WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура і соціотехносфера в системі глобальних проблем сучасності - Реферат

Культура і соціотехносфера в системі глобальних проблем сучасності - Реферат


Реферат
На тему:
Культура і соціотехносфера в системі глобальних проблем сучасності
?
План.
1. Глобальні проблеми сучасності та їх детермінанти.
2. Соціотехносфера: особливості розвитку.
3. Культура як необхідна і достатня умова розв'язання глобальних проблем.
Наша епоха - це епоха техніки, різної за призначенням, складністю, впливом на оточуюче середовище. Людство настільки звикло до світу сучасних машин і механізмів, що не задається питанням, що нового внесли машини в наше життя. Однак зростання кількості проблем, пов'язаних з появою машинного світу, примусило його замислитись над перспективою розвитку машинної "цивілізації", її впливам на людську спільноту планети. Перша машина з'явилася 11 серпня 1807 року. Це був пароплав Фултона "Клермонт", що плив по річці Гудзон в Нью-Йорку. З появою машин заявляються і противники їх розповсюдження. Руссо був першим, хто передбачив їх майбутній не тільки позитивний, а й негативний вплив на таку складну систему, як людина-природа. Однак, весь наступний розвиток людства виявився розвитком соціотехносфери - особливого симбіозу людини і машини.
Після вивчення матеріалу теми Ви зможете:
1. уяснити діалектику природнього, соціального і культурного;
2. знати сучасний понятійний апарат проблем розвитку машинної "цивілізації" і людини;
3. орієнтуватися в структурі глобальних проблем сучасності;
4. визначити свою роль у розв'язанні глобальних проблем;
5. охарактеризувати діяльність світової спільноти спрямовану на вирішення перспективних завдань людства;
6. зробити свій суб'єктивний прогноз розвитку людства у XXI ст
Ключові поняття та терміни: соціотехносфера, проблема, глобальність, екологія, екофільність, екофобність, антропогенез, коеволюція, антропоцентризм, Римський клуб, НТР, екосфера, глобальні проблеми.
1. Глобальні проблеми сучасності та їх детермінанти
Кінець XX - початок XXI ст. у порівнянні з попередніми періодами характеризується небаченим прискоренням розвитку усіх сфер суспільного життя. Насамперед це стосується сучасного машинного виробництва і самої людини. За останні 100 років усі соціально-економічні показники в декілька разів перевищили досягнення людства за всю його попередню історію. Зокрема, чисельність населення зросла більш як у тричі з 1,4 млрд. до понад 5 млрд. Тільки у одному Китаї щорічно народжується біля 15 млн. людей. Зазначимо, що за попередні 19 століть цей приріст склав лише 1,2 млрд. У XX ст. світове промислове виробництво зросло майже у 20 разів. Тут відбувся не просто кількісний ріст. Принципово змінилася його якість. За цей період людство оволоділо електричною та атомною енергією, принципово іншими стали предмети праці і умови виробництва, набагато зросли можливості передачі інформації. В кінці XX ст. народи усвідомили свою залежність один від одного і від загального розвитку людської спільноти.
Сукупність означених вище причин призвела до виникнення невідомих досі проблем, що зачіпають життєві інтереси всього людства. Вони отримали назву глобальних.
Термін "глобальні проблеми " був уведений у наукову літературу і отримав широке розповсюдження завдяки діяльності Римського клубу.
"Римський клуб" (РК) - міжнародна неурядова суспільна організація, створена з метою "поглиблювати розуміння особливостей розвитку людства в епоху науково-технічної революції". РК заснований у 1968 р. З ініціативи італійського громадського діяча економіста Ауреліо Печчеї. Включає біля ста вчених, суспільств, діячів, бізнесменів з більш ніж 30 країн, переважно розвитих капіталістичних держав. Основні напрямки діяльності: обговорення і стимулювання досліджень глобальних проблем, сприяння формуванню світової суспільної думки у відношенні цих проблем, діалог з керівниками держав. Основні форми роботи - заохочення спеціальних дослідницьких проектів, збори, на яких обговорюються проекти відповідних наукових досліджень, приймаються рішення про публікації їхніх результатів тощо. РК не фінансує проекти, а лише рекомендує їх урядовим установам, а також корпораціям Заходу, для яких такі асигнування служать рекламою.
З 1968 р. за підтримки РК були проведені дослідження: "Межі росту" ["The limits to growth", 1972, під кер. Д. Медоуса (США), на основі концепції, викладеної в кн. Дж. Форрестера (США) "Світова динаміка", 1971, рос. пер. 1978]; "Людство на поворотному пункті" ["Mankind at the turning point", 1974, під кер. М. Месаровича (США) і Е. Пестеля (ФРН)]; "Перегляд міжнародного порядку" [1976, під кер. Я. Тинбергена (Нідерланди), рос. пер. 1980]; "Цілі людства" ["Goals for mankind", 1977, під кер. Э. Ласло (США)]; "За межами століття марнотратства" ["Beyond the age of waste", 1978, під кер. Д. Габора (Великобританія) і У. Коломбо (Італія)]; "Немає меж навчанню: звуження розриву в рівні освіти людей" ["No limits to learning: bridging the human gap", 1979, під кер. М. Малиці (Румунія), Дж. Боткіна (США) і М. Ельманджри (Марокко)], "Діалог про багатство і добробут" ["Dialogue on welth and welfare: an alternative view of world capital formation", 1980, під кер. О. Джаріні (Італія)]; "Путівники в майбутнє: до більш ефективних суспільств" ["Road maps to the future - towards more effective societies", 1981, під керівництвом Б. Гаврилишина (Швейцарія)], і ін. Члени РК провели також кілька зустрічей з державними діячами ряду країн. У 1989 р. створена радянська національна асоціація сприяння РК.
Доповіді РК, особливо перший, викликали сенсацію, тому що автори робили висновок: при збереженні існуючих тенденцій науково-технічного прогресу і глобального економічного розвитку протягом 1-ї половини 21 століття очікується глобальна катастрофа. Вони рекомендували перейти до "нульового росту", а пізніше - до "органічного росту" (див. "Меж росту" теорія). Ця робота зазнала критики за ігнорування розходжень окремих регіонів світу і недостатню увагу до нормативного прогнозування, здатному виявити шляхи рішення назріваючих проблем при екстраполяції тенденцій, що спостерігаються, у майбутнє. Тому в двох наступних роботах був прийнятий регіональний підхід і посилені нормативні розробки, але висновки вийшли не набагато більш оптимістичними. Подальші роботи в основному стосуються нормативних аспектів і спрямовані на виявлення шляхів рішення конкретних глобальних проблем. Вони також викликали полеміку в середовищі світової громадськості і загострили боротьбу течій у сучасній західній філософії, політекономії, соціології і футурології. Політична програма РК носить характер ліберального реформізму. У своїй діяльності РК орієнтується на багатонаціональні фінансово-промислові корпорації (ТНК), інтелектуальну "еліту", науково-технічну інтелігенцію.
Дослідження РК привернули увагу

 
 

Цікаве

Загрузка...