WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Перукарське мистецтво у західній Європі XV - початку XVI ст. - Реферат

Перукарське мистецтво у західній Європі XV - початку XVI ст. - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Перукарське мистецтво у західній Європі XV - початку XVI ст.
Гуманістична культура італійського Відродження значною мірою відбилася на розвитку та становленні більшості європейських країн. У XVI ст. провідні держави підхопили естафету Відродження. Німеччина, Англія, Франція, Іспанія, Нідерланди та інші держави починають формувати моду протилежного до середньовіччя напряму. Крім того, вплив італійської моди можна було помітити в Німеччині, іспанської - у Франції та Англії. І все ж свій національний колорит не втрачала жодна держава, зберігаючи за собою характерні риси.
Німеччина. Жіночі зачіски у Німеччині були індивідуальні. Найчастіше - це заплетене в тугі коси волосся, укладене навколо голови або збоку (рис. 2.25). Деякі заміжні жінки повністю закривали волосся головним убором, що нагадував кокон або равлика. Зустрічалися зачіски, в яких жінки змієподібними хвилями завивали волосся і спускали його на плечі. Улюбленими головними уборами були великі плоскі берети, прикрашені пір'ям і коштовним камінням.
Художники часто змальовували образи сучасників у біблійних і міфологічних сценах, при зображенні історичних подій, використовуючи аксесуари сучасної їм моди. На полотнах Кранаха Старшого та Кранаха Молодшого відбито моду Німеччини доби Відродження. Наприклад, одягнена за останнім словом моди німецького Ренесансу Юдіф з картини "Юдіф з головою Олофер-на" (1530), роботи Лукаса Кранаха Старшого демонструє зачіску, прикриту сіткою. Зверху надягнено темно-червоний оксамитовий розрізний берет. Пухнасті пір'їнки, наче візерунки із снігу, густо розміщені згори. Декілька світло-мідних локонів спадають окремо від сітки. Гладенький об'єм волосся, що також залишився неприкритим, дає змогу визначити, що волосся жінки не заплетене, а охайно укладене півколом у сітку (рис. 2.26).
а б
Рис. 2.26. Мода німецького Ренесансу:
а - Лукас Кранах Старший. "Юдіф з головою Олоферна"; б - Лукас Кранах Старший. Портрети Сибілли, Емілії та Сидонії Саксонських (1535)
На портретах Сибілли, Емілії та Сидонії Саксонських художник тільки Сибіллу намалював без головного убору, її коси гарно заплетені й укладені зверху від скроні до скроні. Декілька вільних пасом випущені з-під плетінки. Над чолом, у вигляді обідка, паралельно косам, прикріплено стрічку з перлами (рис. 2.26 б).
На малюнках, гравюрах, портретних зображеннях своїх сучасників і співвітчизників видатний художник Альбрехт Дюрер підкреслив витонченість моди Німеччини. На його портреті ми бачимо жінку, яка замислилася; на її голові - традиційний головний убір у вигляді кулі. Легка тканина, накинута зверху, увиразнює форму убору (рис. 2.27).
У так званому "Венеціанському портреті молодої жінки" Дюрер підкреслив красу мідно-рудого волосся, розділеного прямим проділом, відчесаного до потилиці й сформованого в об'єм на манеру італійської моди. Прозора сітка накинута на волосся, з-під неї кілька хвилястих пасом вільно спадають на скроні. Цей портрет є ще одним свідченням впливу італійської моди на моду інших країн (рис. 2.28).
Особливо гарними були зачіски дівчат, їхнє волосся вільно спадало вздовж тіла; зверху його прикрашали квітами, підв'язували стрічками, джгутами. Зустрічалися зачіски із заплетеними на потилиці й спущеними вздовж спини косами. При цьому зачіска починалася від чола у вигляді джгута, який перекручували в напрямку до потилиці, де і заплітали косу (рис. 2.29).
Чоловічі зачіски у Німеччині в добу Відродження не були складними, але мали власний колорит. А. Дюрер своїми портретами підтверджує існування різних модних напрямів.
Рис. 2.27. А. Дюрер. Портрет Ельсберт Тухер
Насамперед це автопортрети самого Дюрера в різні періоди його життя. Дюрер вважався не останнім і модником і, демонструючи на автопортретах себе, вказував на нюанси зміни моди. На автопортреті 1498 р. він зобразив себе з довгим волоссям ; (рис. 2.30 а).
Недбалі пасма, наче змійки, спадають до плечей. Художник одягнений за італійською модою. Дюрер надягнув модний плащ, смугастий головний убір. Волосся гарно вкладене дрібно завитими хвилястими пасмами, чоло прикрите невеликою плоскою чілкою. Навколо красивих уст вуса, що м'яко спадають на, невелику борідку.
Цікавим є інший автопортрет (1500) Дюрера (рис. 2.30 б). Одяг із розрізами, хутряний комір підкреслює м'якість образу. Над зачіскою, очевидно, працювали немало часу. Маса джгутоподібних локонів спадає на плечі, а вихраста чілка наче суперечить загальному образу. Вуса й борода невеликі, доглянуті.
Крім власних портретів, Дюрер залишив багато зображень молодих і літніх чоловіків. На "Портреті молодої людини" (1512) можна побачити типову зачіску з подовженого волосся, рівненько підстриженого і дбайливо укладеного. Короткий чубок майже не видно з-під великого капелюха. Обличчя гладенько поголене.
З подібними зачісками зображені імператор Максиміліан на картині А. Дюрера, Боніфацій Амербах з портрета роботи Г. Гольбейна, молода людина з портрета пензля А. Гольбейна.
Рис. 2.28. Вплив італійської моди на жіночі зачіски Німеччини (А. Дюрер "Венеціанський портрет молодої жінки", 1506)
Отже, у Німеччині чоловіки носили подовжене волосся, завивали його, підстригали чубки. Зустрічалися також стрижки, що нагадували "колбу"; волосся стригли півколом або прямо. Пізніше, під впливом іспанської моди, з'являються короткі стрижки і завиті в локони бакенбарди (рис. 2.31).
У чоловічій моді популярними були різні бороди - роздвоєні, круглі, клиноподібні, у вигляді лопатки. Іноді доходило до абсурду - деякі чоловіки відрощували волосся па одній щоці, а другу гладенько голили. Бороди доповнювали вусами, які завивали (рис. 2.32).
Іспанія. Суворе дотримання церковних указів в Іспанії наклало відбиток на всі види мистецтва і передусім позначилося на моді.
Рис. 2.29. Зачіска німецької дівчини кінця XVI ст. (Л. Кранах
Старший. Портрет Сибілли Кревської, 1526)
Рис. 2.30. Чоловічі зачіски у Німеччині в добу Відродження:
а - А. Дюрер. Автопортрет (1498); б - А. Дюрер. Автопортрет (1500)
а б
Рис. 2.31. Іспанські мотиви у європейській моді початку XVI ст.:
а - завите волосся з коротким чубком; б- прямо стрижене волосся;
в - коротка зачіска, доповнена маленьким капелюхом іспанського типу;
г -зачіска, доповнена завитими в локони бакенбардами
Рис. 2.32. Бороди:
а - круглі; б - роздвоєні
б
Рис. 2.33. Короткі чоловічі стрижки:
а - без проділу; б - з коротко стриженою потилицею
Іспанська мода виявилася під впливом геометричних форм, що змінювали природні лінії людського тіла,

 
 

Цікаве

Загрузка...