WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Загальна теорія мистецтва - Реферат

Загальна теорія мистецтва - Реферат

слова. Ба більше: вони спроможні показати те, що не може бути вербалізоване, тобто не може бути не тільки прямо назване, але й опосередковано описане словами, і в такий спосіб зробити його зрозумілим для інших, отже, - спільним надбанням.
Мистецтво як творчість. Засобами задоволення естетичних потреб людини можуть бути і бувають (а первісно, певно, винятково були) різні предмети, речі, явища: метелик, хмарка, і ліс, і гори, і самоцвітні камінці і т.д. і т.п. Але їх не відносять до мистецьких предметів, навіть коли вони дуже нагадують їх - як, наприклад, відомий золотий самородок, прозваний "Мефістофелем" з огляду на разючу подібність до відомого оперного образу, створеного Ф. Шаляпіним (золотий "Мефістофель" із Алмазного фонду Росії). Предмет мистецтва - це завжди твір. У цьому віддієслівному іменнику мовною практикою зафіксована творча природа мистецтва. Мистецтво - це завжди творення . Більшою чи меншою мірою свідоме чи й зовсім несвідоме, більшою чи меншою мірою нове, досі незнане, чи, навпаки, - повторення, відтворення наслідування уже чогось такого, що є у природі, житті або й у самому мистецтві, але це завжди - творення, творчість .
В історії мистецтва відомі вражаючі зразки того й іншого напряму творчості, так само як і захоплені відгуки про них з боку прихильників та послідовників, і різко критичні інвективи - з боку супротивників одного з них. Проте чимало віднаходилось і мудрих людей, що по-справедливості віддавали належне кожному з них. Так, широко відоме з часів Гете прославляння древнього маляра, який нібито так достовірно зобразив троянду, щона малюнок, піддавшись ілюзії, намагались сісти представники співучого птаства, поділяли і представники класичної німецької філософії. Проте і Канта, і Гегеля вражала ще більше здатність не так до вірного відтворення даного в довкіллі, як нестримний потяг людської уяви і її спроможність творення нового, нечуваного, небаченого, незнаного.
Чому мистецтво називається мистецтвом ? Цей, творчий , характер мистецтва досить виразно просвічується у смислах слів, що ними означається мистецтво у різних мовах. У греків існувало кілька термінів для означення діяльності, що стала називатися і ремеслом, і мистецтвом - ????? (техне), ???? (драо) - діяти , що дав назву одному з видів театрального мистецтва - драми, і ????? (поейо) - робити , творити , звідки походить поняття поезія . Що останній термін означав творити й робити більшою мірою, ніж це несе в собі, наприклад, російськомовний переклад сочинять, свідчить вираз ?????????? (текнопоейо), що значить дітонародження (досл. робити дітей ). У чехів та словаків мистецтво - umeni (звідси -umelec, митець (і маляр, і письменник, і скульптор). Подібно й у сербів та хорватів - umjetnost (мистецтво) та umjetnic (митець). Цей же відтінок уміння (ума!), спритності несуть у собі латинські терміни ars та artis, від яких походять назви мистецтва й ремесла та митців (artist) і ремісників (artisan) у романських мовах. Наш сучасний термін мистецтво - німецького походження: від Meister (майстер - мастак - мастацтво (білор.) - мистецтво). Цікаво, що німецьке Meister , в свою чергу, походить від латинського Magister (навчитель, начальник), яке, вірогідно, утворене шляхом поєднання слів magis ("великий") та histor знавець, умілець, згодом - актор ( histrion ). Тим часом у німців мистецтво - die Kunst , при тому, що die Кunde - відомість, знання, а kundig - знаючий, вмілий. У поляків мистецтво називається, як на українське вухо, дещо грайливо: sztuka (штука), оскільки його відгомін ми вчуваємо у наших словах - штучність , штучний, "штучка" та ін. Але це не значить, ніби ці слова нами запозичені. Є навіть підстави (для невгамовних "патріотів") схилятись до протилежної думки: в давньоруському, праукраїнському, мистецтві "кумиродєлія" був особливий термін для означення металевого литва істукано , звідки й проглядає в російщині синонім "кумира", "болвана" та "ідола" - истукан . Але найвірогідніше, що всі ці терміни одного походження - із спільного масиву прадавньої слов`янської мови. Російська назва искусство виходить із запозиченого в часи християнізації з болгарської изкуство-то (корінь - искус (=искушение), тобто спокуса) і є історичним свідченням настороженого ставлення православної церкви до художньої творчості.
Мистецтво - виробництво? Згадаймо: найближчий синонім до слів творення, творчість, створення, виготовлення, продукування є... вироблення. Виходить, що мистецтво - це виробництво ? Виходить, що так. При чому дуже давно так "виходить".
Інша річ, що збігом певних, не дуже щасливих обставин, у розумінні та тлумаченні цих понять утворився катастрофічний розрив. Відтак слово виробництво у зв"язку з поняттям мистецтво зазвичай відлякує служителів останнього: "Виробництво? Це там, де дим, кіпоть, труби, нафта, газ, товар, і цей, як його? - моніторинг чи маркеторинг? - хто їх там розбере!" "Як то можна! Високе і святе мистецтво - і раптом - виробництво ... Божий дар і - яєшня!.."
У самий розпал пріснопам`ятної горбачовської "перебудови" відомий актор, художній керівник московського театру ім Є. Вахтангова і тодішній керівник Російського театрального товариства обурювався: "Ми все частіше чуємо, як надзвичайно складний творчий процес називається "театральним виробництвом", а вистава - "кінцевим продуктом". "Стыдно!" Тим часом, соромитися нема чого. Хіба що тим, хто перебуває у полоні забобонних уявлень, згідно з якими "виробництво" це - міська, переважно "чиста" - порівняно із сільською (свинарник, конюшня,телятник, бруд, сморід, кізяки!) - праця: фабрична, заводська, індустріальна. Щоправда, теж не без "недоліків": конвеєри, штампи, дим, гази... Наукове поняття виробництва не має з цим нічого спільного. Виробництвом називається, на відміну від добувної та збирацької, саме продуктивна праця, в результаті якої виходить, виробляється, новий продукт. Що мистецтво - один із видів виробництва в російській мові зафіксовано мовною практикою: віддієслівний іменник произведение искусства недвозначно вказує на цю особливість художньої діяльності.
Насправді мистецтво від самого свого початку є не чим іншим як саме виробництвом. Виробництвом особливим - художнім і переважно духовним, але, при всьому тому, - виробництвом, у точному і повному науковому розумінні цього слова. Відтак, як виробництву, мистецтву при всій його специфіці притаманні й усі найважливіші риси та характеристики виробництва взагалі , організаційні, технологічні й економічні - зокрема. При ближчому розгляді виявляється, що мистецтво як виробництво в своєму історичному побутуванні зазнає тих же

 
 

Цікаве

Загрузка...