WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Перукарське мистецтво у західній Європі XV - початку XVI ст. - Реферат

Перукарське мистецтво у західній Європі XV - початку XVI ст. - Реферат

першій чверті XVI ст. виразно виявився вплив мистецтва італійського Ренесансу, яке не бездумно копіювалося, а модифікувалося, збагачувалося французькими національними мотивами. Найяскравіше уявлення про французьку моду дають твори мистецтва XVI ст.
Рис. 2.42. Вплив італійської моди на стилі Франції:
а - Франсуа Клуе. Портрет Франциска І; б- невідомий художник.
Портрет Генріха де Пза; в - Тиціан. Портрет Франциска І
Франсуа Клуе у портретному зображенні Франциска І (1525) відтворив вплив італійської моди. Зачіска нагадує скорочену "колбу" із закрученими всередину кінцями волосся, її доповнює оксамитовий берет із страусовим пером (рис. 2.42). Невелика кругла борода каймою лежить від скроні доскроні, її доповнює тонка лінія вусів.
Образ Генріха де Пза на гравюрі невідомого художника (1526) дає приклад впливу німецької моди. Герцог де Гіз одягнений у костюм, що нагадує одяг німецьких ландскнехтів. Подовжене волосся зачіски закриває вуха. Волосся підстрижене прямо і трохи закручене всередину. Невелика квадратна борідка й вуса доповнюють зачіску. Круглий берет, прикрашений коштовним камінням і пером, гармонійно доповнює образ. На портреті 1538 р. Тиціан зобразив Франциска І із новою зачіскою. Це вже коротка стрижка, доповнена бородою овальної форми й вусами. Існує легенда, в якій йдеться про те, що Франциск І, граючи з придворними у сніжки, отримав травму голови. За порадою лікаря волосся короля підстригли дуже коротко. В результаті вийшла зачіска "їжачок". Придворні охоче перейняли нову зачіску, яка стала модною.
Зображуючи Генріха II, сина Франциска І, невідомий художник підкреслив іспанський вплив на французьку моду. Високо піднятий мереживний комір повністю закриває шию короля. У Генріха коротка стрижка, невелика овальна борідка, спущені донизу вуса; на голові невеликий оксамитний берет із білим страусовим пером (рис. 2.43 а).
Вплив Іспанії на французьку моду помітний на портреті Карла IX (1565) пензля Франсуа Клуе (рис. 2.43 б). Коротка стрижка, невеликий головний убір, комір із брижами, "гусячий" живіт колета, штани з буфами - ну чим не "французький іспанець"! І ще багато тогочасних чоловічих та жіночих портретів дають уявлення про смаки французів у XVI ст.
Джос ван Клеве зобразив другу дружину Франциска І Елеонору Австрійську (1530). Королева зачесана на прямий проділ, на скронях волосся викладене півколами і закриває вуха. Зачіску вишукано підкреслює обруч із коштовним камінням (рис. 2.43 в). На іншому портреті художника зачіска Елеонори за силуетом нагадує попередню, але замість півкіл, на скронях "бубликом" укладені кіски. Доповнює зачіску вінець із перлів і рубінів. Усім своїм виглядом Елеонора нагадує іспанку.
Ще більше "іспанський дух" відбився на портреті Єлизавети Австрійської, королеви Франції, написаному Франсуа Клуе. Зачіска, одяг, прикраси - все навіяне іспанськими традиціями. Волосся Єлизавети, розділене прямим проділом на два валикоподібних об'єми, укладене на скронях. За силуетом зачіска нагадує "серце". Зверху зачіску прикриває невеликий декоративний головний убір - ток. Комір іспанського мережива обгортає шию і доповнюється двома півколами з мережива вже на англійську манеру (рис. 2.43 г).
Ще один портрет, написаний Франсуа Клуе, - малюнок олівцем Катерини Медичі, дружини Генріха II (1540) - дає уявлення про зачіски, які тоді носили у Франції (рис. 2.44). Високе чоло Катерини прикрашене дрібно завитим волоссям. Прямий проділ симетрично поділяє волосся. На потилиці зачіску прикриває чепець з вуаллю, яка спускається вздовж спини. Біла гофрована стрічка прикрашає чепець спереду.
Рис. 2.43. Вплив іспанської моди на стилі Франції:
а - портрет Генріха II роботи невідомого художника; б - Франсуа Клуе.
Портрет Карла IX; в - Джос Ван Клеве. Портрет Елеонори Австрійської;
г - Франсуа Клуе. Портрет Єлизавети Австрійської, королеви Франції
Коли дивимося па портрет, неважко відчути, що перед нами честолюбна, розумна, властолюбна аристократка. До речі, саме Катерина Медичі запровадила у Франції моду на парфуми.
У 1559 р. Марія Стюарт стала королевою Шотландії. Жан Лекур зобразив на портреті дуже компактну зачіску королеви. Прямий проділ ділить зачіску на дві однакові частини. Дрібні завитки щільно прилягають до скронь. Над проділом приколото золотий обруч з перлами, за ним другим ярусом укладена коса золотавого кольору (рис. 2.45).
Рис. 2.44. Катерина Рис. 2.45. Жан Лекур. Рис. 2.46. Портрет
Медичі, дружина Портрет Марії Стюарт придворної дами
Генріха II (малюнок роботи невідомого
олівцем Ф. Клуе) художника
Зачіска придворної дами на портреті невідомого художника (1591) нагадує крила кажана. Зачесане валикоподібно на каркас волосся створює два півкола. Головний убір повторює форму зачіски; зверху його доповнено строкатими кульками пір'я і червоним покривалом (рис. 2.46).
Валикоподібні зачіски стали дуже популярними у Франції, їх доповнювали головними уборами, багато прикрашеними коштовним камінням, перлами, пір'ям (рис. 2.47). Жінки захоплювалися великою кількістю аксесуарів. Це були намиста, сережки, ланцюжки з кулонами, флакони з парфумами, які прикріплювали на шнурках до талії, віяла, рукавички, маски.
Рис. 2.47.
Валикоподібна зачіска з аксесуарами
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Будур Н. История костюма. - М.: Олма-Пресе, 2001.
2. Васіна З. Український літопис. Вбрання. - Т. 1. - К.: Мистецтво, 2003. 26 с.
3. Золотов Ю. Французский портрет XVIII ст. - М.: Иск, 1968.
4. Иллюстрированная инциклопедия мод/ Под ред. Л. Кибаловой. Прага: Артия, 1986. - 320 с.
5. Кирсапова Р. Сценический костюм и театральная публика в России XIX ст. - М.: Артист, 2000.
6. Коконова Й., Самсонадзе Н. Женщина й ее платье: Век XX. М.: Инкомбук, 2000. - с. 63.
7. Костюм / Под ред. Ф. Ф. Комиссаржевского. - СПб.. 1910. - 176 с.
8. Матейко К. М. Український народний одяг. - К.: Наукова думка, 1996.
9. Матейко К. М. Український народний одяг: Етнографічний словник. - К.: Наукова думка, 1996. - 112 с.
10. Мода й стиль. Современная єнциклопедия. - М.: Аваита, 2002.
11. Плаксина 3. Б. й др. История костюма, стили и направлення. - М.: 2003.
12. Пономарьжов А. Українська минувшина. - К.: Либідь, 1993.
13. Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. Ч. 1, 2. - К.: Мистецтво, 1978. - 192 с.
14. Стельмащук Г. Г. Традиційні головні убори українців. - К.: Наукова думка, 1993. - 168 с.
15. Українське народне мистецтво: Вбрання / Під ред. В. Г. Білозуба та ін. - К., 1961.
16. Ясіевич В. Про стиль і моду. - К.: Мистецтво, 1968.

 
 

Цікаве

Загрузка...