятися лише 10-15 останніх років. Нині будь-який дощ більшою чи меншою мірою "кислотний".
Причиною утворення кислотних дощів є оксиди сульфуру і нітрогену, що потрапляють в атмосферу внаслідок роботи ТЕЦ, автомобільних двигунів, металургійних виробництв. Оксиди, сполучаючись з вологою, утворюють дрібні крапельки сульфатної та нітратної кислот, які перено- сяться вітрами у вигляді кислотного туману і випадають на землю кислотними дощами, або інколи кислотним снігом. Наслідки надзвичайно тяжкі: гинуть ліси, деградує флора і фауна, закислюються річки, грунт, кородують металеві конструкції, руйнуються вапняк, мармур, хворіють люди.
За оцінками експертів викиди сірчаного ангідриду досягають 150 млн. т, оксидів сульфуру 110 млн. т. Так, на кожного жителя Європи припадає 46,6 кг сірки за рік. Загалом, економічні збитки від кислотних дощів становлять понад 4% від валового національного продукту, який виробляє людство.
Вчитель біології
Без їжі людина може прожити понад місяць, без води вона гине через кілька днів. Варто пригадати відомий факт, описаний французьким письменником Антуаном де Сент-Екзюпері у повісті "Планета людей", герой якої, зазнавши катастрофи при перельоті над пустелею, переживши
передсмертну агонію від зневоднення організму і відчувши радість спасіння вигукнув: "Вода! В тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуєшся, не знаючи, що це таке, Не можна сказати, що ти потрібна для життя: ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями, з тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже розпрощалися. Ти найбільше багатство на світі".
Учень
А хiба мало води на Землi? На глобусi майже три чвертi його зафарбовано в синiй колiр.
Вчитель бiологiї
Знову звертаюсь до фахiвцiв.
Географ
Земля майже на три чвертi покрита водою. Але це здебiльшого солонi води oкeaнiв i мopiв, що становить 97.75 % ycix водних запасiв планети. Але для мешканцiв планети потрiбна не солона, а прiсна вода.
Здавалося б, що решта 2.25% водних pecypciв планети - це також вагома цифра: 48 куб. км. Але половину цих pecypciв становлять льодовi масиви Антарктиди, Арктики, Гренландiї, високих гip на рiзних континентах. 23.4 млн. куб. км - це пiдземнi води, прихованi вiд нас. А запаси доступної прiсної води обчислюють вже не мiльйонами, а тисячами кубiчних мeтpiв. Найбiльша кiлькiсть поверхневої прiсної води мiститься в озерах - 176400 куб. км, у руслах рiчок - 2120 куб. км води, 10300 куб. км прiсної води мiститься у болотах, 13000 куб. км її несуть у собi хмари.
Вчитель бiологiї
А в якому cтaнi сьогоднi джерела прiсної води?
Еколог 1
Сьогоднi проблема забезпечення людства прiсною водою дедалi загострюється. Якщо у стародавнi часи її споживання на душу населення становило 12-18 л на добу, то сьогоднi - вiд 200 до 400 л. Передбачається, що до кiнця ХХІ столiття потреба у водi зросте ще в 1.5 раза.
Kpiм того, екологiчний стан джерел прiсної води бажає кращого. Зафiксовано близько 1000 рiзновидiв одних тiльки xiмiчних забруднювачiв, що надходять у водойми. Серед найбiльш небезпечних пiдприємств є: пiдприємства целюлозно-паперової галузi, великi тваринницькi комплекси. Забруднення вiдбувається через надходження у водойми разом зi стiчними водами різних шкідливих речовин органічного і неорганічного походження, iнодi досить токсичних (миш' як, свинець, сiрководень, мiдь, кадмiй, хром, ртуть, фтор, рiзнi кислоти та мiнеральнi солi). Вони поглинаються фiтопланктоном i передаються далi харчовими ланцюжками бiльш високоорганiзованим органiзмам, що супроводжуcrься кумулятивним ефектом, суть якого полягає у прогресуючому збiльшеннi вмicту шкiдливих речовин у кожнiй наступнiй ланцi харчового лaнцюжка.
Еколог 2
Великої шкоди водам завдає спуск у них теплих вод рiзних енергетичних установок (ТЕС, АЕС). Загрозливого масштабу набуло надходження уводойми комунально-побутових вiдxoдiв, що несутъ iз собою багато небезпечних для флори i фауни вipyciв, бактерiй,

 
 

Цікаве

Загрузка...