WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Мода американських індіанців - Реферат

Мода американських індіанців - Реферат

спорудження. Над чолом робили високий пучок із волосся, перев'язаний шнурком. Волосся, що залишилось, окремими пасмами спускалося на плечі й спину. Напідборідді оформляли невелику круглу борідку.
Вождь племені оджибве на коротко стрижену голову кріпив конусоподібну башту з білих валиків, що закінчувалися двома чорними пір'їнами або стрічками.
На вухах носили багато прикрас, а на шиї - обідок із зубів тварин.
Індіанці племені юта волосся ділили проділом, а з боків формували хвости, довжина яких сягала середини спини.
Чоловіки племені шушонів мали довге, до плечей, волосся. Його рівненько підстригали, робили короткий чубок, а на маківці прикріплювали пір'я. Подібна зачіска була у чоловіків і жінок племені пуебло з Арізони. Замість пір'я зачіску прикрашали пов'язкою. Бойове розмальовування тіла воїна з племені юма з Колорадо нагадувало смугастий костюм червоно-коричневого кольору. На шиї зав'язували строкату хустку та червоний валик. Довге волосся прикрашали шнурками.
Вождь племені липанів носив напівовальну зачіску, що нагадувала сучасний "паж", а на неї надівав шолом із червоною стрічкою і великою кількістю пір'я.
Вождь племені апачей з Арізони надівав на голову плоский головний убір у формі кола, прикрашений підвісками з мушель, квітів, кігтів ведмедя, оленячих рогів. Яскраво пофарбовані горіхи та стручки гороху прикріплювали на скронях над вухами. На зап'ястя надівали браслети із замші, кісток, рогів тварин.
Чоловіки племені кучинів носили розпущене волосся, яке змазували олією і червоною глиною. Зустрічалися зачіски із зачесаного назад волосся, яке збирали в пучок на маківці, або голили голову, залишаючи "скальпове пасмо".
Чоловіки племені виргінців стригли волосся тільки з одного боку. Волосся, що залишалося, закручували у джгут, який спускали на плече і прикрашали квітами, стрічками, шнурами.
Індіанці, які поклонялися духу черепахи, носили зачіску з шести пасом чи локонів. Пасма укладали таким чином, що чотири нагадували ноги черепахи, одне - хвіст і ще одне - голову.
Чоловіки племені каража під час вдалої рибалки на коротко підстрижене волосся прикріпювали пучки рожевого пір'я; вуха та верхню губу проколювали шматком дерева; соком женіапу на щоках малювали кружечки. Вождь надівав об'ємний головний убір "лорі" з пір'я фламінго. Носили також лобні пов'язки, прикрашені різнокольоровим пухом птахів.
Жіночі зачіски складалися переважно з кіс, пучків, хвостів, джгутів. Волосся рівно підстригали або вільно випускали на груди, плечі, спину, намотували на валики, закручували над вухами. Жінки змазували волосся олією, глиною, смолою, прикрашали квітами, лобними пов'язками, шнурами, стрічками.
У багатьох племен зачіски були не тільки прикрасою, а й ознакою будь-якої події: весілля, народження дитини, посвята у воїни тощо. Навіть дитячі зачіски племені буйвола нагадували роги цієї тварини. На голові залишали два локони, які укладали у вигляді рогів.
Прикраси стали необхідним доповненням до одягу та зачісок. Жінки і чоловіки носили прикраси на шиї, руках, ногах. Витончено оброблені вироби були з коштовних або простих матеріалів. За характером прикрас вдавалося виявити знать племені, воїнів, простий люд.
Індіанці полюбляли лобні пов'язки, розмальовані яскравим узором. Волосся перев'язували солом'яним ободом з індичим пір'ям. Кольорова гама підбиралася дуже ретельно, гармонійно. У племені ірокезів особливо цінувалися металеві бляшки, кігті тварин і птахів. На півдні популярними були прикраси з бісеру та перламутру. Зачіски скріплювали шпильками з дерева, кісток, рогу, до яких прикріплювали намистинки. Ацтеки носили золоті, з коштовним камінням підвіски, браслети, сережки у вигляді мі-ніатюрних іграшок (людей, тварин, птахів, комах), які прикріплювали до намиста, сережок і браслетів.
Індіанці племені інки-кечуа прикрашали зуби золотими пластинками, нефритом, опалом. Нефрит цінували вище від золота, його носили лише вожді та жерці.
Рис. 7.65. Головні убори з пір'я Рис. 7.66. Етнічні мотиви
- ознака чоловічої відваги інків у сучасних колекціях
При археологічних розкопках було знайдено прикраси американських індіанців, які, дійсно, являли собою витвори мистецтва.
До прикрас американських індіанців можна віднести і головні убори, які були дуже різноманітними і за формою, і за об'ємом. Пір'я вважалося символом чоловічого героїзму, відваги. Тому практично у всіх племенах воно було головною прикрасою чоловічих головних уборів. Переважно використовували пір'я орла, ворона, фламінго, колібрі, папуги, лебедя та птахів інших видів (рис. 7.65).
Культура американських індіанців не залишає без уваги сучасних дизайнерів. Нині одна з провідних модельєрів США Мері Макфадден віддає перевагу нетрадиційному використанню етнічних мотивів. У своїх колекціях вона виставляє вироби, пронизані духом цивілізації інків (рис. 7.66).
Рис. 7.67. Ювелірні прикраси в стилі американських індіанців:
а - жіночі; б - чоловічі
Рис. 7.68. Мотиви національних зачісок американських індіанців у сучасній моді:
а - зачіска, прикраси і татуювання; б - прикраси з пір'я та бісеру; в - образ сучасного рішення фольклору індіанців
Американська художниця-ювелір Маша Арче створила унікальну колекцію прикрас, в основу якої також покладено традиційні мотиви індіанських племен (рис. 7.67 а, б).
У сучасних зачісках стилісти все частіше використовують елементи ірокезів, які стають все популярнішими (рис. 7.68 а, б, в).
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Будур Н. История костюма. - М.: Олма-Пресе, 2001.
2. Васіна З. Український літопис. Вбрання. - Т. 1. - К.: Мистецтво, 2003. 26 с.
3. Золотов Ю. Французский портрет XVIII ст. - М.: Иск, 1968.
4. Иллюстрированная инциклопедия мод/ Под ред. Л. Кибаловой. Прага: Артия, 1986. - 320 с.
5. Кирсапова Р. Сценический костюм и театральная публика в России XIX ст. - М.: Артист, 2000.
6. Коконова Й., Самсонадзе Н. Женщина й ее платье: Век XX. М.: Инкомбук, 2000. - с. 63.
7. Костюм / Под ред. Ф. Ф. Комиссаржевского. - СПб.. 1910. - 176 с.
8. Матейко К. М. Український народний одяг. - К.: Наукова думка, 1996.
9. Матейко К. М. Український народний одяг: Етнографічний словник. - К.: Наукова думка, 1996. - 112 с.
10. Мода й стиль. Современная єнциклопедия. - М.: Аваита, 2002.
11. Плаксина 3. Б. й др. История костюма, стили и направлення. - М.: 2003.
12. Пономарьжов А. Українська минувшина. - К.: Либідь, 1993.
13. Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. Ч. 1, 2. - К.: Мистецтво, 1978. - 192 с.
14. Стельмащук Г. Г. Традиційні головні убори українців. - К.: Наукова думка, 1993. - 168 с.
15. Українське народне мистецтво: Вбрання / Під ред. В. Г. Білозуба та ін. - К., 1961.
16. Ясіевич В. Про стиль і моду. - К.: Мистецтво, 1968.

 
 

Цікаве

Загрузка...