WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Розвиток особистості учнів у системі естетичного виховання - Реферат

Розвиток особистості учнів у системі естетичного виховання - Реферат

щебечуть. Красуня берізка простягає свої руки до сонця і т.п.
Під ас подорожей у природу, які відбуваються взимку, восени, навесні, діти відкривають (з допомогою вихователя десятки відтінків кольорів, вони слухають музику природи, бачать гру барв, дивляться на світ через краплинку роси, слухають бджолину "арфу" в розквітлому саду або "оркестр" коників-стрибунців у надвечір'ї. В лісі, на березі річки, у полі вихователю слід привчати дітей вслухатися у біт птахів і шепіт колосків, дзюрчання струмочка і стук дятла, шурхіт листя. Необхідно, щоб діти відчули і ніжний запах конвалії, і медовий - липи, і солодкуватий - білої акації, і ледь гіркуватий берези, вдихнули тонкий аромат тополиних бруньок, ялинової хвої, прілого листя, полиновий запах степу. Для допитливого ока буде цікавим і миле ластів'ятко, яке виглядає з гнізда, і лелеки, які турботливо годують своїх малят... Як бачимо. Вражень від природи й естетичних переживань, пов'язаних з її впливом у дітей багато.
Значення їх в естетичному розвитку особистості молодшого школяра немале. Особливо, якщо ці дитячі переживання доповнюються співпереживаннями дорослих.
Процес планування виховної роботи в групі продовженого дня можна дещо пожвавити за рахунок введення в план яскравих за назвою, цікавих за змістом "уроків милування" в природі. Назва такого уроку не може бути формальною. Вона повинна концентровано відтворювати емоційно-естетичний зміст споглядання певного об'єкта чи явища, природи, нести в собі певну образну інформацію. Пропоную орієнтовну тематику "уроків милування" для 1-4 класів, розроблену за сезонним принципом.
Осінь. Золото осені. Осінні дарунки. Осінь-плакса. Карнавал осінніх барв. Чим пахне осінь. Зажурена квітка, Вклонися калині. Танок осіннього листя. Музика листопаду. Прощальна пісня осені. Свято зрілості. Осінній сум та ін.
Зима. Якого кольору зима. В гості до ялинки. Казки зимового лісу. Наші менші брати взимку. Срібні дерева. Свято снігопаду. Зимові витинанки. Сніжинки-балеринки. Зима-скульптор. Зачарована краса. Кришталевий дзвін зими. Царство сну та ін.
Весна. Перша зелень весни. Здрастуй, пролісок. Зелений шум. Вернісаж весняних кольорів. Вигадливі візерунки весни. Чим пахне весна. Свято весняних квітів. Весняна симфонія. Земля квітує. Ранок року. Біле марево садків та ін.
Літо. Якого кольору літо. Лісові сюрпризи. Диво-райдуга. Літні візерунки. Барви лугу. Дзвінка пісня джерела. Вслухайся в "музику" літа. Хоровод літніх квітів. Запам'ятаймо літо на запах і на смак. Рум'янець року та ін.
Пропоную також деякі варіанти проведення "уроків милування" під час прогулянок у природу в режимі роботи групи продовженого дня. Обсяг запропонованих завдань розрахований на учнів 3-4 класів. Для 6-7-річних дітей запропонований матеріал можна дещо скоротити й адаптувати відповідно до вікових можливостей.
Осінь
Естетична своєрідність. Ця пора року відзначається неабиякою виразністю. Провідна естетична ознака її - пишнобарвність. Осінь гордо красується розмаїттям барв. Це надає їй урочистого, святкового звучання. Природа святкує зрілість, вражаючи розкішшю та пишністю, щедро обдаровуючи нас своїм багатством. Дещо сумно звучить музика листопаду. Осінь сповнена неквапливих граційних рухів, журливих звуків. Усе готується до сну. Природа поринає в спокій, наче в серпанок. Задумлива, замріяна осінь іде по землі, уособлюючи в собі стиглість родючість, щедрість у найбільш повнокровних їх виявах.
Тема. Карнавал осінніх барв
Відгадаємо загадку:
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця. (Осінь).
- Помилуйтеся краєвидом - осінь-красуня, наче талановита художниця, розмалювала кущі, дерева, квіти. Назвіть барви осінньої палітри.
- Яка осіння барва подобається вам найбільше? Чому?
- Які барви надають осені святкового, урочистого звучання?
- Чому осінь часто називають золотою? Який з осінніх кольорів нагадує золото?
Наталя Забіла
Жовтень
Подивись: на видноколі
мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
так барвисто прикрасив?
Ось край річки - жовті клени
і берези золоті.
Ялинки лише зелені
залишились в самоті.
І пишаються дерева
золотим своїм вбранням:
- Це якийсь маляр, напевно,
догодити хоче нам.
А маляр цей - місяць Жовтень:
у відерцях чарівних
жовту фарбу перебовтав
і розбризкує по них.
- А тепер пошукайте "золото" осені й знайдіть жовто-зелені, руді, мідні, лимонні, жовтогарячі, бронзові, коричневі листочки.
- Давайте разом придумаємо казочку "Як осінь золото розсипала".
- Знайдіть у навколишній природі якнайбільше відтінків червоного кольору - покажіть багряні, пурпурові, лілові, вишневі, фіолетово-червоні, бордові листочки.
- Придивіться, як горять червоні кольори в осінньому золоті. Що нагадує вам ця картина?
Степан Жупанин
.. .Жовтогарячим
Червоним вогнем
Дерева палають
Під буйним дощем.
Пожежа в діброві
Аж неба сягла.
А дощик не відав:
То ж осінь прийшла!
- Давайте позмагаємося: хто більше знайде відтінків жовтого або червоного в навколишній природі.
- А тепер проведемо конкурс на кращу гірлянду з осіннього листя.
Умова: листочки треба з'єднати так, щоб було видно поступовий перехід від зеленого до жовтого або від жовтого до червоного кольорів.
- Придивіться уважно до барв осіннього лісу (парку) й знайдіть острівці яскравих кольорів на фоні золотавого листя. Що, крім осіннього листя, вражає своєю яскравістю?
- Знайдіть серед осіннього пейзажу квіти, що горять, наче вогники. (Можливі "знахідки": чорнобривці, канни, сальвії, красолі, нагідки, майорці тощо.)
- Помилуйтеся чорнобривцями - ці квіточки дуже люблять в Україні: їх можна побачити майже біля кожної селянської хати. Що нагадують вам кущики цих жовтогарячих, з темною облямівкою квітів? (Можливі порівняння: крапельки розплавленого сонця; жовті очки з чорними брівками; яскраві ліхтарики тощо.)
- Придивіться до інших квітів - справжній осінній бал! Які з квіточок нагадують вам зорі, кулі, парасольки? (Можливі порівняння: айстра - зірка, жоржина - парасолька, хризантема - куля та ін.)
- Обережно погладьте пелюстки осінніх квітів: чому чорнобривці називають оксамитовими, айстри - тремтливими, хризантеми - холодними?
- Давайте спробуємо визначити характер осінніх квітів.Якого настрою надають вони осінньому пейзажу?
Дмитро Павличко
Осінь
Небеса прозорі,
Мов глибінь ріки.
Падають, як зорі,
З явора листки.
А над полем нитка
Дзвонить, як струна,
Зажурилась квітка -
Чує сніг вона.
- Уважно погляньте на осінні дерева і кущі: які ягоди яскраво пломеніють серед осіннього пейзажу? (Можливі відповіді: горобина, шипшина, журавлина, калина, брусниця, бересклет та ін.)
- Відгадаємо загадку:
Весною зеленіла,
Влітку загоріла,
Червоні коралі
Восени наділа.
(Горобина.)
- А чи е в осені зелена фарба? Що, крім ялинки, лишається восени зеленим?
Лідія Повх
Жабка
Журилась під осінь
малесенька жабка:
- Уже потемніла
у соняха шапка,
і жовтими стали
листочки у клена,
а я іще й досі
зелена-зелена...
- А тепер проведемо конкурс на кращий осінній букет - зберемо рослинний матеріал (гілочки, коріння, листя, плоди тощо) і складемо букети під девізом "Іскру кинула осінь".
- Отже, осінь - найбарвистіша пора року. Як ви вважаєте, эму її можна назвати "карнавалом кольорів"?

 
 

Цікаве

Загрузка...