WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Стиль ампір у перукарстві - Реферат

Стиль ампір у перукарстві - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Стиль ампір у перукарстві
У жіночій моді ще з часів Директорії залишилася популярною зачіска "під Тита" (рис. 4.1 а). Вона не змінювалася до 1815 р. Про це свідчить портретне зображення Марії-Луїзи (1810), виконане П. Прудоном.
Для зачісок характерною є помірна форма. За силуетом вони нагадують античні грецькі та римські зачіски (рис. 4.2 а, б).
У період ампіру (від франц. втріте - "імперія"), тобто пізнього класицизму, волосся набуло природного кольору, пудра і перуки остаточно вийшли з моди. Зачіски стилю ампір сприяли розвитку перукарського мистецтва. Особливістю зачісок того часу була віртуозна техніка завивки, за допомогою якої в зачісці створювали локони різних типів. У зачісках використовували шиньйони, їх кріпили за допомогою шпильок, гребінців, сіток, іноді каркасів конусоподібної форми. Якщо з 1810 р. в моді були зачіски з короткого завитого у локони волосся, то в 1815 - зачіски пірамідальної форми. Модний колір волосся - всі відтінки каштанового.
а б
Рис. 4.1. Варіанти жіночих зачісок "під Тита"
а - прикрашена наколкою та перлами; б - з косами й завитим волоссям
в
Рис. 4.2. Античні мотиви у перукарському мистецтві часів ампіру:
а - зачіска з об'ємом на потилиці знизу; б - зачіска з об'ємом посередині потилиці; в - зачіска з об'ємом на маківці; г - портрет мадам Рекамьє
Косметику застосовували помірно: насамперед помаду, парфуми, рум'яна, білила, олівець для губ та ароматичні есенції.
У згаданий період у жінок стала популярною зачіска "а-ля Нінон". У такій зачісці волосся над чолом і на скронях завивали в щільно прилеглі до голови локони, на потилиці укладали буклі, а маківку прикрашали пером. У межах стилю ампір відродилася греко-римська зачіска "нодус", яка мала об'єм над чолом, джгутоподібний обідок навколо голови й невеликий вузол на потилиці знизу. Перукарі вивчали античні зачіски і майже без змін відтворювали їх. Популярними стали локони різноманітних видів. Залежно від їхньої форми з'явилися відповідні назви: "спіралеподібні", "стружка", "стрічками", "трубчасті" та ін. Деякі зачіски, що були відроджені з античності, називали ім'ям жінок, які колись їх носили: "а-ля Лівія", "а-ля Плотина", "а-ля Клеопатра" тощо. Модним став золотаво-каштановий колір волосся.
Після повалення Директорії Наполеон Бонапарт проголосив себе консулом та імператором. Наполеон, захоплений культурою й устроєм античності, намагався відродити закони, характерні для римської імперії. Протягом усього періоду його правління (1804-1815) у мистецтві та моді панував стиль ампір. Класичні ознаки цього стилю запозичені переважно з греко-римського мистецтва.
У період панування стилю ампір сформувалася зачіска, яка стала поштовхом для розвитку тенденцій, властивих наступному стилю. На тім'ї робили прямий проділ, зачісували волосся на скроні й завивалилокони. З потилиці волосся підіймали догори, на маківку, і формували декоративний пучок або кріпили шиньйон. Прикрашали зачіску намистом, квітами, заколками, брошками (рис, 4.3).
Чоловічі зачіски стилю ампір продовжили тенденції періоду Директорії. В моді залишилися стрижки "а-ля Каракалла", "а-ля Титус". Після художнього оформлення зникла притаманна цим зачіскам недбалість (рис. 4.4 а, б}. Стрижки виконували на природному волоссі, про перуки вже не згадували.
Волосся над чолом укладали в "кок", який дуже нагадував гребінь півня. У чоловічих зачісках стали модними проділи. Дедалі частіше волосся зачісували до обличчя. Такі зачіски мали назву "подих вітру" (рис. 4.5).
Головні убори чоловіків набували форми циліндра, а невеликі криси - дугоподібної форми. Популярними стали бакенбарди.
Під впливом східних походів Наполеона в жіночій моді з'явилися головні убори, що нагадували чалму, тюрбан, їх прикрашали пір'ям, брошками. Але найпопулярнішим головним убором була "кибитка", оздоблена мереживом і стрічками.
Рис. 4.3. Зачіска із низкою перлів
а б
Рис. 4.4. Чоловічі зачіски стилю ампір: а - стрижка "а-ля Каракалла";
б - стрижка "а-ля Титус"
Рис. 4.5. Зачіска "подих вітру"
Жіночі зачіски прикрашали діадемами, обручами, квітами, перлами, брошками, пір'ям. Користувалися популярністю парфуми, ароматичні есен-ції, помади, пудра, рум'яна. Чоловіки, наслідуючи Наполеона, користувались одеколоном (дослівно - "кельнська вода").
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Будур Н. История костюма. - М.: Олма-Пресе, 2001.
2. Васіна З. Український літопис. Вбрання. - Т. 1. - К.: Мистецтво, 2003. 26 с.
3. Золотов Ю. Французский портрет XVIII ст. - М.: Иск, 1968.
4. Иллюстрированная инциклопедия мод/ Под ред. Л. Кибаловой. Прага: Артия, 1986. - 320 с.
5. Кирсапова Р. Сценический костюм и театральная публика в России XIX ст. - М.: Артист, 2000.
6. Коконова Й., Самсонадзе Н. Женщина й ее платье: Век XX. М.: Инкомбук, 2000. - с. 63.
7. Костюм / Под ред. Ф. Ф. Комиссаржевского. - СПб.. 1910. - 176 с.
8. Матейко К. М. Український народний одяг. - К.: Наукова думка, 1996.
9. Матейко К. М. Український народний одяг: Етнографічний словник. - К.: Наукова думка, 1996. - 112 с.
10. Мода й стиль. Современная єнциклопедия. - М.: Аваита, 2002.
11. Плаксина 3. Б. й др. История костюма, стили и направлення. - М.: 2003.
12. Пономарьжов А. Українська минувшина. - К.: Либідь, 1993.
13. Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. Ч. 1, 2. - К.: Мистецтво, 1978. - 192 с.
14. Стельмащук Г. Г. Традиційні головні убори українців. - К.: Наукова думка, 1993. - 168 с.
15. Українське народне мистецтво: Вбрання / Під ред. В. Г. Білозуба та ін. - К., 1961.
16. Ясіевич В. Про стиль і моду. - К.: Мистецтво, 1968.

 
 

Цікаве

Загрузка...