WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Розвиток особистості учнів у системі естетичного виховання - Реферат

Розвиток особистості учнів у системі естетичного виховання - Реферат

Спробуємо брати слова-характеристики, що влучно передають розмаїть осінніх барв. Продовжую ряд: барвиста, різноколірна, пишнобарвна... (Можливі варіанти: строката, пістрява, яскрава, ошатна, чепурна, урочиста, святкова та ін.).
- Помилуйтеся красою та своєрідністю осінньої природи, спробуйте "підписати" побачене рядками відомих вам віршів.
Можливі "підписи":
Висне небо синє.
Синє, та не те;
Світе, та не гріє
Сонце золоте.
(Яків Щоголів.)
Осінню дмухнуло, -
Висохли квіточки,
Хмуро, безпритуло
Глянули садочки.
(Павло Грабовський.)
Припали квіти до землі,
Туман наліг кругом,
Ще день, ще два - і всі поля
Заснуть глибоким сном.
(Сидір Воробкевич.)
Золотистий місяць жовтень
Стелить листя ясно-жовте.
(Марійка Підгірянка.) та ін.
4. ФОРМУВАННЯ ЕМОЦІЙНО-ЕСТЕТИЧНОЇ КУЛЬТУРИ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ МИСТЕЦТВА.
Сприйняти красу рідної природи допоможуть дітям художні твори: вірші та прози, а також пейзажі полотна художників. Ці види мистецтва для читання та обговорення з учнями вчитель планує для проведення виховних заходів. Неперевершені зразки опису природи знаходимо у творах Л.Українки, Т.Шевченка, Б.Чалого, М.Познанський, М.Пришвіна, В.Сосюри, М.Підгорянки, К.Перелісної... Ознайомлення з пейзажними картинами великих майстрів (І.Левітан "Золота осінь", "Весна", "велика вода", О.Пластов "Перший сніг", І.Шишкін "Зима", "Оінь" Т. Яблонська "Весна", "Хліб", "Айвазовський "Захід сонця") сприяє розвитку естетичного смаку, пробуджує бажання і розвиває вміння дітей розповісти про цю красу, побачити аналогічні картини в житті, серед оточуючої природи, зберегти красу природи. Кращому осмисленню пізнання природи сприяє слухання музичних творів "Політ джмеля" М.Римського-Корскова, "Весняні води" С. Рахманінова, "Жайворонок" М.Глінки, "Веснянка" Л.Ревуцького, твори П.І.Чайковського з циклу "Пори року", а також виготовлення виробів з природних матеріалів.
Казка - допоміжний засіб вихователя молодших школярів у формуванні цілої гами морально-естетичних почуттів.
Вона набагато сильніше впливає на дітей, ніж окрик чи нотація. Казки увібрали в себе народну мудрість і життєвий досвід. В.О.Сухомлинський вбачав велике виховне значення: "Казка - це колиска думки, зумійте поставити виховання дитини так, щоб вона на все життя зберегла хвилюючі спогади про цю колиску". Казі видатний педагог відводив особливе місце в естетичному вихованні школярів. Без відчуття краси слова для дитини недосяжні потаємні грані його смислового значення.
Музика - най благородніше джерело краси. Щоб відчути ц, людина повинна бути музично вихованою. Найкращою основною музично-естетичного виховання є народнопоетичне мистецтво, святкові дійства з іграми та дитячими піснями. Зважаючи на те, що дітям молодшого шкільного віку для естетичного розвитку ще не достатньо спілкуватися з мистецтвом наодинці, їм потрібно допомагати при прослуховуванні того, чи іншого музичного твору. Позитивний вплив здійснюється через пояснювальні бесіди під час слухання і виконання чи розучування певного твору, які спрямовують краще сприймання і засвоєння. Любов до пісні прищеплюється дитині щ колисковою піснею матері. Колискові пісні чарують своєю простотою, безпосередністю, ніжністю. А за рівнем художньої майстерності вони стоять у світі високої поезії:
Ой ну лю-лю люлечки,
Шовкової вервички, мальовані бильця,
Колихала мати сина,
Свого чорнобривця...
Вихователям, з метою забезпечення естетичного розвитку молодших школярів, слід активно у виховній роботі використовувати колискові пісні, які становлять благословенний світ високої поезії українського народу.
5. ПРАЦЯ ЯК ФАКТОР ЕСТЕТИЧНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ
Естетика і праця - це тісно пов'язані між собою поняття. Справжня краса людини виявляється в її праці. Роботу, почату в сім'ї, далі веде школа, яка має великі можливості для естетичного розвитку особистості молодшого школяра, бо тут діти пізнають красу розумової праці на уроках, на заняттях в ГПД, беруть участь у посильній трудові діяльності.
Для того, щоб у процесі виховувати почуття прекрасного, естетику культури, художні смаки, я спрямовую діяльність учнів так, щоб перед ними розкривалась у першу чергу естетика праці та її результатів. В молодшому шкільному віці (в саду, в квітнику і т.д.) учні створюють такі речі, практична цінність яких визначається, головним чином, їхньою красою.
Побутова праця свій початок бере в сім'ї і продовжується в школі. У людини, яка постійно доглядає за собою, за своїм одягом, взуттям, житлом, поступово формується важлива якість - емоційно-естетична чутливість до оточення, в якому вона перебуває.
Великі можливості для естетичного розвитку дітей має вчитель, вихователь ГПД, який звертає увагу на красу всіх складових елементів розумової праці. У вихованні культури розумової праці максимально значущою, доцільною буде праця творча, вільна від шаблону, праця зв'язана з напруженням думки, з самостійними пошуками шляхів до істини. Видатний педагог А.Дістервег писав: "Поганий учитель підносить істину, хороший вчитель її знаходить [8, 109]
Під час прогулянок, спостерігаючи за плодами різноманітних рослин, щоб саме розкрити поняття "плід рослини", бажано поступово підвести дітей до визначення, організовуючи їхню розумову діяльність саме так: спостереження, порівняння. Розрізнення, узагальнення. Спостерігаючи за різними плодами, пригадуючи бачені раніше, діти відзначають, що вони різні за кольором, формою, величиною. Вихователю слід поставити перед дітьми проблему: "Чому ж всі вони називаються плодами, що в них спільного?". Дальший аналіз, порівняння змісту плодів дає дітям можливість самостійно прийти до правильного висновку.
Ось від такої "доцільної гри всіх своїх розумових сил" дитина й отримуєестетичну радість, радість творчості, яка стимулюватиме її дальшу самостійну роботу.
ВИСНОВКИ
Важливе значення для підвищення рівня естетичного виховання молодшого школяра має естетичний досвід, самого вихователя, який будується на єдності естетичних знань і естетичної діяльності. Щоб допомогти дітям набути цього досвіду, слід прилучати їх до різних видів мистецтва, збагачувати зміст явлень про прекрасне, розвивати творчість школярів, використовуючи різні форми роботи. Необхідно вчителям мобілізувати всі можливі доцільні засоби і методи для здійснення естетичного виховання дитини. Продумана система естетичного виховання учнів у кожному класів, у кожній групі, школі сприяє збагаченню духовної культури дитини, формуванню високих моральних якостей.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Вишневський Омелян. Сучасне українське виховання. /Педагогічні нариси. - Львівський обласний науково-методичний інститут освіти. Львівське обласне педагогічне товариство ім. Г.Ващенка, 1996. - 236с.
2. Коваль Л.Г. Виховання почуття прекрасного. - К.: Радянська школа, 1983. - 120 с.
3. Стельмахович М.Г. Народне дитинознавство. - К.: Товариство "Знання" Української РСР. - Серія 7 "Педагогічна", № 2, 1991. - 48с.
4. В.О.Сухомлинський. Сто порад учителеві. - К: Радянська школа. 1998. - 303 с.
5. Эстетическая культур и эстетическое воспитание: Кг. Для учителя/ Сост. Г.С. Лобковская. - М.: Просвещение, 1983. - 304 с.
6. "Золотий члючик" духовності. Визначення рівнів естетичного сприймання. Стаття кандидата психологічних наук з м. Києва Ж.Масенко // Початкова освіта. - 2003. - №3. - січень. С. 10.11.
7. Закон України "Про освіту" - К., 1991.

 
 

Цікаве

Загрузка...