WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Вплив людини на довкілля - Реферат

Вплив людини на довкілля - Реферат


Бінарний урок з екології
"Вплив людини на довкілля"
(11 клас)
Бінарний урок з екології
Тема: "Вплив людини на довкілля"
Мета
наукова:
ў проаналізувати сучасний стан планетарних систем на порозі XXI століття;
ў розкрити негативний вплив антропогенного фактору на навколишнє середовище;
ў пояснити сутність глобальних екологічних проблем (парникового ефекту, кислотних дощів, деформації озонового шару, деградації грунтів, хімічного забруднення та їх наслідки;
ў проаналізувати сучасний стан довкілля України;
ў показати негативний вплив антропогенного фактора на здоров'я людини;
ў розробити заходи, спрямовані на покращення екологічного стану планети.
розвиваюча:
ў розвивати логічне мислення, вміння і навички працювати з додатковою літературою, систематизувати та узагальнювати матеріал, вибирати головне, робити висновки, оформлювати плакати, таблиці.
виховна:
ў виховувати почуття відповідальності за долю рідної землі, за майбутнє планети, почуття патріотизму, прагнення до гармонії, людяності, доброти, дбайливе ставлення до природи, особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: ділова гра.
Методи: науково-пошукові, проблемні, репродуктивні.
Обладнання: 1) фонограми мелодій;
2) плакати;
3) плакати - вислови;
4) картки - візитки;
5) карти:
" медико-демографічні проблеми;
" екологічні проблеми природних вод;
" екологічні проблеми атмосферного повітря;
" агроекологічна оцінка грунтів;
6) біологічні бюлетні, що відображають екологічну ситуацію краю;
7) слайди з краєвидами куточків природи;
8) виставка літературних творів та публікацій із періодичних видань,
присвячених охороні природи;
9) Червона та Чорна книги;
10) ТЗН.
План уроку:
I. Вступ.
II. Екологічна ситуація на планеті.
1. Екологічні проблеми повітря.
2. Екологічні проблеми водного середовища.
3. Екологічні проблеми грунтів.
III. Екологічна ситуація на Україні.
IV. Вплив антропогенного фактору на здоров'я людини.
V. Шляхи розв'язання екологічних проблем.
VI. Підсумки уроку.
Хід уроку
Хто ж пожаліє людину,
Як не природа?
Хто ж пожаліє природу,
Як не людина?
I. Організація класу
Вчитель біології
Добрий день, дорогі друзі! Сьогодні у нас трохи незвичайний урок. Ми поговоримо про наш спільний дім - про землю, про нашу щиру, єдину для всіх матір - Україну. Поговоримо про довкілля нашої Батьківщини, про місце в ньому людини та про ті екологічні проблеми, які пов'язані з її діяльністю і сьогодні турбують не лише український народ, а й все людство. Ми згадаємо головні причини і джерела розвитку економічної кризи, поговоримо про наслідки екологічних катастроф та шляхи їх розв'язання.
Чому урок незвичайний? Тому, що проведемо ми його у вигляді ділової гри.
Сьогодні у нас присутні фахівці: група екологів, хімік, агроном, біолог, медик, географ, члени агітбригади. (Гості сидять за столами, перед кожним таблички з написами: Агроном, Хімік, Біолог, Географ, Медик, Екологи).
1) Оголошення теми та мети уроку.
II. Вивчення нового матеріалу
Вчитель біології
Широка страна моя родная,
Много в ней лесов, полей и рек.
Но проблема есть у нас большая
И проблема эта - человек!
Сучасна людина оголосила війну природі і природа відступає.
"Вік XXI - планету не впізнати,
Бо людина продовжує собі природу підкоряти.
( на середину класу виходять члени агітбригади, тихо звучить тривожна мелодія).
Учасник 1
Людино! Ти подивись, що в світі діється,
Але за цим усім твоя діяльність криється!
Учасник 2
Річки розведені стічними водами (показує плакат №1)
Учасник 3
Усі грунти насичені відходами ( показує плакат №2)
Учасник 4
Яскрава квітка пахне гербіцидами,
А від комах несе інсектицидами. ( показує плакат №3)
Учасник 5
Скрізь на планеті потеплішало ( показує плакат №4)
Учасник 1
Повітря від чаду посірішало (показує плакат № 5)
Учасник 2
Дерева від отрути похилилися,
Берізки чорними зробилися.
Учасник 3
Оболонки Землі отруту вбирають,
Кислотні дощі землю поливають.
Учасник 4
Парниковий ефект вкоріняється,
"Мирний атом" вже нам не підкоряється.
Учасник 5
Смерть планетою "ходить",
Свою "чорну справу" робить.
(члени агітбригади розходяться, музика замовкає. Проектуються слайди з видами спотвореної людиною природи)
Учасник 1
Як тихо над краєм, а серце стривожено б'ється.
Земля промовляє, як їй нелегко живеться.
Від горя і болю сміятись давно перестала,
Бо в'їлися бомби, снаряди впилися, як жала.
Виходить в дорогу в чудовім весільнім цвітінні,
Збива босі ноги посипаним ядом каміння.
Учасник 2
Чудове повітря отруйним насичене газом
І дихати грудям все важче і важче щоразу.
Сплюндрована врода водою гнилою й сміттям,
Ледь видно природу під порваним сірим лахміттям.
В покраянім тілі пластами лежать хімікати.
Рубці затверділи, а їй же ще жить і кохати.
Що буде, не знає, в тривозі заламує руки.
Напевне загине, як зміни на краще не буде.
Якщо не отямляться нині на планеті цій люди.
Вчитель біології
Невже все це правда? Давайте звернемося до наших фахівців із проханням хоча б у загальних
рисах проаналізувати сучасний стан планетарних систем на порозі XXI століття, щоб глибше відчути весь трагізм нашого буття. Слово надається екологам.
Еколог 1
Людина - єдиний представник світу живого, що володіє розумом і свідомістю. На жаль, сьогодні людство передусім занепокоєне передусім пошуком матеріальних цінностей. Природа, що створила людину як істоту тілесну і духовну, тепер зводиться в стан обмежено чуттєвого, безглуздо-го, бездуховного середовища проживання. Насправді, вона стає мертвим космічним тілом, на якому копирсаються юрби живих організмів. Серед них і вища з істот, якій дозволено все: підкорювати, споживати, знищувати.
Тільки за перші три чверті XX століття світовий екологічний потенціал збільшився в 10 разів, а до кінця століття майже у 20 разів, порівняно з його початком. Особливо інтенсивний розвиток припадає на період після II світової війни.
За останні 100 років: із земних надр було видобуто 137 млрд. т вугілля, 47 млрд. т нафти, 20 трлн. куб. м газу; енергетичні ресурси збільшилися у 1000 разів. Тільки за 25 років (1950-1975 рр.) споживання всіх енергоресурсів у світі збільшилося у 3 рази, нафтопродуктів у 5 разів, електроенер-
гії у 7 разів, концентрація вуглекислого газу в атмосфері за останні 100 р. збільшилася на 12-18%, запорошеністьатмосфери на 10-20 %, освітленість Землі знизилася на 7-10%.
Еколог 2
Із збільшенням вуглекислого
Loading...

 
 

Цікаве