WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Масмедіа індустрії дозвілля як соціально-культурний феномен - Реферат

Масмедіа індустрії дозвілля як соціально-культурний феномен - Реферат

про кохання, посібникам з вивчення іноземних мов. Саме з такої літератури формується сучасна домашня бібліотека. Література з педагогіки, зокрема сімейного виховання, на книжкових ринках зустрічається досить рідко, частіше з психології - її в основному представляють московська, петербурзька та інші зарубіжні школи. Спеціальної літератури українських авторів, як уже зазначалося вище, практично немає.
Сучасна молодь в останні роки стала частіше відвідувати книгозбірні, читальні зали. Більшою кількістю це учні старших класів та студенти вузів різних рівнів акредитації, які зовсім не мають домашніх бібліотек або мають такі, що вже не відповідають сучасним освітнім і навчальним програмам. Та й у книгозбірнях актуальна література часто представлена одиничними екземплярами. Література українською мовою у фондах бібліотек становить близько 40%.
Цікаву і важливу інформацію про сім'ю та сімейне виховання, в цілому для сім'ї нині можна отримати через каналирадіозв'язку, в тому числі в популярних на сьогодні "Педагогічних роздумах" та радіо "Родина", програмі "Сім'я - фортеця моя" та ін., в спеціальних дитячих програмах. Особливо цінними для дітей можна вважати ранкові передачі (наприклад, "Веселий трамвай", "Веселі нотки", "Світлофор-Моргайко", "Школяда" тощо) та вечірню казку. Своїм змістом вони у доступній формі дають необхідні дітям знання з різних галузей знань, вчать їх життєвої мудрості і задовольняють пізнавальні потреби. Надзвичайно важливим є і те, що ці передачі підтримують зворотній зв'язок із своїми слухачами. Вони збирають найбільшу аудиторію з числа тих, кого хвилюють питання виховання дітей, взаємостосунків у колі сім'ї, підвищення рівня самоосвіти, розвитку дитини та культурного сімейного відпочинку. В той же час, за результатами опитування, в сучасних сім'ях перевагу надають телебаченню, а не радіо. Отже, велика кількість цінної інформації з цього джерела залишається поза об'єктом виховання.
В цілому всі джерела інформації стали могутніми засобами впливу на людську свідомість і за певних обставин виконують роль інструменту для маніпулювання цією свідомістю. Як результат цього впливу на сьогодні чітко простежуються такі тенденції:
- посилення динаміки зміни культури і збільшення "прірви" у цьому контексті між представниками різних поколінь;
" процеси глобалізації та інтеграції розвитку людського суспільства супроводжуються взаємопроникненням двох субкультур - дорослої і дитячої: малі діти прагнуть до засвоєння дорослої субкультури і моделей поведінки дорослих; дорослі, навпаки, починають наслідувати дітям, освоюючи їх стиль одягу, жаргон, слухають їхню музику;
" стирається саме поняття дитячого і дорослого кіно: стало модним знімати великі ігрові фільми для дорослих за мультфільмами і комп'ютерними іграми; з'явилися безадресні фільми - вже важко сказати, на який вік орієнтовані фільми Шварцнеггера і фільми про Бетмена; атрибутика фільмів стає популярною серед різних категорій населення - наприклад, після екранізації дитячої казки і мультфільму про далматинців плямиста розмальовка стає модною в одязі, меблях і навіть на манікюрі; однією з домінуючих тем кінопродукції стає повернення дорослих до цінностей і смаків дітей - це трактується як набуття щирості і безпосередності, та раннє входження дітей у світ дорослих, і спосіб їхнього життя - в цій темі провідною є думка про неспроможність сучасних дорослих забезпечити дітям безпечні умови життя, брати на себе відповідальність за себе й інших, отже, діти змушені брати ці зобов'язання на себе і реалізовувати їх;
" світ дорослих спокушає дітей, створюючи ситуацію негенетичного інцесту і руйнацію наступності зміни поколінь, деформацію соціального розвитку.
Зрозуміло, що незрілій, непідготовленій особистості важко зорієнтуватись у сучасному насиченому інформаційному просторі, зробити правильний вибір. Тим важче це зробити дитині. Допомогти їй можуть і повинні дорослі. Особливо це стосується телебачення, яке не тільки несе якусь інформацію, задовольняє зорові потреби і враження, а й впливає на загальний фізичний та психічний стан, особливо дитини.
У зв'язку з цим у соціальному плані бажано вирішити такі завдання:
" заборонити рекламу (не тільки де юре, а й де факто), яка пропагує тютюнові і спиртні вироби, аморальний спосіб життя;
" чітко розмежувати зміст дитячої і дорослої розважальної продукції і періодичних видань;
" більш конструктивно складати програми телебачення: фільми із сексуальними сценами показувати тільки в нічні години; у всіх інформаційних виданнях, де розміщується програма TV, якимись символами помічати ту продукцію, яка не рекомендована дітям для нормального розвитку. Очевидно, що з цією метою до рад національної і комерційних телекомпаній необхідно включати фахівців педагогів і психологів;
" сприяти розвитку вітчизняних засобів масової інформації, орієнтованих на гуманізацію суспільства в цілому і людських взаємин зокрема;
" батькам необхідно відслідковувати передачі, які дивляться діти, їх якість і зміст;
" регулювати час, який дитина знаходиться перед екраном (в залежності від її віку, самопочуття, індивідуальних особливостей);
" по-можливості, виробити стосовно перегляду телепередач загальну сімейну стратегію, яка найбільшою мірою буде враховувати інтереси дитини.
Надзвичайно важливими моментами у розв'язанні окремих завдань повинна стати послідовність батьків у своїх вимогах до дитини та до себе; їх спроможність запропонувати дитині щось інше - не менш цікаве і водночас корисне; цілком задовольняти потреби дитини у спілкуванні та пізнанні.
Без участі батьків, інших дорослих у регулюванні впливу інформації на ще несформовану особистість дитини, особливо дошкільного віку, не можна ставити питання про її педагогічну доцільність.
Інтенсивний розвиток інформаційних технологій, продукування самої інформації постійно будуть ставити перед їх споживачами проблему вибору: що дивитись чи читати, кому довіряти, чому навчатись? І це природно та цивілізовано стосовно задоволення прав самої людини. Однак, у великій кількості пропозицій несформованій особистості, або людині з невизначеною життєвою позицією зорієнтуватись, як правило, складно. Тому певний контроль над якістю інформації має взяти на себе держава, зрозуміло, якщо їй не байдуже, якими будуть її громадяни, які вони обиратимуть ціннісні орієнтації під впливом інформаційного оточення. Адже абсолютно очевидним є те, що одні феномени породжують інші.

 
 

Цікаве

Загрузка...