WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Мистецтво Шумеру - Реферат

Мистецтво Шумеру - Реферат


Реферат
на тему
Мистецтво Шумеру
Зміст
1. Вступ...………………………………………………………………….3
2. Архітектура...………………………………………………………......4
3. Скульптура...…………………………………………………………...4
4. Писемність...……………………………………………………………6
5. Література...…………………………………………………………….7
6. Знання...…………………………………………………………………8
7. Військове мистецтво...…………………………………………………8
8. Висновок...…………………………………………………………...…10
9. Список літератури...…………………………………………….….......11
Вступ
Шумери - народ, що заселяв Південну Месопотамію (межиріччя Євфрату й Тигру на півдні сучасного Іраку) на зорі історичного періоду. Самоназва наро-ду саггиг - чорноголові. Вони перші з народів, що мешкали на території Древ-ньої Вавілонії (сучасний Ірак), досягли рівня цивілізації.
Шумери осушили болота, навчилися регулювати розливи рік і освоїли земле-робство. З розвитком торгівлі з Іраном, Еламом, Ассирією, Індією й районами Середземноморського узбережжя шумерські поселення перетворилися в процві-таючі міста-держави, які до 3500 до н.е. створили зрілу цивілізацію урбаністич-ного типу з розвиненою металообробкою, текстильним ремеслом, монументаль-ною архітектурою й системою писемності.
Перші шумерські поселення виникли близько 4000 до н.е. Це були окремі міс-та-держави, що постійно воювали один з одним. Кожне місто мало свого прави-теля й своє божество. Але їх поєднували мова, культура, і, можливо, етнічна приналежність. Найбільшими із цих міст були Ерида, Ніппур, Киш, Лагаш, Урук, Ур і Умма.
Мистецтво Шумерського народу, що розташовувався на території древньої Передньої Азії, на перший погляд може здатися складним і загадковим: сюжети, прийоми зображення людей або подій, відображення часових-просторово-тимчасових відносин - усе це ґрунтувалося на специфічних поданнях і віру-ваннях древніх людей. Будь-яке зображення містить у собі додатковий зміст, що виходить за рамки сюжету. За кожним персонажем стінного розпису або скуль-птури виступає система абстрактних понять - добро й зло, життя й смерть і т.п. Для вираження цих понять художники прибігали до мови символів, розіб-ратися в якому сучасній людині не так просто. Символікою наповнені не тільки сцени з життя богів, але й зображення історичних подій, які розумілися древні-ми як звіт людини перед богами за зроблені ним діяння. Чимало здобутків шу-мерського мистецтва пов'язане з релігійними й міфологічними сюжетами. У ска-заннях і поемах часто розповідається про фантастичних істот - напівлюдей, на-півтварин, що постійно супроводжують, богів, героїв і звичайних людей. Ці ж персонажі є розповсюдженим мотивом в образотворчому мистецтві.
Історія мистецтва Шумерів, що бере свій початок на рубежі IV-III тисячоріч до н.е. у Південному Межиріччі, розвивалася протягом декількох тисячоріч.
Шумери - древній народ, що створив, нарівні з жителями Аккаду неповтор-ний історичний і культурний вигляд Межиріччя IV-III тисячоріч до н.е. Про по-ходження шумерів немає точних даних. Відомо, що вони з'явилися в Південній Месопотамії не пізніше IV тис. до н.е. Проклавши мережу каналів від ріки Євф-рат, вони зросили марні землі й побудували на них міста Ур, Урук, Ніппур, Ла-гаш і ін. Вони були самостійною державою, що мала свого правителя й армію.
Архітектура
У Межиріччя мало дерев і каменю, тому першим будівельним матеріалом бу-ли сирцеві цеглини із суміші глини, піску й соломи, - у силу цього архітектур-них пам'ятників цього періоду збереглося вкрай мало.
Основу архітектури Межиріччя становлять світські (палаци) і релігійні мону-ментальні будівлі й будинки. З будівель, що дожили до наших днів (частково), найбільш значними вважаються Білий храм і Червоний будинок в Уруку (3200-3000 р. до н.е.). Ці потужні культові вежі, що звуться зіккуратами (ziggurat- свята гора), були квадратними й нагадували східчасту піраміду. Ща-блі з'єднувалися сходами, а по краю стіни йшли пандуси, що вели до храму. Стіни фарбувалися в чорний (асфальт), білий (вапно) і червоний (цегла) кольо-ри.
Конструктивною особливістю монументальної архітектури було застосування штучно зведених платформ, що брало свій початок від 4 тисячоріччя до н.е. Цей момент пояснюється, можливо, необхідністю ізолювати будинок від вогкос-ті ґрунту, що зволожується розливами, і разом із тим, імовірно, бажанням зро-бити будинок видимим з усіх боків. Іншою характерною рисою, заснованої на настільки ж древній традиції, була ламана лінія стіни, утворена виступами. Храм, що панував над житловою частиною міста, нагадував про нерозривний зв'язок Неба й Землі. Будівля являла собою низький прямокутний будинок із плоским дахом, товстими стінами й без вікон. Вікна, коли вони робилися, місти-лися у верхній частині стіни, і мали вигляд вузьких щілин. Освітлювався храм за допомогою прорізів під дахом, а також через високі входи, оформлені у вигляді арок. Покриття в основному були плоскі, але відомий був і наклонний дах.
Виявлені розкопками на півдні Шумеру житлові будинки мали внутрішній відкритий двір, навколо якого групувалися криті приміщення; на одній стороні двору якого стояла статуя божества, на іншій - стіл для жертвоприносин. Пере-криття, звичайно, опиралися на балки, але застосовувалися також зводи й купо-ли. По такому ж принципу будувалися також палаци й звичайні житлові будин-ки. Це планування, що відповідало кліматичним умовам країни, лягло в основу й палацового будівництва південного Межиріччя.
У північній частині Шумеру виявлені вдома, які замість відкритого двору ма-ли центральну кімнату з перекриттям.
Скульптура
До нашого часу збереглися прекрасні зразки шумерської скульптури, створе-ні на початку III тисячоріччя до н.е. Досить розповсюдженим типом скульптури був так званий адорант - статуя людини, що молиться, зі складеними на грудях руками, що сидить або стоїть. Адорантів, звичайно, дарували храму. Особливо виділяються величезні очі адорантів, найчастіше скульптори їх інкрустували. Характерна риса шумерської скульптури - в умовності зображення. У предме-тах, знайдених у храмі Тиль Барсиба (сучасний Тель Асмар, Ірак) і зберігають-ся в Іракському музеї й Чиказькому університеті, підкреслюються об'єми, упи-сані в циліндри й трикутники, як, наприклад, у спідницях, які являють собою плоскі конуси, або в торсах, подібних до трикутників, з передпліччями, що теж мають конічну форму. Навіть деталі голови (ніс, рот, вуха й волосся) зводяться до трикутних форм.
Стиль скульптурних майстерень у Марі нагадує витончене ліплення з м'якої глини. Типовим прикладом може служити статуя сановника Ебих-Іля з Марі. Особа сановника осяяна м'якою посмішкою, величезні очі дивляться уважно й напружено, підборіддя чітко відділене від грудей. Із щонайможливою старанні-стю виконані всі деталі, особливо в одязі, що являє собою спідницю овечої вов-ни з вирізаними поштучно пасмами або жмути бороди з кучерявими кінчиками. Руки вирізані м'яко, мускулатура схована. У цілому форми

 
 

Цікаве

Загрузка...