WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Мистецтво Шумеру - Реферат

Мистецтво Шумеру - Реферат

втратили твердість, і демонструють виразну тенденцію доокруглості.
Стіни шумерських храмів прикрашалися рельєфами, що оповідали як про іс-торичні події, що відбувалися в житті міста (таких як військові походи, закладка храмів і т.п.), так і про повсякденні справи (господарські роботи та ін.). Рельєф ділився на кілька ярусів, що послідовно відбивали чергу подій. Усі персонажі були однакового росту, однак правителів, звичайно, зображували крупніше від інших.
Потреба в ознаменуванні перемоги в постійній боротьбі за владу між містами обумовила появу нового типу рельєфу меморіального характеру. Мова йде про стели - кам'яні плити різних розмірів, що мають закруглену верхню частину й зображення з історичною або релігійною тематикою. Однією з найефектніших стел є Стела царя Еаннатума (Стела шулік), від якої збереглися деякі фрагменти. Стела присвячена перемозі Еаннатума, шумерського князя Лагаша, над містом Уммой. На обох сторонах стели зображені сцени, розділені на смуги. Рельєф ві-дрізняється оповідальною строгістю. На одному із фрагментів зворотної сторо-ни стели загін воїнів, озброєних списами й щитами, марширує по трупах своїх ворогів. Зображений більш крупно вождь одягнений у шкіру тварини. Зачувши мертвечину, над полем бою кружляє зграя шулік. У нижній секції колісниця князя їде на чолі групи піших воїнів. На лицьовій стороні стели два фрагменти розповідають глядачеві про причину настільки блискучої перемоги. Верхній фрагмент цілком займає величезна фігура бога Нінгирсу, що піймав мережею безліч ворогів царя Еаннатума.
Особливе місце в шумерській культурній спадщині належить гліптиці - різьбленню по дорогоцінному або напівкоштовному камінню. Збереглося безліч шумерських різьблених печаток у формі циліндра. Печатку прокочували по глиняній поверхні, і одержували відбиток - мініатюрний рельєф із більшим чис-лом персонажів і ясною, ретельно вибудуваною композицією. Для жителів Ме-жиріччя печатка була не просто знаком власності, а предметом, що володів ма-гічною силою. Печатки зберігали, як талісмани, дарували храмам, поміщали в поховання. На шумерських гравюрах найбільш частими мотивами були ритуа-льні бенкети із сидячими за їжею й питвом фігурами. Інші мотиви становили ле-гендарні герої Гильгамеш і його друг Енкиду, що борються із чудовиськами, а також антропоморфні фігури людини-бика. У найдавніші часи ця казкова істота з головою й тулубом людини, бичачими ногами й хвостом шанувалося скота-рями як захисник черід від хвороб і нападу хижаків. Імовірно, тому його часто зображували тримаючим пару перевернутих донизу голів леопардів або левів. Пізніше йому стали приписувати роль стража володінь різних богів. Не виклю-чено також, що під видом людини-бика зображували Енкиду, що, маючи люд-ський вигляд, прожив частину свого життя в лісі, звичками й поводженням не відрізняючись від тварини. Із часом цей стиль поступився місцем безперервному фризу із зображенням тварин, що б'ються, рослин або квітів.
Писемність
На території Древнього Близького Сходу задовго до появи клинопису, навіть задовго до появи шумерів існував спосіб зберігання й передачі інформації.
Найдавнішою відомою письмовою системою є шумерська писемність, що на-далі розвилася в клинопис. Клинопис - це система листа, при якій знаки видав-люються очеретяною паличкою (стилом) на табличці із сирої глини. Клинопис поширився на все Межиріччя й став основною писемністю древніх держав Бли-зького Сходу.
Розвиток системи керування державою, нагромадження багатств правителя-ми, знаттю й храмами вимагало обліку майна. Система глиняних кульок, де ко-жний елемент позначав один об'єкт (корову, барана й т.п.), служила для цих ці-лей уже в 9-ом тисячоріччі до н.е. Починаючи приблизно з 5 тис. до н.е. з метою кращого зберігання, фішки стали поміщати в спеціальні контейнери - булли (порожні глиняні кулі діаметром 10 див).
В 3300 р. до н.е. на поверхні булли з'являється короткий опис його вмісту, і необхідність розбивати контейнер при кожній перевірці відпадає. Фішки вияви-лися непотрібними, і зникли, а контейнер став плоским. Так виникли перші гли-няні таблички із числами: кружечками й куточками, видавленими в глині, форма й розмір яких указували на об'єкт, що позначався, і його кількість.
Перші символи писемності мали форму товарів і були піктограмами, які відо-бражали загальний зміст повідомлення у вигляді одного або послідовних малю-нків.
До 3000 р. до н.е. піктограми й ідеограми стали використовувати фонетично, становлячи із цих символів слова, які часом навіть не мали прямого відношення до зображених предметів.
Разом з тим змінювався й стиль писемності. Для спрощення запису, усі симво-ли були розкладені на короткі відрізки, які вже не потрібно було вирізати в глині, а можна було просто наносити за допомогою спеціальної палички із заго-стреним кінцем. Починаючи з II тисячоріччя до н.е. клинопис поширюється по всьому Близькому Сході. І хоча винахід писемності відбувся як кульмінація тривалого процесу розвитку відміток на глині, що відбувався на всій території Древнього Близького Сходу, саме шумерам вдалося, використовуючи систему фішок, перейти безпосередньо до писемності. Завдяки цьому ми одержали масу відомостей про шумерські закони, релігію, міфи й т.і.
Учені вважають найбільш древній винахід писемності самим істотним внеском шумерів в історію світової культури.
Література
У Шумері були створені перші поеми, що містили древні перекази й розповіді про героїв. Писемність дозволила донести їх до нашого часу. Так народилася література.
Шумерська поема про Гильгамеша оповідає про героя, що наважився кинути виклик богам. Гильгамеш був царем міста Урук. Він похвалявся перед богами своєю могутністю, і боги розгнівалися на гордія. Вони створили Енкида - напів-людину-напівзвіра, що володів величезною силою, і послали його поборотися з Гильгамешем. Однак боги прорахувалися. Сили Гильгамеша й Енкида виявили-ся рівними. Недавні вороги перетворилися в друзів. Вони відправилися в подо-рож і пережили безліч пригод. Разом вони перемогли страшного велетня, що охроняв кедровий ліс, і зробили чимало інших подвигів. Але розгнівався на Ен-кида бог сонця й прирік його на смерть. Гильгамеш безутішно оплакував смерть друга. Зрозумів Гильгамеш, що не зможе перемогти смерть.
Відправився Гильгамеш шукати безсмертя. На дні моря він знайшов траву ві-чного життя. Але як тільки герой заснув на березі, зла змія з'їла чарівну траву. Так і не зміг здійснити Гильгамеш свою мрію. Але створена людьми поема про нього зробила його образ безсмертним.
У літературі шумерів ми зустрічаємо виклад міфу про потоп. Люди перестали коритися богам і своєму поводженню викликали їхній гнів. І боги вирішили по-губити рід людський. Але серед людей була людина на ім'я Утнапиштим, що у всьому слухався богів і вів праведне життя. Бог води Еа зглянувся над ним і по-передив про потоп, що насувається. Утнапиштим побудував

 
 

Цікаве

Загрузка...