WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Практичні рекомендації з розвитку вокальної техніки естрадних співаків-початківців - Реферат

Практичні рекомендації з розвитку вокальної техніки естрадних співаків-початківців - Реферат


Реферат на тему:
Практичні рекомендації з розвитку вокальної техніки естрадних співаків-початківців
Запропоновані у статті рекомендації з розвитку вокальної техніки є відповіддю на запитання, які найчастіше виникають у естрадних співаків-початківців або у педагогів, що з ними працюють. Вони відбивають педагогічні ситуації, які найчастіше зустрічаються у практиці.
Спеціальна література містить багато цінного матеріалу з питань фізіології та гігієни голосу (11; 17; 18), вокальної педагогіки (1; 3; 4; 9), методики вокального навчання (6; 8; 10), тим часом як аналізу конкретних педагогічних ситуацій з розглядом варіантів їх вирішення уваги надається недостатньо.
Зрозуміло, є певна доля суб'єктивізму у підходах того чи іншого педагога до тієї чи іншої ситуації, але відомо, що таке "суб'єктивне" допомагає знайти власні рішення. Об'єктивізований досвід "суб'єктивного" дає можливість читачу-музиканту співставити його з власним, перевірити "на практиці" і переконатися у прийнятності або неприйнятності для себе (12; 13; 16).
Обрана форма статті - у вигляді питань та відповідей - уможливлює конкретизацію питань вокальної методики, яку фахівці можуть знайти у фаховій літературі (2; 6; 7; 8; 9; 16), до конкретних педагогічних ситуацій і зробити наданий матеріал доступним безпосередньо для естрадних співаків-початківців, які не володіють спеціальною термінологію і не знайомі з фаховою літературою.
Які форми роботи є найефективнішими для розвитку вокальної техніки?
Вважаю найефективнішими такі форми навчальної роботи (застосовуються в комплексі):
" спів a capрella, без супроводу. Деяким співакам-початківцям він здається "нецікавим", але забезпечує більш швидке засвоєння навичок володіння голосом. Супровід "заглушує" деякі вади голосу; спів a caрpella їх виявляє. Водночас такий спів уможливлює якісну роботу над нюансуванням, тембральними якостями голосу;
" спеціальні вправи під фонограми в різних стилях сучасної музики, на основі яких поєднується розвиток "техніки" і "відчуття стилів";
" вправи для вокального дихання;
" сценрух (хореографія); тренування дихання в процесі руху;
" ансамблевий спів, що формує "дисципліну голосу", уміння підпорядковувати його різноманітним акустичним фонам;
" робота з мікрофоном;
" активна концертна діяльність.
Слід відзначити необхідність інтенсивного накопичення репертуару (до 15-20 різностильових творів на місяць).
Як досягти "чистоти" інтонування?
По-перше, чистота інтонування легше досягається на "тихому" звучанні, тому -
Рекомендація 1: якщо співак співає голосно, його потрібно просити співати тихо.
" при "тихому" звучанні співаку легше слухати себе;
" при "тихому" звучанні співак краще чує фортепіано або фонограму;
" при "тихому" звучанні співаку легше "підбудовувати" свій голос під акустичний фон.
Тому -
Рекомендація 1-а: співаку потрібно зосередитися на "слуханні себе" , свого голосу. Співаючи голосно, важко відчути фальшивість власного співу.
Рекомендація 1-б: співак (закритим ротом) інтонаційно наслідує мелодію, що грається на інструменті.
По-друге, "фальшивість" може бути обумовлена складністю вокальної партії. Це виявляється у тому, що співак на тих самих звуках в одних музичних епізодах не фальшивить, а в інших - фальшивить. У таких випадках -
Рекомендація 2: проаналізувати, чим відрізняється один музичний матеріал від іншого, знайти проміжні, "полегшені" його варіанти за рівнем складності, на основі яких опрацьовувати вокальну техніку.
По-третє, "фальшивість" може бути пов'язана з неправильним вокальним диханням і відтворенням звуку, про що докладніше можна прочитати нижче .
Як позбутися "носового звучання"?
Якщо "носове звучання" не є частиною сценічного іміджу, воно розглядається як вокальний дефект. Позбутися його дуже важко, особливо якщо:
" воно обумовлене фізіологією вокального апарату;
" виконавець до цього багато співав "носовим звуком" і в нього сформувався відповідний вокальний стереотип.
Якщо причиною є "фізіологія" -
Рекомендація 4: перетворення "вади" у "доречність", тобто, елемент іміджу (звичайно, при наявності вокальних даних).
Якщо причиною є неправильно сформований вокальний стереотип -
Рекомендація 5: інтонувати мелодію на "р" : при співі на цій приголосній носове звучання неможливе. Правда, можуть виникнути певні труднощі при переході від цієї вправи до "нормального" співу.
Рекомендація 6: затиснути ніс пальцями і співати на "а" ; при цьому природно виникає "носове звучання" . В цьому положенні слід спробувати спрямувати звук "у потилицю", трохи опустивши голову й опускаючи щелепу - голосний "а" буде позбавлятися від "носового звучання".
Ця вправа буде корисною і співакам без "носового звучання", оскільки дає додатковий комплекс співочих відчуттів.
Як досягти співвідношення максимальної сили голосу і його м'якості?
Деякі співаки-початківці намагаються досягти голосного звучання лементом (криком), посиленням горлової "напруги". Це призводить до неякісного тембру звуку. У зв'язку з цим -
Рекомендація 7: перший звук у музичній фразі завжди починати тихо, поступово збільшуючи динаміку до максимуму і слідкуючи, щоб не переходити на лемент. Краще це тренувати на одному звуці.
Рекомендація 8: при виконанні рекомендації 7 варто використовувати природне вібрато, оскільки воно сприяє м'якості голосу. Вібрато на лементі зробити практично неможливо.
Рекомендація 9: посилювати динаміку звуку не тиском на горло, а "відкриванням" роту (типу позіхання) і напругою м'язів пресу, ніби "підштовхуючи" звук знизу.
Як легше співати "легато"?
Виконання легато ("зв'язаного", плавного співу, коли один звук м'яко, непомітно переходить в інший) між звуками однієї динаміки (голосності) під силу лише професійним співакам. Співакам-початківцям для досягнення гарного легато -
Рекомендація 10: звуки мелодії, що виконуються легато, слід співати різною динамікою, яка розподіляється на всю музичну фразу (подібно до того, як описано в рекомендації 7).
Рекомендація 11: співати єдину логічно вибудувану музичну фразу, а не "сукупність звуків" у фразі.
До речі, розвиток тембрових характеристик голосу переважно на "розспівних звуках", на мою думку, є хибною практикою. У практиці зустрічаються випадки, коли професіонали-співаки, що провчилися кілька років за такою системою, не вміють фразувати: замість музичної фрази звучить комплекс "красиво поставлених звуків". Таким співакам потрібно починати вчитись з самого початку. Але відомо, що набагато легше засвоїти нове, ніж переробити старе.
Як позбутися "зайвого" вібрато?
Зайве (настирливе) вібрато може бути обумовлене: а) фізіологією (побудовою) голосового апарату (так звана тремоляція); б) музичною і вокальною недосвідченістю співака.
Якщо причиною є фізіологія -
Рекомендація 12: спробуватиперетворити "вади" на "переваги", на елемент сценічного іміджу. Для цього, звичайно, потрібна робота, але деякі відомі співаки пішли саме цим шляхом.
Якщо це "нефізіологічна" причина -
Рекомендація 13: співати в більш швидкому темпі - тоді співак просто не встигає "вібрувати" голосом. При цьому потрібно

 
 

Цікаве

Загрузка...