WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Весілля на Коломийщині - Реферат

Весілля на Коломийщині - Реферат

старші жінки робити (завивати) голубці, а молоді жінки - "до вінків" (шити князю, княгині та дружбам вінки, які князь разом з дружбами цього ж вечора повинен викупити за призначену молодицями ціну). Уся робота супроводжується співанками, характерними для цього дня. Коли робота підходить до кінця, починається "весілля". Перебрані "молодий і молода" веселять людей різними жартами та танцями. Увечері збирається молодь, допомагати дружкам прикрашати поміст розрахований на 600 і більше осію (шалаш, спеціальна споруда, де прийматимуть гостей і де будуть танці. Завершується вечір танцями.
П'ятниця. На посаг княгині дивиться кожен. Ще 1015 років тому, цей день був важливим для князя і княгині, адже вони прощалися зі своїми друзями. Якщо весілля відбувалося в княгині, то будь-хто міг подивитися, який посаг має княгиня (що приготували батьки їй у придане). Цього ж дня під загальну "Гуцулку" князь і княгиня перетанцьовували зі своїми товаришами. Усе це тривало до наступного ранку. На весілля парубкам і дівчатам було не прийнято ходити. Сьогодні ж, якщо "посаг" і відбувається, то цей день зводиться тільки до танців для молоді.
Субота. "Весілля їде звідтіля, звідкіля чути скрипаля." Першими на весілля приходять музиканти, що дають про себе знати гуцульським весільним маршем, після чого заходять до хати, де грають загальну "Гуцулку" для господарів дому. Коли ґазда і ґаздиня перетанцювали вважається що весілля почалося. Якщо весілля справляють батьки нареченої, то молодий разом з дружбами їде на конях до своєї судженої, перед брамою якої парубки ставлять загороду і вимагають викуп у князя. Торги можуть затягнутися надовго і величина викупу залежить від того, яку господарку має княгиня і як вона поводилося до весілля. Викуп обходиться в кілька літрів "Найтвердішої валюти". Ось тоді вже князь заїздить на подвір'я княгині. Молода виходить з хати (молодий до цього часу не має її бачити) кланяється йому, він дарує їй фату, а вона йому сорочку, батьки посипають молодят житом і запрошують до хати, де вони танцюють гуцулку. Молодь прикрашає, "деревце" (молода ялинка чи смерека). Коли деревце готове батьки прив'язують до вершка калину. Під час весілля на вершок дуже вважають, щоб не обламати, а якщо обламають, то це погана прикмета. Після того, як прив'яжуть калину молоді разом з дружками обходять стіл тричі, батьки сидять і тримають у руках по три калачі, прикрашені барвінком. Мами молодої також на калачі тримає "вінок", який молодиці шили у четвер. Коли молодята обходять третій раз стіл, батьки благословляють їх до шлюбу, а мама кладе молодій на голову вінок. Після цього батько з матір'ю стають з калачами біля порогу і до кожного хто виходить торкаються нами. Під троїсту музику і безперервний спів парубків, що йдуть попереду, їде князь із дружбами на конях, а княгиня з дружками та старшими жінками на фірі до шлюбу. На фірі також везуть весільне деревце. Після шлюбу князь і княгиня їдуть уже на коні разом, і дружби з дружкам також, знову під спів парубків. Після повернення з церкви, перед хатою молодих зустрічають батьки, частують, запрошують до хати і знову танцюється "Гуцулка" (Молоді їдуть різними дорогами до шлюбу і назад).
Неділя по весільна. Коси невістці заплітає свекруха. У неділю проводиться "почесне", тобто дарування. Особливо хвилюючим є момент, коли хлопці йдуть "до почесного" і співають парубоцьку прощальну пісню. У неділю увечері кожен дружба має викупити свою дружку, торги ідуть дуже довго. Всі дружки сідають в ряд, перед ними ставлять по тарілці, і по черзі починаючи від найстаршої, купують дружок. Дружба кладе платню, і якщо це замало, то дружка перевертає тарілку, так доки дружба не заплатить достатньо. Купивши свою дружку він бере її на руки і несе на поміст, там танцює з нею вальс.
Мама молодого заплітає коси своїй невістці, вплітаючи гроші, щоб молодим багато жилося. Після цього молодий викуповує молоду в брата. Потім молоду зав'язують. Щоб впевнитися, чи молодий може впізнати свою дружину, поряд з княгинею сідають ще дві молодиці, їх прикривають і наречений має впізнати сою суджену. Лунає прощальна "Гуцулка", під час якої молодята прощаються з ріднею і товаришами. Після чого лунає вальс і молода перетанцьовує з фатою, потім передає її старшій дружці, вони разом танцюють прощальний вальс а молодий сипле на неї пелюстки троянд.
Потім молоду приймають в ґаздині, а молодого в ґазди. Молоді ґазди викрадають молодого і княгиня має дати викуп.
Завершує весілля, старший дружба, котрий прив'язує весільне деревце на яблуньку. Якщо ще є незаміжні сестри у молодої, то якнайтяжче, щоб скоро вони вийшли заміж.
Молодята на останку розламують калач і в кого більша половина, той візьме верх в сім'ї.
ВИСНОВОК.
Так як я народилася у с Мишині, то мені дуже цікаво, яким було весілля колись.
Ця робота допомогла мені пізнати глибше обряди і традиції Коломийщини. Я збагнула яка багата наша культура, а ми просто цього не помічаємо. Люди живуть серед незбагненної краси.
Пишучи цю роботу я зрозуміла, як сильно змінилися весільні звичаї та традиції. До війни весілля було чисто українським, співали українських пісень на столах було менше алкогольних напоїв, всі люди набувалися. Після війни молодим забороняли брати шлюб і ці звичаї почали занепадати. Багато чого появилося російського: почали співати російських пісень, змінилися трохи музичні інструменти, українські танці почали занепадати, наприклад "Аркан", "Ковалівка", на столах стало більше спиртних напоїв, на весілля приходила незапрошена молодь (переважно хлопці) і робили всілякі прикрощі.
Незважаючи на це все наші традиції найбагатші і найкращі і ми маємо чи пишатися.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ.
1. Савчук М. Енциклопедія Коломийщини В. "Вік". Коломия, 2000, 248с.
ТЕЗИ.
1. Коломийщини, як один з найдавніших і національно-виразних країв.
2. Що-два-що-три села на Коломийщині відрізнялися своїми звичаями.
3. Дівки і легіні знайомилися на танцях, якщо одне одному були до вподоби -дружили.
4. Старостів сподівалися на початку передвеликодного посту.
5. Батьки ідуть дивитися на яке господарство їде їхня донька.
6. Тиждень перед весіллям молоді одягаються у весільні строї і йдуть кликати.
7. Кожне село мало своїх музик, але найславніші музики були у селі Мишин, смт. Печеніжин.
8. "Гуцулка" - парний весільний танець молодих і гостей.
9. Вбрання молодого: капелюх, а все решта, так як колись носили хлопці, а молодої: вінок з гусячого пір'я, і так як були одягнуті у святкові дні дівчата.
10. Молодим шили однаковий вінок. За основу брали вербову кору або солому завширшки 2 см.
11. Незважаючи на багату українську кухню, на весіллях Коломийщини давали кілька страв.
12.Молодий з дружбами їхав на конях до шлюбу, а молода - на фірі.
13."Деревце" - молода смеречка, заввишки 1 м і більше.
14. Останнього весільного дня завивали молоду.
15.молоді просили благословення кілька разів.
16.Весільні дні.
Сучасне весілля у селі Мишин.
17.Неділя за тиждень до свята.
18. Четвер. Запах голубців нагадує про гостину.
19.П'ятниця. На посаг княгині дивиться кожен.
20. Субота. Весілля їде звідтіля, звідкіля чути скрипаля.
21. Неділя по весільна. Коси невістці заплітає свекруха.

 
 

Цікаве

Загрузка...