WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Сучасна цивілізація і культура - Реферат

Сучасна цивілізація і культура - Реферат


Реферат з культури
Сучасна цивілізація і культура
Які основні етапи розвитку пройшла цивілізація у ХХ ст.?
Індустріальне суспільство досягло найвищого розвитку в 1950-60 рр. Тоді мали місце найвищий розвиток корпорацій, зміцнення бюрократичного стилю управління, посилення масової однотипної свідомості.
Від 1975 рр. настає етап якісних перетворень в продуктивних силах - виникає постіндустріальне або інформаційне суспільство (Ю. Хаяші, Токійський університет): виробництво інформаційного, а не матеріального продукту буде рушійною силою розвитку суспільства. Інтенсифікація процесів управління за допомогою отримання і обробки інформації і на основі цього прийняття рішень.
Перша хвиля прогресу приносить аграрну цивілізацію, друга - промислове суспільство, третя - інформаційне. Кожній хвилі притамання певна форма організації: церква і армія (священики і феодали) керують аграрним суспільством, корпорації (бізнесмени) - індустріальним, університети (вчені і професіонали) - постіндустріальним.
У постіндустріальному різновекторність устремлінь трьох сфер - економіки, культури, політики - розхитує стабільність. Наприклад, якщо в політиці основним принципом виступає рівність, то в культурі - принцип пошуку самореалізації людей, які ніколи не є рівним в своїх здібностях. Тому, як і Печчеї, вчені акцентують на першорядній важливості пошуку нової духовної опори, нових культурних цінностей, які можуть згуртувати суспільство, яке розпадається.
Як відбилися тенденції розвитку продуктивних сил - від індустріального суспільства до інформаційного - на культурі ?
Виступи молоді проти капіталістичних цінностей 1960-х закінчилися компромісом і поворотом до традиційних ідеалів, віру в постійну природу людини, скептичне ставлення до революційних змін, які відкидають культуру далеко назад. Соціальна система сучасної Європи базується на головному принципі - принципі свободи, на якому базуються такі інститути: ринкова економіка, парламентська деократія, національна державність. Переважними поглядами людей західної цивілізації на культурні цінності є такі: подолати кризу культури можна лише за рахунок збереження попередніх здобутків. Рівності між людьми не досягнути, бо кожна людина народжується і виростає в різних, умовах, які часто визначають долю людини на все життя, люди різні розумом і зовнішністю, суспільство мусить бути ієрархічним, ним має керувати еліта. Кожна людина мусить мати і любити свою батьківщину, вона нерозривно пов'язана з середовищем і спадком, які обумовлюють певну культуру. Єдина Європа для європейців - це історична і культурна реальність. Набули поширення і погляди неофрейдизму (Еріх Фроммм): людиною рухають несвідомі емоційні спонуки та імпульси - суперечливі прагнення до безпеки - і задоволення (зокрема переважаючими переживаннями і зацікавленнями пересічної людини є кохання, гроші і страх перед злочинністю). Придушення одного з двох суперечних імпульсів зустрічає опір свідомості, всупереч якому подавлені імпульси, потреби, почуття все ж проникають у свідомість обхідними шляхами.
Неофрейдизм підкреслює роль культури і ті суперечності, які викликаються нею: з одного боку, культура стимулює потреби, а з іншого - накладає великі обмеження, які придушують ці ж потреби. В душі людини повсякчас відбувається боротьба між природженими і набутими якостями, між інстинктами - і культурою, мораллю. Внутрішню боротьбу в душі людини можна заспокоїти за допомогою усвідомлення інстинктів і можливістю таким чином їх перемогти. Отже, внутрішні конфлікти вирішуються двояко: або перемагають інстинкти, або норми, закладені культурою.
Важливими висновками є виявлення таких психологічних механізмів які притаманні психіці в більшій або меншій мірі: садомазохістські тенденції щодо людей, руйнівниці щодо світу речей та здатність до автоматичного конформізму (стає як усі, а навзамін отримує відчуття безпеки і захисту).
Серед досягнень сучасної цивілізації треба відзначити такі. Краще задовольняються пореби людей. Особливо у розвинених країнах. Творчість і інтелектуальна праця витісняють традиційні форми праці, збільшилася середня тривалість життя, переможено багато хворіб. Знизився рівень неписьменності та підвищилася енергоозброєність кожної людини. Трудова етика європейської цивілізації запанувала повсюдно. У порівнянні з серединою ХХ ст. у п'ять разів валовий продукт, що виробляється на планеті. Виробництво зерна збільшилося у 2.6 разів.
Значно прискорилася швидкість прогресу в техніці і технології, у зв'язку з цим виникають уявлення про фундаментальне значення екології, ідеї конвергенції (стирання відмінностей), синергетики. Розпочався стрімкий ріст комп'ютеризації постіндустріального інформаційного суспільства. Внаслідок комп'ютеризації людина здобула більшу самодостатність. Розвиток генетики, в тому числі розшифрування генома (карти всіх генів) людини, призвів до технологій генетичної модифікації та спроб клонування. Розгадка генетичного коду відкриває нові можливості перед медициною. Культура в широкому розумінні стає новою стадією універсального розвитку природи і людини, що накладається на біологічний і космофізичний контекст змін.
Проблеми
НТР - третя революція в продуктивних силах людини (перша - неолітична революція в сільськогосподарському виробництві, друга - промислова ХУІІІ ст.). НТР охопила 1/3 країн, що стали лідерами, поглибився розкол багатих і бідних країн, звідси і агресивність ісламського фундаменталізму (але не лише внаслідок їх економічного стану). Виникає суперечність а)між прагненням більше споживати і необхідністю зберегти здорове довкілля; б) прагнення рівноправності в задоволенні потреб з велико фактичною нерівноправністю заможних і незаможних. Міф, що прогрес технологій зможе розв'язати економічні, політичні та культурні проблеми, швидко розвіюється. (Але все ж багато проблем ров'язує! Тому не слід вдаватися в іншу крайність: заперечення ролі науки у якісному розвитку людства).
1. Виникли нові віруси.
Глобальна імперія людини
Екологія - це взаємовідносини різних форм життя і оточуючих його умов. Традиційно прогрес і культуру вважали звільненням людини від нерозумності і й тваринного

 
 

Цікаве

Загрузка...