WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура первісного суспільства - Реферат

Культура первісного суспільства - Реферат

наступного творення (вбивство богами першоістоти). Трапеза символізувала багатство, повноту буття, єднання потойбічного і поцейбічного шляхом входження з їжею сакрального в профанне людське тіло. Зокрема, характерним був ритуал ініціації (прийняття особи як частки до колективу), новачкові треба було довести, що він гідна частка колективу.
Водночас ритуали і обряди - це форми художнього бачення, в яких поєднувалися елементи словесні, музичні, ритмічні, танцювальні, образотворчі, декоративні.
У первісному суспільстві праця, магія, міфи, мистецтво не були розчленовані, а розвивалися вкупі. Малюючи тварину, здобич якої була життєво необхідною, первісний мисливець прагнув впливати на результат полювання, але в кінцевому підсумку він пізнавав повніше світ. Зображенняніби давало владу над твариною чи предметом. У нього виникали образи, які виражалися в малюнку, слові, звуках музики. Ланцюг уявлень і думок втілювався у зображуваному і водночас був спонукою до наступних дій. Наприклад, танець як відображення полювання, майже полювання (невіддільність зображення від зображуваного). Психіка первісної людини спочатку сприймала окремі предмети без контексту оточення - не було поняття стада тварин як цілості, а лише суми особин.
Першопочатки мистецтва народилися 40-30 т рр. до н.е. Наскельні малюнки первісності відкрив дослідник Сантуола 1879 р. в Іспанії. Існує теорія походження мистецтва з магії, або з інших не мистецьких сфер, як, наприклад: спостереження особливої форми каменя дивували, і спостерігач доопрацьовував форму, яка ставала зображенням конкретного предмета. Магічні речі починали містити більше значення, ніж потрібно для самої магії, а мистецтво виникало як результат вибору суттєвого серед знаків предмета, їх упорядкування і ритмізація. Найдавніший живопис - це дві лані на стіні печери Шаффо у Франції, наскельні малюнки в ла Мадлен, "галерея" Альтаміри (Ласко, Іспанія). В них - символізм поєднаний з реалізмом, початки узагальнень (малюнки як уява про полювання і одночасно ритуал підготовки). Тварини - об'єкти полювання. Фігурки - символи плодючості. Табу на портретні зображення, побутували зображення руки, як діяльної присутності, жінки як символу родючості.
У прамистецтві ще не було передавання традиції. Тому періоди мистецтва визначаються дослідниками не за часом створення артефактів, а за місцевістю. Період "оріньяк" - жіночі фігурки; період "солютр" - рельєфи; період "Мадлен", коні і воли печери Ляско у Франції (див.ілюстр с48). У пізнішого часу малюнках людина починає зображувати себе, тобто відбувається самоусвідомлення власне людської сутності, відмінності людини від природи. Сцени битви (с.42), лише силуети постаті, спочатку мало динамічні, потім з'являється ритм і напруга пристрастей (наскальні з Африки - граційний танець трьох фігур).
Новий етап - мезоліт і неоліт 10-2 т рр. до н е. , це пізній кам'яний вік і вік бронзи. Потепління сприяло сталому розселенню, оселя стала центром життя, започатковується землеробство, хати стояли на палях серед озер. Виникло гончарство, лозоплетіння, ткацтво. Настала т. зв.неолітична революція , освоєння бронзи, зміна стосунків призвела до зміни свідомості. Виникає рід і родовий лад, який відміняв первісну стадну дикість. З'являвся інститут вождів, патріархат, культ батька, який нібито допомагає своєму родові і племені і після смерті, отже, започатковується культ померлих.
Мистецтво первісного суспільства виконувало функцію ненасильницьки впроваджуваної в свідомість людини "необхідної моделі життя", а також регулятора поведінки. Первісне мистецтво - це відбиток речей і взаємин, воскрешення життя і думок, почуттів. Сприйняття мистецтва вимагає "добудови" порівнянням з власним досвідом. Мистецтво ставало життям, відродженим у думці, почутті, стані.
На початках неоліту ( 6т рр. до н.е.) виникає гончарство, орнамент на посуді - це знак, символ, уява (а не реальність), початок абстрактного способу мислення. Скульптура - Матір - тварини - символи родючості. Кераміка, ткацтво як початок виробництва і початок матеріальної і духовної (форма) культури.
Доба неолітичної революції - це перехід до відтворюючого господарства і осілості, який спричинив дальший розвиток художнього мислення. Поява багатофігурних сцен полювання, танців, еволюція художнього мислення проявилася у зникненні натуралістичних багатокольорових розписів і переході до схематизації і умовності. В пластиці малих фігур реальність образів поступається місцем абстрагованому геометризмові. У орнаменті вперше було осягнуто симетрію та композицію візерунка. Орнаментальні композиції відзначені силою ритму, ідеєю впорядкування світу: спіраль як символ зародження нового життя, хвилясті лінії як символ водного хаосу, грабельки - дощ, що єднає небо і землю, концентричні кола - сонце. Мистецтво творило сприйманий людиною новий світ, який протистояв хаотичній безодні Всесвіту.
Виникає піктографія - закріплення і передача інформації (схематичні малюнки)
Ідеографія - зображення знаками слів і понять
Архітектура у побуті - це круглі хатини або землянки. Культова архітектура - житло для померлих. Капища вшановували культ померлих, тут відбували обряди і церемонії. Мегалітична ("мега" - великий, "літос" - камінь) архітектура мала такі види:
- менгіри, або вертикальні довгі і вузькі камені, в місцевості Бретань, тяглість 4 км)
- дольмени, тобто поховальні гробниці з плит (місцевість Ню- Ґрендж)
- кромлехи - кругові гігантські огорожі з каменю, на яких поставлені плити (Стоун-гендж, деякі дослідники вважають астрономічною обсерваторією).
Дольмени, місце перебування душі предків, також несли ознаку єдності і сили племені, прагнення до великості, до подолання опору каменю на честь померлих предків. Символічні кам'яні знаки - вертикалі менгірів - означали також відмінність людини від тварини, тобто вертикальність постави. Кромлехи - алея для поховального ходу. Форма кромлеха передає двоякий ритм: ритм цілеспрямованого походу і ритм кругового хороводного руху навколо вівтаря (с.46).
Виникає первісна архітектурна ідея: опори і навантаження. Вертикаль означала поєднання неба і землі, ворота символізували перехід в інший світ, духовне відродження. В епоху бронзи переважає монументальна архітектура - для культурних цілей, для поховань. А наприкінці існування первісного суспільства, в епоху заліза (початок І тисячоліття до н.е.) на території сучасної Франції, Балканському півострові, у Закавказзі зводили вже фортеці, оборонні споруди, складені з великих кам'яних брил. Ці споруди належать і майбутньому.
Неолітична революція в художньому мисленні привела від конкретної барвистості зображення палеоліту - до абстракції і спрощеності однотонного

 
 

Цікаве

Загрузка...