WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура Середніх віків - Реферат

Культура Середніх віків - Реферат

і смерті і воскресіння Христа. Театр міраклю розповідав у драматичних формах про чуда святих.
Двори міських патриціїв в Італії ХІІІ ст. збирають митців, поетів, вчених і філософів (Болонія, Флоренція), і тут виникає новіий поетичний стиль пізнього італійського середньовіччя, в якому поєднано давніший провансальський культ жінки з абстракцією і містикою християнської традиції. Виникає схоластика разом з прагненням церкви поставити розум на службу вірі, разом з тим схоластика стимулювала розумовий розвиток людства. Виходять філософські праці Роджера Бекона. У Болоньї, Пармі, Монпельє, Оксфорді ХІІ-ХІІІ ст. виникають перші європейські університети.
У період готики в церковному співі з'являється жанр органум як перший зразок поліфонії, пізніше органум триплум, органум квадруплум (Леонін, Перотін). У світській музиці збереглося 300 пісень менестрелів: сірвенти (пісні хрестоносців), панги (плачі), тенсони(на задану тему), пасторети (пастуші) серени (серенади), альби (ранкові). Музику Німеччини представляють міннезінгери, які взорувалися на французьких зразках (Вальтер фон дер Фоґенсвейде, Вольфрам фон Ешенбах). Готика пов'язана з розвитком міст: ратуша, біржа, міський собор. Породження міської культури цехи ремісників ( у Парижі 300 цехцв). Головним замовником творів мистецтва стає вже не церква, а міста, гільдії купців, цехові корпорац3ії, король. Основний тип будови - не монастирська церква, а міський собор. Базилікальна форма храму дістає нову конструкцію склепіння, основою якого є каркасна система з нервюрами, які сходяться у пучки на опорних стовпах. Особливо грандіозність створює висота з порівняно невеликою товщиною стовпів, візуальне витіснення стіни вітражами. Гладка поверхня стін закрита кам'яним мереживом, а скульптура почала вкривати майже весь храм, особливо у ФРАНЦІЇ, стаючи формою проповіді із Святого письма та повчальних сюжетів. Франція, Собор Паризької Богоматері на о. Іль де Франс, вважається колискою готики. Шартрський, Ам'єнський собори. Монастирі в абатстві Мон Сен Мішель. Замки мають на своїй території розкішні палаци - резиденції для розваг.
Німецька готика простіша, витягнута по вертикалі, однобаштові храми з дуже високим шпилем. Готика Англії (ХІІ - ХУІ ст.) виявилася і в монастирському соборі, оточеному полями і луками. Звідси горизонтальна конфігурація і наявність прибудов. Головний собор Англії Кентерберійський, собор Вестмінстерського абатства в Лондоні, згодом усипальниця великих людей Англії - близький до французької готики. Вестмінстерський королівський палац як зразок цивільної архітектури ХІУ ст. в Іспанії в умовах боротьби з маврами виникає готика з елементами мавританського стилю (собори у Леоні, Толедо). Виникають собори в стилі мудехар з цегли, зі склепистим мавританським перекриттям у формі восьмикутної зірки.
В Італії готика не набула широкого поширення, лише її елементи - стрілчасті арки, "рози" основа - суто романська: широкі приземкуваті храми, гладка площина стін інкрустована смугами різнокольорового мармуру (собор у Сієні). Зразок пізньої готики - Міланський собор (ХУ - ХУІ ст.); палац дожів у Венеції (1310 р. - ХУІ ст.)
Скульптури готичні - статичні, фронтальні пози, відокремлюються від стіни, стають круглими, навіть при статичності присутні пластичність, велич образів, іноді індивідуалізовані обличчя ( св Ієронім, св. Георгій, св. Мартін - Шартр), скульптура Христа ("Прекрасний Бог") в Ам'єнському соборі. У пізньоготичній німецькій скульптурі багато патетики, часом манірність, претензійність, надмірна витонченість, елементи натуралістичності.
Замість раніших фресок - домінують вітражі. Спочатку викладали шматочками різноколірними скла, згодом малювали по склу у свинцевій обвідці (Шартрська майстерня, 2660 кв.м площа вітражів у Шартрському соборі).
пам'ятки готики є в Нідерландах (ратуші в Брюгге, Брюсселі), Чехії (собор св Віта і Карлів міст у Празі), Австрії (собор св. Стефана), Польщі (Ва вельський собор під Краковом). В мистецтві готики, зокрема в архітектурі і багатоголосій музиці, панував конструктивний принцип творення, конотаційність змісту та присутні елементи таємничості задуму творця.
Пізньоготичний період (від 1300 до 1400, арс нова, що прийшла на зміну після арс антіка) відзначився драматичним жанром містерії ("Містерія Старого Заповіту"), пізніше мораліте (алегоричні персонажі) та розвитком світського театру фарсу (кінець ХУ ст.). У дальшому розвитку театру з фарсу розвинулися такі жанри як комедія дель арте, інтерлюдія, комедії Мольєра.
Культура середньовіччя, яка існувала тисячоліття, висунула нове коло ідей та образів, нові естетичні ідеали, нові художні прийоми. Надихаючись духом християнства, мистецтво цього часу глибоко проникло у внутрішній світ людини Інтерес мистецтва до духовності був величезним. Мислителі й художники, прагнули гармонії, міркували про розумне влаштування світу, але виражали це специфічно. Більш абстрактно, ніж їх античні попередники.
Іслам. 13 століть тому виник іслам як релігія арабського світу. Ієрархія космосу уявлялася у формі піраміди. Аллах -це первинний розум. Чиста духовність, а не людиноподібний образ. У культурі ісламу присутня шана до знання і слова як виразу божественного. Духовне протиставлено матеріальному. Аллах - це зовнішнє поза особистісне начало. Лише посланець Аллаха Магомет звертається до людей. Вічність Аллаха протиставлено тлінносі сущого світу, його примарності і незбагненності (звідси не часте зображення в мистецтві реальних предметів, а переважання орнаментів) потойбічне життя розуміється в усій фізичній повноті (духовні і чуттєві насолоди після смерті). Важливою є декоративність і символічність в мистецтві і літературі. Людина - це істота, що належить громаді, вона раб Аллаха і земних володарів. Самовдосконалення повинно привести до поміркованості, першість розуму, бо душа - це хаос. У мистецтві персонаж виступає передусім носієм емоцій, ритмів, настроїв. Підтримується соціальна мобільність, підприємництво, раціонально-вольова настанова щодо світу. Течія суфізму пропагувала відсторонення і самозаглиблення в єднанні з Аллахом. Бог вважається присутнім скрізь. І від цього музика і поезія просякнута пантеїстичністю.
На відміну від християнського світогляду людина в ісламі завжди нікчемна і не має в своїй душі Бога. Тому не може зближатися своїм духом до втілення в собі божественного начала. Немає особистості як самоцінності, нема первородного гріха, люди не потребують самокаяття в ім'я спасіння душі. Іслам займає одне з чільних місць серед релігійних і філософських доктрин в сучасному світі.
Використана література
1. Лекции по истории эстетики. Ки. З, ч. 2. Л., 1977. С. 12.
2. Шеллинг Ф.-В.-И. Философия искусства //История эстетики. Памятники мировой эстетической мысли: В 5 т. М., 1967. Т. 3- С. 155.
3. Плеханов Г. В. Литература и эстетика: В 2 т. М., 1958. Т. С 123.
4. Оганов О. О. Произведение искусства и художественный образ. М., 1978. С. 4.
5. Гегель Г.-В.-Ф. Эстетика. Т. 1. С. 105.

 
 

Цікаве

Загрузка...