WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Оновлення методів і напрямив розвитку мистецтва. Модернізм як художній метод - Реферат

Оновлення методів і напрямив розвитку мистецтва. Модернізм як художній метод - Реферат

вашу увагу на найталановитішого серед них - Р.Кіплінга. Це він першим вивів в своїх творах образ "людини дії" - солдата, чиновника, місіонера. Цей тип героя замінив в його книгах звичний образ авантюриста. На самому початку XX століття під час англо-бурської війни, яку Кіплінг схвалював, йому було 36 років. Він знаходився якраз посеред свого життєвого шляху. І майже в кінці шляху письменницького. Його ще перекладають у всьому світі, він отримує величезні гонорари. В 1907 році йому присудили Нобелівську премію з літератури "за ідейну силу і майстерність стилю", але в основному це все - визнання його минулих заслуг. В кінці свого найбільш плідного періоду Кіплінг написав чудесний роман "Кім", який вийшов друком в 1900 році, коли автор був вже для багатьох одіозною постаттю з репутацією імперіаліста.
Вустами героя свого роману "Світло погасло" Кіплінг сформулював тезу, за якою у "всякого на одну вдалу роботу приходиться не менше чотирьох невдалих. Зате одна ця удача сама по собі виправдовує все інше". Слова ці були мимовільним передбаченням долі творів самого Кіплінга. Безжальний час відсіяв все невдале, слабке, тенденційне і залишив нам лише найцінніше. Розгадку цієї стійкої зачарованості творчістю Кіплінга мабуть слід шукати в тому, що Андре Моруа назвав "природним, постійним зв'язком з найдавнішими, з найглибшими шарами людської свідомості".
З усіх англійських письменників тільки один Кіплінг отримував легендарні гонорари - шилінг за кожне слово. Веселий і чуттєвий Діккенс не отримував і десятої долі цих грошей. Кіплінг - єдиний з англійських письменників, чиї твори заслужили честь вийти повним зібранням ще за жит-тя автора. А це означає, що деякі забуті аспекти вікторіанської епохи навіки закарбовані на сторінках його творів.
Класичним англійським "романом виховання" був "Тягар пристрастей людських" - найвидатніший твір Сомерсета Моема. Та найбільшої майстерності цей письменник досяг в оповіданнях. В Англії спадщину Моема відносять до так званої "малої класики" ("minor classic"), хоча це не заважає його творам й сьогодні бути дуже популярними в багатьох країнах світу.
Цього письменника можна розглядати як пізнього вікторіанця, молодшого сучасника Шоу, Голсуорсі, Честертона, Веллса і Беннета. Всі вони писали в епоху, коли Англія була могутньою світовою державою, і здавалося, що такою вона залишиться назавжди. Впевнена в собі, ця вікто-ріанська Англія дозволяла таким письменникам, як Шоу і Веллс, знущатись над гіршими якостями її суспільства. Шоу висміював її буржуазну мораль, Голсуорсі викривав її скупість і жагу накопичення багатств. Честертон захоплювався її минулим і бунтував проти сучасності, а Веллс жалів Англію за її помилки, що не заважало йому їх поділяти.
Дивно, але Моем, який був найменш критично налаштований, виявив більше презирства до найгірших якостей вікторіанського суспільства, ніж будь-хто із згаданих письменників. І це при тому, що всім очевидна ввічливість і стриманість в поведінці англійців на людях, упорядкованість їх повсякденного життя. Це суспільство справді будує турботу про себе на взаємній увазі всіх його громадян, тоді, як, наприклад, у Франції панує відносна соціальна анархія.
Ціла група блискучих письменників Англії розвивала модерністські напрямки в літературі. Такими були Д. Джойс, Т. С Еліот, В. Вульф, О. Гакслі. Батьком епічного модернізму називають сьогодні Д. Джойса. За одних тільки "Дублінців" він заслуговував місця серед класиків. Основну частину свого творчого життя Джойс прожив в Європі, на материку. Занурившись з головою в літературну працю, він не помітив навіть Першої світової війни. Більш того, він не помічав навіть людей поряд себе. Д. Джойс обідав в одних і тих же кафе, де часто бував і В. Ленін. Але письменник Джойс вустами своїх літературних героїв висловив почуття, надії і сподівання читачів його творів. А політик Ленін приніс неймовірні страждання мільйонам своїх співгромадян. Доля сама вибирає виконавців власних вироків.
Джойс вважав, що справжнього тріумфу національний дух може досягти тільки в освоєнні європейської художньої традиції. Тільки це дасть можливість створити на її основі нове мистецтво. Роман Джойса "Улісс" своїм змістом звернений не так до почуттів читача, як до його інтелекту. Щоб зрозуміти написане автором, треба знати всі, чи хоча б основні мистецькі надбання людства. Створити такий шедевр Джойсові вдалося за рахунок духовного пошуку, напруженого життя навіть підсвідомості. Джойсів "Улісс" став своєрідною енциклопедією модернізму. Західноєвропейські і американські послідовники Джойса оголосили внутрішній монолог його героя універсальним методом художнього зображення характера.
Представником рафінованої буржуазної інтелігенції, так званих "високочолих", був в літературі Англії Олдос Гакслі. Початок його творчості приходиться на 20-ті роки. Першими романами Гакслі були " Танок блазнів" та "Контрапункт". На час, коли вийшов друком "Контрапункт", автор вже до-сяг середини свого життєвого шляху. Гакслі віддавав перевагу "Контрапункту" перед іншими своїми романами. Оскільки Гакслі був переконаний, що мистецтво є організацією видимого хаосу в упорядкований людський світ, то й свій роман він будував за музичними законами.
Назва роману - "Контрапункт", тобто вид багатоголосся, що оснований на одночасному поєднанні і розвиткові ряду мелодій. В цьому романі Гакслі з байдужістю природознавця вивчає своїх сучасників і не виявляє нічого, окрім безпліддя, гонитви за насолодами і відсутності моральних підвалин. Безлад в середовищі героїв його роману Гакслі від-творює засобами хаотичної композиції. У відповідності з методами експериментальної англійської літератури 20-х років він удався до безсюжетності. Гакслі звертається до жанру роману-дискусії, в якому дія створюється не розвитком характерів і доль, а зіткненням філософських поглядів і світоглядів. Відкидаючи традиції класичного роману, Гакслі разом з тим відкидав і крайні прояви модернізму.
Одним з найбільш видаваних друком англійських письменників на початку XX століття був Едвард Дансейні. Він друкувався у всіх можливих журналах; видав друком 13 романів, 17 збірників оповідань, 41 п'єсу, 8 збірників поезії. При читанні його творів виявляється, що Дасейні на початку століття писав справжню і прекрасну фентезі. До цього з'явунапрямку світові пов'язували з іменем Дж. Р. Р. Тол-кієна. Цілком справедливо фентезі називають законнона-родженим дитям народної казки і наукової фантастики.
... Сполучених Штатів Америки
Якщо, за висловом Ф.М. Достоєвського, вся російська література вийшла з гоголівської "Шинелі", то в літературі США подібну роль зіграли "Пригоди Гекльберрі Фінна" Марка Твена. Цей роман сягав глибин національного життя, був своєрідною хронікою суспільних і духовних змін часу, окреслював і передбачав напрямок того розвитку, яким керуватимуть-ся американські письменники й далі все XX століття. У всякому випадку, такою була думка з цього приводу В. Фолкнера і Е. Гемінгвея, а їм, як кажуть, видніше. "Вся американська література, - писав в 1935 році Ернест Гемінгвей, - вийшла з однієї

 
 

Цікаве

Загрузка...