WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Характерні особливості культури другої половини XX століття - Реферат

Характерні особливості культури другої половини XX століття - Реферат


Характерні особливості культури другої половини XX століття.
Основні напрямки розвитку прогресу
Після Другої світової війни відчутно прослідковуються дві основні тенденції в розвитку наукового знання з вивчення культури. Продовжують існувати моделі пізнання культури в філософії, філології, археології, історії, які склалися на попередньому етапі. Тут відбувається накопичення ем-піричного знання і фактів, які все більше перестають вкладатися в прості ідеологічні форми інтерпретації. В той же час розповсюджується дифузія знань про суспільство і культуру, яка вже є на цей час в розвинутих країнах.
Прогрес - це поступальні зміни на краще. Правда, Леві-Стросс став всесвітньо відомим завдяки теорії, за якою розвиток людства від первіснообщинного ладу до сучасної цивілізації не варто вважати прогресом, тому що на відміну від нас туземцям Амазонки й сьогодні важлива не істина, а згода.
I все ж таки довгий ланцюг змін привів людину від біологічноїеволюції до еволюції культури. В еволюційному контексті історія культури постає як самостійна стадія універсального розвитку, яка сполучена з біологічними і космофізичними стадіями змін, що відбуваються. В ній доба, в яку ми живемо, поділяється на вік машин і на вік електроніки. З середини XX століття настав вік ядерної енергії.
Щоб уявити собі, з якою швидкістю розвивається науково-технічний прогрес (НТП), слід згадати, що дітище XX століття - телефон пройшов шлях від ідеї до втілення за 56 років. Радіо подолало цю відстань вже за 35 років, радару для цього було необхідно всього 15 років, телевізору - 14, квантовим генераторам (лазеру) - 9 років, а транзистору - тільки 5 років. Перший корабель з людиною на борту був запущений у космос в 1961 році, а через 8 років люди вперше здійснили висадку на Місяць.
Середина 40-х років є визначальною для людства через дві події. Перша з них - це вибух двох атомних бомб над японськими містами Хіросіма і Нагасакі. Друга ж - пророцтво про можливість прийому телепрограм по всьому світові через супутники. В 60-х роках було ще одне пророцтво про те, що революція в електроніці звузить світ до масштабів "світового села" (Мак Любанс). Дійсно, на всіх п'яти континентах Землі сьогодні нараховується більше, ніж один мільярд телевізорів.
В 70-ті роки почав формуватись євроамериканський культурний ландшафт. Почали складатися фундаментальні уявлення про важливість екології. Виникла сінергетика як науковий міждисциплінарний напрямок. Ця наука утвердила єдність всього сущого. Поняття конвергенції з терміну нау-кового стало терміном політичним. В його основу лягла ідея поступового зникнення економічних, соціальних, ідеологічних відмінностей між капіталізмом і соціалізмом. Виникли нові стимули для розвитку методів компаративістики, які застосовуються не тільки в природничих науках, а й в мовознавстві, історії, літературознавстві, мистецтві тощо. Були винайдені комп'ютери - універсальні технічні засоби. Вони діють на основі загальних в міжнародному масштабі принципів, мов, ідеологій, що надали культурно-інтеграційним процесам становище таких, що самі рухаються, самі розвиваються і які зробили ці процеси незворотними.
Винахід мікропроцесорів і стрімкий ріст комп'ютеризації почав викликати побоювання в тих країнах, які вступили в епоху постіндустріалізації. Виявилось, - стверджує відомий американський публіцист О. Геніс, - що комп'ютери ведуть історію назад. Вже зараз ідеальний американський дім нагадує старовинний замок. Причина цього криється у характері НТП, який на основі телемеханіки здійснює ідею електронного котеджу, роботи надомника, що знаменує собою перетворення сім'ї (як це було в середньовіччі) на головну ланку суспільства, коли вона водночас виступає і місцем праці, і навчання, і лазаретом, і дитячим садком.
В 1953 році молоді англійські вчені Френсіс Крік і Джеймс Вотсон в лабораторії Кембріджського університету відкрили структуру молекули ДНК. Це відкриття привело до бурхливого розвитку теоретичної і практичної генетики. Очікується, що в XXI столітті вплив біотехнології буде незрівнянно більшим, ніж вплив енергії атому чи нових поколінь комп'ютерів. Передбачається, що біотехнологія змінить всі боки нашого життя: нашу медицину, їжу, здоров'я, розваги, навіть наші тіла. Зміни зачеплять все і будуть незворотними. Ця наука буквально перетворить обличчя нашої планети.
Принциповим досягненням англійських вчених в другій половині 90-х років XX ст. стало клонування дорослого організму тварини класу ссавців, тобто і людини. Клонування - це вегетативне розмноження. В природі вегетативне (безстатеве) розмноження зустрічається у багатьох груп організмів - у рослин, у ракоподібних. А клонування людини - це вирощування людини з окремої клітини. Клонування дорослих організмів - могутній двигун розвитку біологічних досліджень.
Головною науковою сенсацією кінця XX століття вважається розшифровка генома людини. Розгадка генетичного коду, в якому зберігається вся інформація про організм людини і його функціонування, виводить медицину на новий рівень розвитку. Тепер з'являється реальна можливість перемогти практично всі відомі захворювання людини, а їх існує понад 25 тисяч.
В еволюційному контексті історія культури постає як самостійна стадія універсального розвитку, що сполучена з біологічними і космофізичними стадіями змін, які відбуваються.
Соціальні і економічні наслідки науково-технічної революції (НТР)
В історії людства НТР є третьою революцією в продуктивних силах суспільства. Першоюбула неолітична (сільськогосподарська), коли людина перейшла від збиральницької діяльності до виробляючої. Тобто вона перестала тільки збирати їжу, а почала її виробляти. Друга - промислова революція, що почалася наприкінці XVIII століття в Англії і закінчилась поки що тільки в індустріальних країнах. Ця революція привела до переміщення діяльності людини із сільського господарства в промисловість. Інакше кажучи, людина перейшла від виробництва продуктів виробництва речей. НТР в продуктивних силах веде від виробництва речей по виробництва інформації.
Всесвітня за своїм впливом на долю людства НТР розгортається все ж таки як процес місцевого характеру. НТР охопило поки ще лише розвинуті країни світу, в яких мешкає менше чверті населення Землі. Решта населення - дві третини живуть в країнах, які називаються слаборозвинутими, чи

 
 

Цікаве

Загрузка...