WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Масмедіа індустрії дозвілля як соціально-культурний феномен - Реферат

Масмедіа індустрії дозвілля як соціально-культурний феномен - Реферат

стосується не тільки міжнародного та українського політичного і економічного життя, а й різних соціальних аспектів, зокрема дозвілля, здоров'я, сімейних проблем тощо.
Практично на всіх каналах телебачення відчувається засилля художніх, мультиплікаційних фільмів та відеокліпів іноземного, здебільшого американського походження, які, в основному, своїм змістом створюють культ зла, насилля, жорстокості, пропагують цинізм у стосунках між людьми. Хоч досі в Україні і не було проведеноспеціального дослідження щодо впливу таких програм на поведінку дитини, її емоційний стан, однак окремі батьки під час опитування зауважують, що їхні діти під впливом фільмів-жахів та фільмів-бойовиків погано сплять, стають некерованими.
Не може не насторожувати і той факт, що кіно- та телепродукція, призначена для дитячого споживання, руйнує традиційне для українців уявлення про маму як ніжну, чуйну, турботливу і мудру людину. Натомість створений на екранах (особливо у мультфільмах) образ матері практично завжди викликає негативні емоції: вона егоїстична, істерична, неохайна і обмежена істота. Особливою популярністю у господарів телекомпаній, їхніх творчих колективів в останні роки користувалися такі мультфільми як "Родина Адамсів", "Сімпсони" та ін., які руйнують нормальні уявлення про нормальну сім'ю. Скажімо, в "Родині Адамсів" вся сім'я - вампіри і їх взаємостосунки та стосунки з оточуючими будуються на основі їх сутності - істот, що потребують крові. Тому їхні "діти" ходять щедрувати до похороного бюро; дівчинка говорить матері: "Мамочко, притисни мене міцніше - в мене вже тріщать кісточки, але я ще жива…" тощо. Негативним з педагогічної точки зору є і нав'язуване уявлення про те, що за будь-яких несприятливих обставин, зокрема травмування, недотримання елементарних правил безпеки, норм милосердя і мирного співжиття з героями нічого не трапляється: вони, після падіння з висоти (потрапляння в авіа- і автомобільні катастрофи, вибухів, жорстоких бійок тощо) не відчувають болю ні свого, ні інших, не вмирають, не набираються життєвого досвіду, а піднімаються усміхненими і знову ризикують своїм життям та життям інших. Прикладом такого стилю поведінки можна вважати на перший погляд дужу хороший мультфільм "Том і Джері". Він дійсно хороший за художнім рішенням, однак досить небезпечний у контексті соціалізації дітей. В цьому розумінні його та інші подібні фільми і мультфільми можна вважати шкідливими для дитячої психіки, оскільки під їх впливом формується як безпечність поведінки дітей, так і нерозвиненість чуттєвої сфери, жорстокість і нездатність до співпереживання і співучасті.
Надзвичайно насиченим в останні роки є рекламний простір України. Він, в основному, також розвивається за зразком індустріально розвинених країн. Засилля окремих рекламних роликів і зміст рекламних щитів (бігбордів) формує населення потяг до нездорового способу життя, розбещеність і нехарактерні для нашої ментальності моделі поведінки, а, особливо у дітей, стереотипність мислення. Під їх впливом навіть малі діти говорять штампами, які постійно нав'язуються. Певною мірою вони "зомбують" населення України, нав'язуючи свій спосіб мислення, висловлювання і в цілому життя, в якому мало місця справжнім почуттям, цінностям і здоровим звичкам.
Зберігається тенденція до зростання загальної чисельності періодичних видань. Однак, як засвідчують фахівці, кількість зареєстрованих видань не завжди тотожна кількості, яка реально доходить до читачів. Окрім того, їх змістове наповнення часто не тільки не сприяє духовному зростанню особистості, а й має аморальний характер. Ця тенденція виявляється в літературі, адресованій різним віковим категоріям населення, в тому числі і наймолодшій, де зустрічаються як відверто цинічна, так і відверто порнографічна інформація, або така, що не враховує потреби розвитку дитини відповідно до її віку, можливостей і моральних перспектив.
Засновниками друкованих засобів масової інформації є в різних долях комерційні структури, навчальні заклади та наукові установи. Розподіл підтверджує тенденцію щодо роздержавлення інформаційного простору України та їх еволюцію від системи із домінуючою моноідеологією до поліцентричного суспільства з елементами децентралізації.
Видавничою діяльністю 1996 року займались 26 державних і понад 750 видавництв малих підприємств, акціонерних товариств, громадських організацій. Найдинамічнішими з державних видавництв є "Наукова думка", "Либідь", "Вища школа", "Освіта". Скоротили свою видавничу діяльність "Дніпро", "Український письменник", "Мистецтво" та інші. За останнє п'ятиріччя збільшилась питома вага на книжковому ринку України російських науково-популярних видань, які достатньо широко пропагують російську наукову думку і тиражують зарубіжні, в основному американські та європейські видання та перевидають іншу комерційну літературу, яка користується великим попитом у населення. Вітчизняна наука, зокрема педагогіка і психологія, на жаль, поставлена в такі умови, що значна кількість написаних книжок роками або й ніколи не видається за відсутністю гарантованих для цього коштів. Більшість із опублікованого видається коштом авторів або спонсорства. Матеріальна обмеженість і неспроможність науковців призводить до штучно створеного образу вітчизняної науки як такої, що відстає від потреб часу, в той час, як в рукописах багато зроблено на перспективу.
Аналіз стану інформаційного простору України дає підстави робити висновки про те, що у зв'язку із соціальним розшаруванням суспільства, зростанням цін на книжкову продукцію та низькою купівельною спроможністю населення різко зменшилися можливості прилучення до хорошої книги. Вирішальним фактором значної кількості респондентів при купівлі книжок є їх вартість. Основними мотивами звертань до книжкової торгівлі є навчально-освітні і дозвіллєві потреби. В переважній більшості вони задовольняються на книжкових ринках (у киян на книжковому ринку "Петрівка"), де репертуар продукції значно багатший, а ціни в 1,5-2 рази нижчі, ніж у книгарні або на вуличній розкладці. В цілому більше як у 2 рази згорнулась мережа книгарень.
Проведені спостереження засвідчують, що попитом у чоловіків найбільше користуються підручники, різна навчальна, довідкова і нормативно-правова література, книги з питань бізнесу і фінансів, східних єдиноборств. Для дозвілля купуються переважно детективи та кримінальні романи. Жінки надають перевагу навчальній, дитячій літературі, популярним виданням з медицини, домашнього господарства, романам

 
 

Цікаве

Загрузка...