WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Перукарське мистецтво доби Відродження - Реферат

Перукарське мистецтво доби Відродження - Реферат

голови. Такі плетіння є поєднанням кілець, перехрещених пасом, "вісімок", зібраних у пучки (рис. 2.19).
Подібну зачіску можна побачити у Парміджаніно "Мадонна з довгою шиєю" (1535). Кіски розміщені вздовж проділу внапрямку до потилиці й м'яко переплітаються з косою, укладеною горизонтально. Красиві форми з кіс створюють над обручем плетіння, що нагадує бант, сколотий фероньєркою. Зі скронь волосся зачесане назад, а на чоло випущено декілька коротких завитих пасом.
Однією з найпопулярніших зачісок італійського Відродження була "флорентійська коса". Над чолом волосся ділили на прямий проділ. Бокові пасма півколом зачісували від обличчя до потилиці. Декілька пасом на скронях залишали вільними, їх підрізали, часом модними стали венеціанок.
Рис. 2.16. Варіанти складних зачісок другої половини XV ст.:
а - зачіска з постижерним доповненням кіс; б - зачіска з доповненням джгутами та косами
Рис. 2.17. Зачіска з традиційним італійським
проділом (фрагмент картини Франческо дель Косса "Тріумф Венери")
Характерними є валикоподібні зачіски з укладеним всередину волоссям, які нагадували чоловічу зачіску "колба". Популярними були також зачіски, що доповнювалися смужками тканин, вплетених у волосся. Венеціанки укладали пучки волосся високо на потилиці, а локони комбіну-вали з косами. Вуха при цьому залишали відкритими. Зачіску доповнювали сіткою "еско-фьон". її прикрашали стрічками, коштовним камінням, золо-тими та срібними нитками, ланцюжками, перлами, фероньєрками. Сітки кріпили на маківці або на середині тім'я і спускали на плечі (рис. 2.21).
Венеціанки запровадили в моду великі головні убори, схожі на подовжені валикоподібні завивали і спускали на обличчя. Вздовж спини, на зразок "лицарської коси", спадало довге пасмо волосся, хрестоподібне перев'язане стрічкою. На потилиці кріпили плоский головний убір "трансадо" з довгим футляром, в який вкладали перев'язане пасмо або косу. Іноді обмежувалися тільки футляром, а замість "трапсадо" використовували нитки перлів, розміщених у декілька рядів. Подібні зачіски можна побачити на полотнах Бернар-діно Пінтуріккйо, Бернардіно дель Конті та інших майстрів італійського портрета (рис, 2.20).
Зачіски жінок, які належали до панівного класу, відзначалися складни-ми формами, багатими прикрасами. Якщо на початку італійського Відрод-ження моду задавала Флоренція, то з зачіски подушки, перев'язані стрічками або шнурами. Популярними були баретки, чіпці, тюрбани.
Рис. 2.18. Зачіска із складних плетінь, кіс різного об'єму
(фрагмент картини П'єтро ді Козимо "Портрет Симонетти Веспуччі")
а
Рис. 2.19. Зачіски, зображені на портретах Леонардо да Вінчі:
а - зачіска із джгутами, кісками та вільними пасмами; б - зачіска із складним плетінням з кіс
Рис. 2.20. Зачіска "флорентійська коса":
а - Бернардіно Пінтуріккйо "Сцена з життя Енея Сільвіо Пікколоміні"; б- Бернардіно дель Конті "Беатріче д'Есте"
Рис. 2.21. Зачіска венеціанської модниці кінця XV ст.
Особливі зачіски носили італійські куртизанки. Двох таких жінок зображено на полотні Витторе Карпаччо "Куртизанки на балконі" (1510). їхні зачіски визначалися порушенням гармонії форми. Волосся на потилиці гладенько зачісували догори і створювали об'ємний пучок у формі овалу на тім'ї. На чоло, скроні спускали короткі пасма, закручені в дрібні кучері. Вся зачіска була начебто сконцентрована спереду (рис. 2.22). У пізній період Відродження в моді були зачіски з укладеними навколо голови косами або джгутами. Над чолом випускали легкі завитки або укладали джгути у вигляді вісімки (рис. 2.23). Серед італійських модниць популярними були декольтовані сукні, тому улюбленими прикрасами жінок стали ланцюжки з кулонами, намисто, низки перлів, брошки. Носили також персні, сережки, користувалися накладними віями, які спочатку нагадували паперові прапорці, а потім їх почали робити з чорного пір'я птахів. На поясі прикріплювали ланцюжки з люстерками, гаманці та інші дрібнички.
Особливого значення італійки надавали догляду за шкірою. Володіння косметикою вважалося мистецтвом. Існували навіть спеціальні рекомендації щодо користування косметичними засобами, складені Катериною Сфорца. Дуже цінувалася гладенька, світла шкіра. Популярними стали ароматичні суміші.
Чоловіча мода доби італійського Відродження була не менш цікавою. Чоловіки носили подовжене волосся. Зачіски нагадували за формою овал, дзвін, коло.
Рис. 2.22. Зачіски італійських куртизанок (Вітторе Карпаччо.
"Куртизанки на балконі")
а б
Рис. 2.23. Зачіски з косами, укладеними навколо голови:
а - з косами; б - з джгутами
а б
Рис. 2.24. Чоловічі зачіски доби італійського Відродження:
а - укладка хвилями; б - "колба"
Волосся часто закручували на папільйотки. Пружність завитка була різною. Волосся навколо обличчя укладали хвилями (рис. 2.24 а) або кінці загортали всередину у вигляді валика "колба" (рис. 2.24 б), а також робили прямі проділи чи зачісували волосся від обличчя. Зустрічалися стрижки, що нагадували "сходинки", їх намагалися завивати в дрібні локони.
Рис. 2.25. Зачіска німецької жінки початку XVI ст.
Молоді чоловіки голили обличчя, а чоловіки солідного віку навпаки, носили вуса та бороди, різноманітні за формою. Зачіски доповнювали прикрасами у вигляді вінків, коштовного каміння і ланцюжків. Головні убори - невеликі овальні шапочки з вилогами, баретки, шаперони.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Будур Н. История костюма. - М.: Олма-Пресе, 2001.
2. Васіна З. Український літопис. Вбрання. - Т. 1. - К.: Мистецтво, 2003. 26 с.
3. Золотов Ю. Французский портрет XVIII ст. - М.: Иск, 1968.
4. Иллюстрированная инциклопедия мод/ Под ред. Л. Кибаловой. Прага: Артия, 1986. - 320 с.
5. Кирсапова Р. Сценический костюм и театральная публика в России XIX ст. - М.: Артист, 2000.
6. Коконова Й., Самсонадзе Н. Женщина й ее платье: Век XX. М.: Инкомбук, 2000. - с. 63.
7. Костюм / Под ред. Ф. Ф. Комиссаржевского. - СПб.. 1910. - 176 с.
8. Матейко К. М. Український народний одяг. - К.: Наукова думка, 1996.
9. Матейко К. М. Український народний одяг: Етнографічний словник. - К.: Наукова думка, 1996. - 112 с.
10. Мода й стиль. Современная єнциклопедия. - М.: Аваита, 2002.
11. Плаксина 3. Б. й др. История костюма, стили и направлення. - М.: 2003.
12. Пономарьжов А. Українська минувшина. - К.: Либідь, 1993.
13. Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. Ч. 1, 2. - К.: Мистецтво, 1978. - 192 с.
14. Стельмащук Г. Г. Традиційні головні убори українців. - К.: Наукова думка, 1993. - 168 с.
15. Українське народне мистецтво: Вбрання / Під ред. В. Г. Білозуба та ін. - К., 1961.
16. Ясіевич В. Про стиль і моду. - К.: Мистецтво, 1968.

 
 

Цікаве

Загрузка...